Data publikacji:

Pływanie w płetwach na basenie i w jeziorze

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności pływackie? Płetwy do pływania mogą być miłym dodatkiem do twojego treningu, jak i zwykłego pływania rekreacyjnego. Pływacy mają do wyboru wiele rodzajów płetw, a każdy z nich ma swój cel treningowy. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto pływać w płetwach i jak je prawidłowo wybrać? Przekonaj się, dlaczego w twojej torbie treningowej powinny pojawić się płetwy!
pływanie w płetwach

Pływanie w płetwach:

  1. Pływanie w płetwach – dlaczego warto?
  2. Jakie płetwy do pływania wybrać?
  3. Pływanie w płetwach – gdzie pływać?
  4. Pływanie w płetwach a odchudzanie

Pływanie w płetwach – dlaczego warto?

Jeśli szukasz sposobu na poprawę techniki i osiągów, to postaw na płetwy! Z nimi wypracujesz swoją technikę pływania, zwiększysz elastyczność, poprawisz pozycję ciała i wiele więcej. Przede wszystkim płetwy zwiększają prędkość pływania, a także zdolność do dłuższego pływania w szybkim tempie, co jest ważne przy nurkowaniu. Jednak te pomoce treningowe to znacznie więcej niż tylko prędkość.

Dodanie płetw do treningu oznacza zwiększone obciążenie i większy opór w wodzie. Prowadzi to do znacznie trudniejszego treningu z jeszcze większymi korzyściami dla kondycji. Im więcej mięśni używasz, tym większe są korzyści dla układu sercowo-naczyniowego i sprawności. Stosowanie płetw zwiększy elastyczność kostek i ich adaptację do wydajniejszego trzepotania. Dodatkowy opór pozwala również na poprawę techniki. Płetwy treningowe zmniejszają obciążenie górnej części ciała, zmniejszając obciążenie ramion, a także uczą ciało, jak szybciej pływać na powierzchni wody. Połączenie ćwiczeń z dodatkowym wyposażeniem to świetne urozmaicenie zwykłego treningu.

Przeczytaj również: Czym jest snorkeling i jak wybrać maskę do snorkelingu?

Jakie płetwy do pływania wybrać?

Wybór płetw jest tak zróżnicowany, że próba wybrania tych najbardziej odpowiednich może przyprawić o zawrót głowy. Nie ma dobrej i złej płetwy; musisz tylko określić, co chcesz osiągnąć. Jeśli ćwiczysz, aby budować mięśnie nóg, zwiększać elastyczność ciała i poprawiać technikę pływania, to dobrym wyborem będą krótkie płetwy. Jeśli dopiero uczysz się pływać lub pływasz rekreacyjnie, lepsze będą dla ciebie długie płetwy. Przy wyborze płetw należy wziąć pod uwagę dwie główne kwestie: długość płetw oraz ich twardość.

Płetwy krótkie, ze względu na swoją konstrukcję, są sztywniejsze i mniej elastyczne na stopie. Ich pióro wystaje na kilka centymetrów od czubka palca. Mają dłuższą żywotność niż długie płetwy, ponieważ nie są tak podatne na rozciąganie. Krótkie płetwy angażują do pracy więcej mięśni, więc żeby efektywnie nimi operować, należy mieć mocne mięśnie nóg. Dlatego krótkie, sztywne płetwy są polecane osobom z doświadczeniem, które mają już też pojęcie o nurkowaniu.
Długie płetwy z miękkim piórem są świetne dla początkujących pływaków. Elastyczne pióro zapewnia lepszą sterowność i kontrolę pływania. Dodatkowo nie wymuszają takiej pracy nóg, jak krótkie płetwy twarde, dlatego sprawdzą się u niedoświadczonych osób, których nogi nie są tak przyzwyczajone do ruchów pod wodą. Długie pióro prawdopodobnie będzie się z czasem rozciągać, co zmniejszy jego wydajność i żywotność.

Pamiętaj, że przy wyborze płetw należy też zwrócić uwagę na masę ciała. Większe i cięższe osoby powinny dobierać płetwy twardsze. Zbyt miękka płetwa nie będzie pracować efektywnie, a dodatkowo może się zginać w czasie pracy.

Pływanie w płetwach – gdzie pływać?

Lepiej jest pływać w płetwach w basenie czy w jeziorze? Wielu pływaków ma swoje preferencje. Niektórzy wolą kontrolowane środowisko basenu, w którym woda jest odkażana i uzdatniana; inni chcą pływać w bardziej naturalnym środowisku, dlatego kierują się nad jezioro czy rzekę.

Większość jezior jest znacznie większa niż przeciętny basen, co daje ci więcej możliwości. Jeśli twój okoliczny basen jest niewielki, tor przepłyniesz w płetwach w kilka sekund. Wygodniej jest zatem pływać w większym zbiorniku wody, gdzie możesz naprawdę się rozpędzić i przepłynąć większy dystans.

Pływanie w jeziorze czy rzece niesie ze sobą jednak wiele niebezpieczeństw. Naturalne akweny są często wypełnione szczątkami, takimi jak skały i roślinność, na których pływacy mogą łatwo się skaleczyć. Zranienie ręki lub nogi na ostrym kamieniu lub martwym drzewie może być bardzo bolesne i niebezpieczne – woda w jeziorze nie jest odkażana ani uzdatniana chemicznie, możesz zatem nabawić się infekcji. Podobnie kąpiel w nieczystej wodzie jeziora może przyczynić się do infekcji ucha i oczu. Kolejnym minusem jest to, że wiele jezior zasilanych przez rzeki ma prądy, które mogą być niebezpieczne dla niedoświadczonych pływaków. Dlatego jeśli nie pływasz naprawdę dobrze, lepiej skieruj się na basen. Są czystsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Jeśli jednak zdecydujesz się na jezioro lub rzekę, przetestuj swoje nowe płetwy kilka razy w basenie. Zanim wskoczysz do wody w płetwach, zadbaj również o przygotowanie organizmu – wykonaj krótką, dynamiczną rozgrzewkę. W basenie zadbaj o kulturę pływania. Pływając w płetwach, staraj się wybierać pusty tor, aby nie przeszkadzać innym pływającym. W płetwach możesz nie poczuć uderzeń czy otarć, uważaj więc na bezpieczeństwo innych użytkowników basenu.

Pływanie w płetwach a odchudzanie

Pływanie to sposób na zdrową utratę wagi. W przeciwieństwie do biegania, jest delikatne dla stawów i więzadeł. Wypór wody zapewnia przyjemną przerwę dla stawów - podczas pływania dźwigasz tylko około 10% masy swojego ciała. Pływanie nie tylko podkręca metabolizm, ale pomoże zapobiegać także żylakom, pajączkom i obrzękom, ponieważ odciąża żyły.

Jakie pływanie pozwoli zrzucić najwięcej kilogramów? Najskuteczniejszy jest kraul, pod warunkiem, że pływasz nim długie okresy bez przerwy i bez łapania oddechu. Powoduje równomierne obciążenie nóg, dolnej i górnej części ciała, wzmacniając jednocześnie wszystkie mięśnie. Dobrym pomysłem jest pływanie w płetwach. Dodanie ich do treningu oznacza zwiększone obciążenie i większy opór w wodzie. Powoduje to znacznie trudniejszy trening z jeszcze większymi korzyściami dla kondycji.

Utratę wagi najłatwiej osiągnąć poprzez trening interwałowy. Powinieneś zmuszać się do pływania coraz szybciej przez krótkie okresy, po których następują szybkie przerwy. Jeśli jesteś doświadczonym pływakiem, rozważ też zakup płetw do rąk. Ich używanie zwiększa rozmiar dłoni, co z kolei zwiększa wodoodporność. Jest to też dodatkowe obciążenie, które pozwoli ci wysmuklić ręce.
Autorka: Patrycja Hendzel