Pływanie na basenie. Jaki sprzęt?

Twoim hobby jest pływanie? Wolne chwile starasz się spędzać na basenie? A może dopiero uczysz (lub chcesz nauczyć) się pływać? Poniżej znajdziecie najważniejsze nasze artykuły dotyczące pływania. Podpowiadamy jaki sprzęt wybrać z myślą o basenie oraz piszemy o właściwościach zdrowotnych pływania.

Co daje pływanie?

Istnieje wiele powodów, dla których lekarze wszelkich specjalności zalecają swoim pacjentom pływanie – wiąże się ono z naprawdę wieloma korzyściami zdrowotnymi. Najważniejsze i najbardziej ogólne to:
  • pozytywny wpływ na układ krążenia – spadek ryzyka chorób serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • znaczące zredukowanie bólów kręgosłupa, wynikających na przykład z pracy siedzącej,
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu, co z kolei znacząco redukuje ryzyko udaru mózgu,
  • zmniejszenie ryzyka  wystąpienia cukrzycy,
  • poprawa ruchomości stawów,
  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawa kondycji.
Trening na basenie jest też niezwykle przyjemny. Ciało w wodzie staje się bardzo lekkie i sprawne, a zarówno ćwiczenia, jak i samo pływanie, nie przysparzają trudności. Warto wspomnieć również o endorfinach, które uwalniane są do organizmu podczas tego typu treningu.

Pływanie – kalorie

Być może zastanawiasz się, czy przy okazji treningu w wodzie uda ci się zrzucić kilka kilogramów. Jak najbardziej! Pływając regularnie (zwłaszcza niektórymi stylami) możesz stracić nawet 350 kcal w ciągu 30 minut. To jednak nie wszystko: twoje ciało będzie nie tylko szczuplejsze, ale też bardziej zgrabne, mocniejsze i napięte. Krótko mówiąc: plusy dla zdrowia i urody.

Style pływackie – na czym polegają i który wybrać?

Zastanawiasz się, które style pływackie będą dla ciebie najlepsze? Oto krótka charakterystyka i kilka wskazań.

Kraul

Pływanie kraulem polega na wykonywaniu naprzemiennych, kolistych ruchów rąk oraz na „przecinaniu” wody nogami poprzez ich naprzemienne unoszenie w górę i w dół. To jednocześnie styl wymagający bardzo dobrej kondycji i pozwalający na spalenie bardzo dużej liczby kalorii. Wybierz go, jeżeli twoim pragnieniem jest przede wszystkim zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wzmocnienie wszystkich partii mięśni.

Żabka

Jeśli bardziej niż na schudnięciu zależy ci na relaksie, wybierz pływanie żabką. Jest bardzo proste – polega na wykonywaniu skoordynowanych, kolistych ruchów rąk i nóg (na wzór pływającej żaby). Pływanie żabką jest przyjemne i nie wymaga wiele wysiłku – co nie oznacza, że nie ma żadnego pozytywnego wpływu na organizm. Regularne treningi pozwolą ci choćby na zredukowanie bólów kręgosłupa.

Uwaga! Pamiętaj, żeby nie pływać na tzw. „żabkę dyrektorską”, czyli z głową ponad powierzchnią wody. Możesz sobie w ten sposób tylko zaszkodzić, między innymi przeciążając lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Pływanie na plecach

Pływanie na plecach (czyli styl grzbietowy) idealnie nadaje się na początek przygody z pływaniem, gdy jeszcze brakuje umiejętności i przyda się „oswojenie” z wodą. To technika niezwykle relaksująca i wspaniała dla kręgosłupa, a przy okazji wzmacniająca mięśnie całego ciała.

Pływanie delfinem

Pływanie delfinem jest trudne i bardzo wyczerpujące, ale ma ogromną zaletę: świetnie działa na wszystkie mięśnie ciała i błyskawicznie je wzmacnia. Jeśli twoim marzeniem są bardziej umięśnione plecy i płaski brzuch, to koniecznie musisz spróbować. Dodatkową korzyścią jest wzmocnienie stawów bez żadnego ryzyka kontuzji.

Uwaga! Aby nauczyć się poprawnie pływać delfinem, warto kupić kilka lekcji pływania u specjalisty.

Akcesoria do pływania – jakie ci się przydadzą?

Czy można zrobić coś, aby pływanie było jeszcze przyjemniejsze, niż wynika to z samego poruszania się w wodzie? Oczywiście – musisz tylko zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Twój komfort poprawią między innymi zatyczki do uszu i nosa, czepek, płetwy czy wygodny strój kąpielowy – przeczytaj więc, jak je wybrać i ruszaj na zakupy.

Autor: R. Wojtaś
pływanie