Data publikacji:

Jakie przynęty na klenia najlepiej się sprawdzają?

Łowiąc w rodzimych rzekach, nierzadko natkniemy się na klenie, które mają wielu fanów wśród amatorów wędkowania. Ryby te są jednak dość płochliwe i podejrzliwe, ale w ich złapaniu pomogą dobrze dobrane przynęty na klenia. Przedstawiamy ich najczęściej wykorzystywane rodzaje.
Przynęty na klenia
Klenie to często łowione w Polsce ryby słodkowodne, które cieszą się sporym zainteresowaniem wędkarzy korzystających zwłaszcza z metody spinningowej. Ze względu na wygląd wiele osób często myli je z jaziami, wzdręgami oraz boleniami, które również są przedstawicielami rodziny karpiowatych. W artykule przedstawiamy najlepsze przynęty na klenia oraz podstawowe informacje na temat tego interesującego gatunku.

Kleń – morfologia oraz tryb życia

Kleń (nazwa łac. Squalius cephalus) to słodkowodna ryba spokrewniona blisko z wieloma innymi gatunkami karpiowatymi. Występuje ona w większej części Europy, nie spotkamy jej w Portugalii, we Włoszech, w Irlandii, Szkocji, a także na dalekiej północy oraz wschodzie kontynentu. Gatunek żyje przede wszystkim w największych systemach rzecznych mających ujście w Bałtyku, Morzu Północnym, Czarnym, Kaspijskim oraz Śródziemnym.
Klenie lubią czyste rzeki ze żwirowym dnem, które odznaczają się dość wartkim nurtem. Przebywają często przy brzegach, w cieniu drzew oraz szuwarów. Ryby dobrze czują się w wodzie o przepływie od 0,2 do 1,6 metra na sekundę, ale poradzą sobie także z prądem wynoszącym nawet 2,7 metrów na sekundę. Ryby zamieszkują również stawy, starorzecza i jeziora, a także w lekko słonawych zatokach morskich. Klenie nie są gatunkiem wędrownym i większą część czasu spędzają na z góry upatrzonych żerowiskach.
Ryba ma dość gruby i spłaszczony po bokach tułów, dużą głowę oraz otwór gębowy. Podobnie jak jego karpiowaci kuzyni posiada tylko jedną płetwę grzbietową oraz symetryczny, prosto zakończony ogon. Ciało klenia pokryte jest dużymi i mocno zaznaczonymi łuskami. Jego grzbiet jest najczęściej szaro-brązowy, boki przyjmują srebrny odcień, a brzuch będzie kompletnie biały. Dorosłe klenie dorastają przeciętnie do około 50-60 cm długości i ważą nawet do 6 kg. Rekord Polski to 63,2 cm oraz 3,71 kg.
Klenie są wszystkożerne i poza pokarmem roślinnym preferują larwy, owady, drobny narybek różnych gatunków, a także bezkręgowce.

Przynęta na klenia – jaka będzie najlepsza?

Klenie możemy łowić na różne sposoby. Bardzo popularny jest oczywiście spinning, ale dobre wyniki osiągniemy także korzystając z feederów oraz spławików. Oznacza to, że bez problemu wykorzystamy całą gamę różnego typu sztucznych przynęt, począwszy od błystek, twisterów, ripperów, a skończywszy na woblerach. Klenie przyciągną także żywe przynęty oraz różnego typu mieszanki pokarmowe sprzedawane w sklepach. Ponieważ mamy do czynienia z gatunkiem wszystkożernym, kwestia wyboru odpowiedniej przynęty jest naprawdę otwarta.
Klenie bardzo dobrze reagują na sztuczne przynęty naśladujące owady, larwy oraz niewielkie rybki. W tej kategorii najczęściej sięga się po woblery smużakowe, które w bardzo realistyczny sposób odwzorowują wygląd wybieranego przez rybę pożywienia, najczęściej będą to modele przedstawiające np. świerszcze, patyczaki, muchy, koniki polne, osy i żuki. Klenie są rybami, którymi nie są obce tendencje kanibalistyczne. Kiedy nadarza się okazja, z rozkoszą konsumują mniejsze osobniki z gatunku. Dobrym pomysłem są więc też woblery reprezentujące narybek kleniowy,
Wybór dostępnych w sklepach wzorów jest bardzo duży i zróżnicowany, można więc pokusić się o kupno wielu różnych egzemplarzy i samodzielnie przetestować preferencje pokarmowe kleni na uczęszczanym przez nas łowisku.
Skuteczne są również lekkie błystki obrotowe, które szybko przykują uwagę ryby, nie tylko swoimi ruchami w wodzie, ale również odbijanym i migoczącym światłem. Dla lepszego efektu metalowe blachy pokrywa się kolorowymi abstrakcyjnymi wzorami. Pamiętajmy, by do mało przejrzystej wody dobierać sztuczne przynęty o jak najbardziej intensywnych barwach, takich jak srebrny, różowy, żółty i pomarańczowy.
Jeżeli chodzi o przynęty naturalne, świetnym wyborem będą różnego rodzaju małe owoce pestkowe, takie jak czereśnie i wiśnie, a także słodka kukurydza. Niezastąpione okażą się również bardzo uniwersalne czerwone oraz białe robaki.
Klenie są też czułe na wiele typów zanęt, ich apetyt wyostrzą wszelkie mieszanki przygotowane z myślą o rybach karpiowatych.
Zwróćmy uwagę na to, że klenie to bardzo płochliwe ryby, jeżeli wzbudzimy ich podejrzenia, będą unikać nawet najbardziej kuszących przynęt. Nie należy też zapominać, że są bardzo waleczne i będą stawiać spory opór w wodzie, nie dajmy się więc zaskoczyć i szybko stracić zdobycz.

Sezon na klenia

Klenie łowimy praktycznie przez cały rok. Sezon gwarantujący najlepsze branie przypada na miesiące letnie, od lipca do września. Niektórzy rybacy łapią rybę także podczas tarła, które ma miejsce w kwietniu oraz maju. Mimo popularności wśród wędkarzy, klenie nie są wciąż objęte żadnym okresem ochronnym, który zapobiegałby przetrzebieniu ich populacji. Obowiązujące w Polsce przepisy zabraniają jednak odłowu egzemplarzy mniejszych niż 25 cm.