Data publikacji:

Pulsometr do biegania - jaki wybrać? Czy warto biegać z pulsometrem?

Efektowne bieganie wymaga od biegaczy kontroli tętna i tempa. O ile tempo wyliczyć można samodzielnie znając czas i dystans lub z pomocą aplikacji, o tyle pomiar tętna bez specjalistycznego urządzenia jest niemożliwy. Urządzenie, które zmierzy nasze tętno podczas biegania nazywa się pulsometrem. Jego rodzajów jest bardzo dużo, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z tym, co oferuje każdy z nich. Najczęściej spotykane pulsometry to zegarki z pulsometrem, opaski na nadgarstek i opaski na klatkę piersiową. Czym się różnią, który sprawdzi się lepiej? Sprawdźmy, jaki pulsometr do biegania wybrać.
Pulsometr do biegania

Pulsometr – co to?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest pulsometr i jak działa. Jest to nic innego jak urządzenie, które monitoruje tętno, czyli przepływ krwi z serca przez naczynia krwionośne. W czasie spoczynku przeciętne tętno, uznawane za niskie, czyli spoczynkowe wynosi 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Im bardziej się męczymy, tym większe tętno mamy. Nasze serce szybciej pracuje, aby skutecznie dostarczać natlenioną krew. Średnie tętno treningowe, w zależności od stopnia wytrenowania, waha się w przedziale 130-170 uderzeń na minutę. Puls mierzy się przykładając palce w miejsca tętnicze. Podczas biegania może być to niemożliwe, dlatego puls mierzy się pulsometrami. Zależnie od tego, jaki wybierzemy, korzystać można z dodatkowych funkcji takich jak pomiar odległości na podstawie sygnału GPS, czasu biegu czy spalonych kalorii. Pulsometr ukryty może być w zegarku lub składać się z dwóch elementów, zegarka i opaski pomiarowej, którą zakłada się na nadgarstek lub klatkę piersiową. Pomiar tętna odbywa się przy pomocy nadajnika, który dokonuje pomiaru tętna, a zebrane dane przekazuje do sparowanego zegarka. Pulsometry w zegarku działają na zasadzie optycznego pomiaru, dlatego ważne jest dokładne ich założenie, bez luzów, lecz nie za ciasno.

Jaki pulsometr do biegania?

Profesjonalni biegacze korzystają z pulsometrów aby monitorować swoje tętno podczas wysiłku. Pozwala im to przeprowadzać skuteczne treningi, które gwarantują im zamierzone efekty. Kontrolując tętno wysiłkowe można dopasować intensywność wykonywanych ćwiczeń. Na podstawie wykonywanych pomiarów, urządzenia pomiarowe mogą określić zużycie energii podczas sesji treningowej, spalone kalorie oraz stopień wydolności. Pulsometry i kontrola tętna skuteczne są też w zwalczaniu przetrenowania. Trening na odpowiedniej intensywności pozwala odpowiedni wcześnie zareagować, aby nie dopuścić do zbyt dużego zmęczenia.
Aby wiedzieć, z jakim tętnem trenować, trzeba znać swoje tętno maksymalne. W czasie treningu, aby organizm funkcjonował prawidłowo, tętno wysiłkowe nie powinno przekraczać wspomnianego tętna maksymalnego. Najpopularniejszym wzorem na obliczenie swojego tętna maksymalnego jest wzór, który mówi, że tętno maksymalne to 220 odjąć wiek osoby trenującej. Dla bardziej doświadczonych biegaczy można posłużyć się trochę innym wzorem, a mianowicie 220 odjąć połowa swojego wieku. Osoby aktywne fizycznie posiadają lepszą wydolność, przez co ich tętno wysiłkowe może być wyższe, aby trening był skuteczny. Zawodowi sportowcy korzystają z jeszcze innej zależności. Jest to 210 odjąć 0,65 razy wiek sportowca. Pozwala to trenować na wyższym pułapie tlenowym, żeby efekty były jeszcze bardziej spektakularne.
Przyjęło się, że optymalny zakres tętna podczas treningu mieści się w zakresie 60-70% tętna maksymalnego. Udokumentowano również, że jest to najlepszy zakres do spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Dla osób chcących poprawić swoją wytrzymałość i wydolność, zaleca się treningi w zakresie 70-80% tętna maksymalnego. Sportowcy zawodowi natomiast, bardzo często biegają w zakresach 85-100% swojego maksymalnego tętna.

Pulsometry do biegania – rodzaje

Pulsometrów do biegania jest kilka podstawowych rodzajów. Są to przede wszystkim:
  • zegarek z opaską pomiarową – pulsometr z opaską zakłada się na klatkę piersiową lub nadgarstek. Ten natomiast zebrane dane przesyła do zegarka biegowego, który je analizuje i wyświetla. Spoglądając na zegarek możemy kontrolować średnie tętno, tętno aktualne czy chwilowe na danym odcinku.
  • pulsometr w zegarku – jak wspomnieliśmy, tego typu pulsometry mierzą tętno optycznie. Są przez to mniej dokładne od tych na pasku, jednak dla początkujących i średniozaawansowanych sportowców w zupełności wystarczające. Dlaczego są mniej dokładne? Pomiar odbywa się za pomocą wiązki optycznej, która może napotkać na swojej drodze różne utrudnienia. Na odczyt wpływać mogą odcień skóry czy stopień nawodnienia organizmu. W niektórych przypadkach ilość nagromadzonego się na nadgarstku potu, temperatura ciała czy temperatura otoczenia mogą powodować przekłamanie wyniku.
Podsumowując, pulsometry na pasku są bardziej dokładne. Jednak ze względu na wysoką jakość pomiarową, oraz ilość elementów (opaska i zegarek), są znacznie droższe od optycznych. Cena zależna jest również od funkcji, jakie zegarek posiada. Im więcej możliwości, tym cena zestawu większa. Pulsometry na pasku nie są uniwersalne i często można łączyć je tylko i wyłącznie z urządzeniami tego samego producenta, dlatego zwykły biegowy zegarek, bez funkcji pulsometra może nie odczytywać przesyłanych danych i nie łączyć się z opaską. Pulsometry w zegarku są tańsze i częściej używane. Dla osób, które bieganie traktują jako pasję, a nie start w zawodach czy profesjonalną karierę są one w zupełności wystarczające. Oczywiście cena również zależy od jakości wykonania, ilości modułów i funkcji a także samej marki.
Zdjęcie: Envato Elements