Data modyfikacji:

Płetwy do pływania – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Płetwy są solidnym udogodnieniem podczas pływania czy nurkowania. Jednak tylko właściwie dobrane będą spełniały swoją rolę. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu płetw?

Płetwy do pływania występują w dwóch wariantach: kaloszowym i paskowym. Pierwsze z nich są wyposażone w gumowego półbuta i zakłada się je na bosą stopę. Polecane są do pływania w basenie bądź w wodach tropikalnych. Ze względu na brak ochrony przed chłodem, tego rodzaju płetwy nie nadają się do pływania w polskich wodach.

Jednak ci, którzy chcieliby skorzystać z płetw w polskich jeziorach, powinni sięgnąć po płetwy paskowe. Ich dodatkowym wyposażeniem są buty neoprenowe. Płetwy chronią przed chłodem i pozwalają na chodzenie. Jednak ze względu na ułożenie piór płetwy nadają się jedynie do nurkowania. Pływanie po powierzchni wody w płetwach paskowych może być bardzo męczące.

Kiedy wybraliśmy już konkretny rodzaj płetw do pływania, należy zwrócić uwagę na inne kwestie związane z ich wykonaniem. W pierwszej kolejności warto rozważyć twardość płetwy. Wprawdzie im płetwa twardsza, tym prędkość pływania większa, jednak płetwy do pływania powinny być dostosowane do możliwości ich właściciela. W przypadku siedzącego trybu życia i braku doświadczenia w długodystansowym pływaniu polecane są płetwy o mniejszej twardości. Wprawdzie prędkość pływania w nich będzie mniejsza, ale również będzie niewielkie ryzyko szybkiego zmęczenia nóg czy występowania skurczy podczas pływania.

Płetwy do pływania są niczym buty. Dlatego powinny być też odpowiednio dopasowane do rozmiaru stopy. Bez względu na rodzaj płetw należy sięgać po rozmiar odpowiadający rozmiarowi codziennego obuwia. W przypadku płetw kaloszowych może być to nieco utrudnione, gdyż te płetwy są numerowane co dwa numery. Jednak warto przymierzyć modele różnych producentów, a na pewno uda się dopasować płetwę do stopy. Płetwa nie powinna być zbyt luźna (będzie spadać), ani zbyt ciasna (będzie utrudniać krążenie w stopach). Tylko dobrze dopasowane płetwy do pływania zapewnią właściwy komfort w wodzie.

Autor: Marta Błeszyńska
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!