Data publikacji:

Pilates – efekty. Czy trening pilatesu to dobry trening?

Czy istnieje aktywność, która poprawia postawę, niweluje ból kręgosłupa i wzmacnia mięśnie całego ciała? Tak – to pilates. Efekty regularnych treningów są naprawdę imponujące. Ćwiczenia nie są skomplikowane, wymagają jednak wytrwałości i zaangażowania. Sprawdź, dlaczego warto trenować pilates, co dają ćwiczenia oraz po jakim czasie możesz spodziewać się pierwszych rezultatów.
pilates efekty

Dlaczego trening pilates przynosi tak dobre efekty?

Pilates jest wyjątkową aktywnością, która może być podejmowana przez osoby w każdym wieku. Co sprawia, że system ćwiczeń opracowany przez niemieckiego sportowca na początku XX wieku do dzisiaj ratuje nasze obolałe kręgosłupy i zesztywniałe od długiego siedzenia mięśnie? Trening pilates przynosi efekty, których tak bardzo potrzebujemy, ponieważ został opracowany przez człowieka doświadczonego w rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnością ruchową. System łączy wszystko, co najlepsze w jodze, balecie i ćwiczeniach izometrycznych.
Ćwiczenia opracowane przez Pilatesa skupiają się na wzmocnieniu mięśni głębokich, zwanych inaczej posturalnymi. To one odpowiadają za właściwą postawę ciała, ale też za utrzymanie narządów wewnętrznych na właściwym miejscu i ich ochronę, wspomagają też wszystkie pozostałe mięśnie i zmniejszają ryzyko urazów.

Pilates a problemy z kręgosłupem

Pilates jest remedium na problemy z kręgosłupem, które są prawdziwą zmorą obecnych czasów. Ze względu na pracę siedzącą, stojącą lub zbyt duży wysiłek podczas wykonywania obowiązków, a także różnego rodzaju złe nawyki związane z wypoczynkiem wielu z nas boryka się z bólem pleców lub nerwobólami. Regularne treningi skutecznie rozwiązują tego rodzaju problemy, przynosząc ogromną ulgę.
Ćwiczenia rozciągające takie jak joga i pilates przynoszą dobre efekty bez względu na wiek, są też inwestycją w przyszłość, kiedy to sprawny aparat ruchu staje się sprawą kluczową. Chcesz poruszać się lekko i bez bólu w wieku 70, 80 czy 90 lat? Trenuj pilates, który zadba o twoje mięśnie, stawy i cały kręgosłup.

Pilates a odchudzanie

Pilates przynosi dobre efekty nie tylko sportowcom i osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem. To także skuteczny sposób na modelowanie sylwetki. Patrząc na zajęcia, można odnieść wrażenie, że ćwiczenia są lekkie i nie wymagają wysiłku, jednak to tylko złudzenie. W rzeczywistości wymagają one pełnego skupienia na swoim ciele i wyciskają z uczestników siódme poty.
Czy pilates przynosi efekty w postaci spalania tkanki tłuszczowej? Tak, ćwiczenia spalają kalorie (ich ilość zależy od intensywności zajęć), jednak rezultaty, na które możesz liczyć, to przede wszystkim uelastycznienie ciała i jego ujędrnienie.
Jeśli twoim nadrzędnym celem jest szybka utrata wagi, traktuj pilates jako trening dodatkowy, skupiając się na ćwiczeniach cardio, trzymając zdrową, zbilansowaną dietę i dbając o to, by spożywać mniej kalorii, niż jesteś w stanie spalić w ciągu dnia.

Pilates – po jakim czasie pojawią się efekty?

Możesz zyskać wiele, trenując pilates, ale szybkie efekty przyjdą tylko wtedy, gdy będziesz robić to systematycznie. Nie oznacza to, że musisz ćwiczyć codziennie. Wręcz przeciwnie, mięśnie potrzebują regeneracji, by móc sprawnie funkcjonować. Jak często trenować? Idealne będą 2–3 sesje tygodniowo, na początku mogą być krótsze, jednak docelowo powinny trwać około 50 minut.
Ile czasu potrzeba, żeby pilates przyniósł pierwsze efekty? Twórca tego systemu ćwiczeń mówił, że wystarczy 10 sesji, by poczuć różnicę, a 20, by ją zobaczyć. To, czy właśnie tak będzie, zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to: regularność ćwiczeń, dobry instruktor oraz twoje zaangażowanie. Już po pierwszej sesji poczujesz poprawę samopoczucia – ćwiczenia są bardzo relaksujące, między innymi dzięki zgraniu oddechu i ruchu.

Pilates – efekty po miesiącu

Zakładając, że 2–3 razy w tygodniu podejmujesz trening pilates, efekty najprawdopodobniej zauważysz już po miesiącu. Możesz poczuć, że twoje ciało porusza się nieco zgrabniej i jest bardziej gibkie, a twoja postawa stała się bardziej wyprostowana. Niestety nie masz co liczyć na spektakularną utratę kilogramów, chyba że jednocześnie dbasz o wykonywanie bardziej intensywnych ćwiczeń.
Po miesiącu treningów, zwłaszcza jeśli odbywały się kilka razy w tygodniu, będziesz już dobrze znać ćwiczenia i nabierzesz większej świadomości swojego ciała. Wiele osób, dzieląc się doświadczeniami, wspomina o tym, że o niektórych posiadanych przez siebie mięśniach nie miało do tej pory pojęcia. Dopiero ból po treningu uzmysłowił im ich istnienie.

Jak zacząć treningi pilates?

Najłatwiej jest rozpocząć treningi z instruktorem. Możesz zapisać się na zajęcia indywidualne, w parze lub grupowe. Dzięki opiece trenera będziesz mieć pewność, że poprawnie wykonujesz wszystkie ćwiczenia. W ostateczności możesz również ćwiczyć, bazując na filmikach instruktażowych w internecie, jednak lepiej próbować tego, mając już opanowane podstawy. Żeby zacząć, potrzebujesz tylko maty do ćwiczeń i wygodnego stroju.
Jak zmotywować się do rozpoczęcia ćwiczeń? Przeczytaj relacje zadowolonych osób, które rozpoczęły treningi jakiś czas temu. Zobacz, jak podziałał na nie pilates, obejrzyj zdjęcia efektów „przed” i „po”. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, czym jest pilates, obejrzyj też przykłady ćwiczeń i spróbuj je wykonać. Najlepiej jednak po prostu wybierz się na trening i poczuj endorfiny po zakończonych zajęciach – to uczucie może okazać się najbardziej przekonujące.
Już po kilku sesjach będziesz w stanie określić, czy pilates jest dla ciebie. Efekty, które pojawią się po pewnym czasie, i przyjemność płynąca z dobrze wykonanych ćwiczeń pomogą ci podtrzymać motywację, a gdy zobaczysz, jak świetnie pilates działa na całe ciało, chętnie zostaniesz stałym bywalcem treningów.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym