Data publikacji:

Parki narodowe w Polsce. Gdzie się wybrać na wycieczkę w Polsce?

Parki narodowe to najpiękniejsze przyrodniczo miejsca w całym kraju, a ich zwiedzanie może być dla ciebie inspiracją do tworzenia ciekawych podróżniczych planów. Wszystkie parki narodowe w Polsce są wyjątkowe. Dzięki nim poznasz lepiej góry, lasy, jeziora i morze, odwiedzisz niezwykłe miejsca i zobaczysz niezapomniane widoki. Dokąd warto się wybrać? Jakie są najciekawsze parki narodowe Polski?
Sprawdź równiez jak wygląda szlak na Morskie Oko!
parki narodowe w polsce

Ile parków narodowych jest w Polsce?

Lista polskich parków narodowych jest długa, jednak zajmują one jedynie około 1% całej powierzchni kraju. Ile parków narodowych jest w Polsce? Aktualnie ich liczba wynosi 23, ale miłośnicy przyrody liczą na to, że w przyszłości będzie wyższa. Ostatni z nich utworzono ponad 20 lat temu.

Parki narodowe w Polsce – lista

Które parki narodowe w Polsce są najcenniejsze? Na takie pytanie trudno odpowiedzieć. Każdy z nich jest wyjątkowy i właśnie z tego powodu stał się obszarem chronionym. To właśnie tam występuje rzadka flora i fauna, z którą trudno spotkać się gdziekolwiek indziej. Poznaj bliżej wszystkie parki i pomyśl, dokąd chcesz wybrać się na wycieczkę w pierwszej kolejności. Później wystarczy tylko zabrać bliskich, spakować plecaki i ruszać w drogę.
Parki narodowe w Polsce – lista (od najstarszego):
 • Pieniński Park Narodowy (1932)
 • Białowieski Park Narodowy (1932)
 • Świętokrzyski Park Narodowy (1950)
 • Babiogórski Park Narodowy (1954)
 • Tatrzański Park Narodowy (1955)
 • Ojcowski Park Narodowy (1956)
 • Wielkopolski Park Narodowy (1957)
 • Kampinoski Park Narodowy (1959)
 • Karkonoski Park Narodowy (1959)
 • Woliński Park Narodowy (1960)
 • Słowiński Park Narodowy (1967)
 • Bieszczadzki Park Narodowy (1973)
 • Roztoczański Park Narodowy (1974)
 • Gorczański Park Narodowy (1981)
 • Wigierski Park Narodowy (1989)
 • Drawieński Park Narodowy (1990)
 • Poleski Park Narodowy (1990)
 • Biebrzański Park Narodowy (1993)
 • Park Narodowy Gór Stołowych (1993)
 • Magurski Park Narodowy (1995)
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie” (1996)
 • Narwiański Park Narodowy (1996)
 • Park Narodowy „Ujście Warty” (2001)
 • Parki narodowe w polskich górach

  W górach znajduje się aż 9 parków, dlatego przy odpowiednim planie wyprawy możesz odwiedzić kilka z nich podczas jednego wyjazdu. Jakie parki narodowe w Polsce znajdują się w górach?
  Pieniński PN – najstarszy park narodowy w Polsce jest zarazem jednym z najpiękniejszych. Kojarzy się z malowniczym przełomem Dunajca, który gwarantuje niezapomniane widoki, zwłaszcza gdy podziwia się je, spływając w dół rzeki tratwą flisacką. Symbolem parku są Trzy Korony – szczyt dostępny nawet dla dzieci (można go zdobyć, poruszając się po łatwych lub trudniejszych szlakach).
  Tatrzański PN – Tatry są uważane za nasz skarb, i bardzo słusznie. Rysy, Morskie Oko, Dolina Kościeliska i wiele innych wyjątkowych miejsc to magnesy na turystów, dlatego najlepiej odwiedzać je poza sezonem. Tatry nadają się zarówno na rodzinne wycieczki, jak i prawdziwą wspinaczkę.
  Babiogórski PN – to jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce, ma jednak dużo uroku i zdecydowanie warto go odwiedzić. Występuje tu niezwykła flora i fauna, można tu zobaczyć między innymi wyraźnie zaznaczone piętra roślinności, w tym piętro alpejskie.
  Gorczański PN – słynie z pięknych widoków na Tatry, Pieniny i Beskid Żywiecki, które można podziwiać z hal pasterskich.
  Bieszczadzki PN – wyjątkowe miejsce piękne o każdej porze roku, zwłaszcza wiosną, gdy wszystko budzi się do życia, i jesienią, gdy malownicze połoniny pokrywają się ciepłymi kolorami. Bieszczady sprawdzą się na wielogodzinne wędrówki i wypady pod namiot.
  Magurski PN – jeden z mniej popularnych parków narodowych w Polsce. Chociaż nie przyciąga tłumów, zachwyca pięknem dzikiej natury oraz architektury, można tu między innymi wybrać się na wycieczkę Szlakiem Architektury Drewnianej.
  Karkonoski PN – wysokie góry o urozmaiconej rzeźbie, słynne miejscowości turystyczne takie jak Szklarska Poręba, Karpacz czy Szrenica – Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej znanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Warto go odwiedzić, żeby zdobyć Śnieżkę, podziwiać malownicze widoki i liczne wodospady. Doskonałe miejsce na rodzinny wypad.
  PN Gór Stołowych – Góry Stołowe to przede wszystkim Skalne Miasto, Szczeliniec Wielki, Błędne Skały – atrakcje lubiane przez małych i dużych, ale park ten warto odwiedzić również z powodu piękna występujących tam roślin i zwierząt.
  Świętokrzyski PN – Góry Świętokrzyskie różnią się od innych polskich gór, są niskie i próżno tu szukać widoków charakterystycznych dla wysokich pasm, spodobają się rodzinom z dziećmi i miłośnikom lasów. W parku warto zobaczyć kompleks zabudowań dawnego klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu.

  Nadmorskie parki narodowe Polski

  Podróżnicy, ceniący wyjątkowe nadmorskie środowisko, mogą odwiedzi 2 wyjątkowe parki narodowe – Słowiński i Woliński. Pierwszy z nich chroni wydmowe obszary nadmorskie, jeziora, bagna, torfowiska, łąki, bory, a także występującą tam roślinność i zwierzęta. Warto go odwiedzić choćby dla słynnych ruchomych wydm, ale kryje w sobie znacznie więcej. W Wolińskim Parku Narodowym szczególnie charakterystyczne są natomiast strome klify.

  Parki narodowe na północnym wschodzie Polski – dla miłośników dzikiej przyrody

  Ciekawym kierunkiem dla miłośników przyrody jest północno-wschodnia część kraju. Znajdują się tu aż 4 parki. Prawdziwą puszczę, będącą reliktem pierwotnych krajobrazów leśnych, zobaczysz w Białowieskim Parku Narodowym. Duże wrażenie robią ogromne drzewa, zwłaszcza majestatyczne dęby. To jeden z najbardziej niezwykłych parków narodowych w Polsce. Oprócz samej puszczy i żyjących w niej żubrów największymi atrakcjami są Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz muzeum Białowieskiego Parku Narodowego.
  Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce. Większość jego powierzchni pokrywają niedostępne dla ludzi mokradła, które stały się domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin lubiących środowisko bagienne. Żeby poczuć klimat tego miejsca, warto wybrać się na spacer szlakiem Barwik–Gugny w sercu Bagien Biebrzańskich, zaopatrując się wcześniej w solidne kalosze. W okolicy znajdują się jeszcze dwa parki – na północy Wigierski Park Narodowy, a na południe od Biebrzańskiego Narwiański Park Narodowy.

  Parki narodowe w pobliżu dużych miast

  Czasami nie trzeba jechać daleko, by spotkać się z przyrodą. Za szczęśliwców mogą uważać się mieszkańcy Poznania i Warszawy.
  Wielkopolski Park Narodowy urzeka niezwykłym polodowcowym krajobrazem, pełnym jezior, wydm, parowów i głazów narzutowych, można tu również spotkać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Znajduje się zaledwie 15 kilometrów na południe od Poznania, jest więc oazą zieleni dla jego mieszkańców.
  Kampinoski Park Narodowy znajduje się w pobliżu Warszawy. Jest zróżnicowany pod względem fauny, flory i krajobrazów, a jego zwiedzaniu towarzyszy spotykanie miejsc ważnych z punktu widzenia historii, np. mogił powstańców.

  Dokąd jeszcze warto się wybrać?

  Niezwykłych wrażeń miłośnikom natury dostarczy pobyt w Poleskim i Roztoczańskim Parku Narodowym – oba znajdują się w okolicy Lublina, więc można je zwiedzić podczas jednej wyprawy.
  Park Narodowy „Bory Tucholskie” jest z kolei idealny na aktywny wypoczynek na ścieżkach pieszych i rowerowych. Możesz tu odetchnąć wyjątkowym powietrzem, za które odpowiadają liczne drzewa iglaste.
  Ojcowski PN to najmniejszy park narodowy w Polsce, a znajduje się na północ od Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warto wybrać się w te malownicze zakątki na krótką wycieczkę rodzinną. To tu znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, a także inne ciekawe formacje skalne, groty, jaskinie i zamki.
  Wielbiciele ornitologii koniecznie muszą odwiedzić Park Narodowy „Ujście Warty” oraz Drawieński Park Narodowy, gdzie znajdują się siedliska setek ptaków, wśród których jest wiele rzadkich gatunków.
  Różnorodność i bogactwo parków narodowych w Polsce zachwyca i zachęca do planowania podróży. Niektóre z nich fantastycznie sprawdzą się jako cel krótkiej wycieczki, w innych możesz spędzić cały urlop. Jedno jest pewne – warto poznać każdy z nich.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym