Data modyfikacji:

Morskie Oko – trasa. Jak się dostać do Morskiego Oka?

Czy można być w Tatrach i nie wybrać się nad Morskie Oko? Popularna trasa prowadząca nad największe tatrzańskie jezioro, czerwony szlak, jest prosta i niezwykle malownicza. Istnieją również jej ciekawe alternatywy. Rozważ je, jeśli chcesz dostarczyć sobie nowych wrażeń podczas pobytu w górach. Jak wygląda trasa na Morskie Oko krok po kroku? Ile czasu potrzebujesz, żeby ją pokonać? Sprawdź, jak bezpiecznie dostać się do Morskiego Oka, żeby nic cię nie zaskoczyło.
morskie oko trasa

Morskie Oko – jaką trasę wybrać?

Dla większości turystów wyprawa nad Morskie Oko równa się trasa wiodąca z Palenicy Białczańskiej czerwonym szlakiem wprost do słynnego schroniska PTTK, z którego można podziwiać jezioro. Jest to łatwa droga, którą bez najmniejszego problemu pokona przeciętny człowiek, nawet jeśli nie jest w doskonałej formie. Sytuacja zmienia się tylko zimą, kiedy niektóre fragmenty stają się trudne ze względu na oblodzenie. Zdarza się też, że szlaki są zamknięte.
Inne drogi do Morskiego Oka wybierane są najczęściej przez osoby szukające urozmaicenia lub podniesienia stopnia trudności oraz pragnące omijać tłumy turystów w szczycie sezonu.
Jaką trasę wybrać, udając się nad Morskie Oko? Wszystko zależy od twoich chęci, ale też od przygotowania. Czerwony szlak przez większość roku nie przysporzy ci kłopotów, nie będzie też stanowił żadnego wyzwania.

Ile zajmuje dojście do Morskiego Oka?

Jeszcze zanim wejdziesz na szlak, dobrze zaplanuj swoją wyprawę, uwzględniając czas potrzebny na pokonanie całej trasy i powrót. To bardzo ważne, ponieważ na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można przebywać po zmroku. Jest to nie tylko zabronione, ale też niebezpieczne – trzeba sobie zdawać sprawę, że nie ma tam żadnego oświetlenia i nocą panują kompletne ciemności. Najlepiej wybrać się na wyprawę z samego rana.
Ile zajmuje przejście czerwonym szlakiem do Morskiego Oka? Zależy to oczywiście od wybranej trasy, ale także od pory roku, warunków atmosferycznych oraz kondycji twojej lub najsłabszego członka grupy, z którą wędrujesz (to do niego trzeba będzie dostosować tempo marszu).
Z Palenicy Białczańskiej czerwonym szlakiem idzie się przeciętnie około 2,5 godziny, natomiast zejście zajmuje średnio 2 godziny. Trasa w jedną stronę ma 9 kilometrów. W przypadku podróży z dziećmi lub w wyjątkowo trudnych warunkach czas ten może się znacznie wydłużyć. Zimą sporym utrudnieniem są oblodzone schody na leśnych fragmentach trasy.
Decydując się na dojście nad Morskie Oko przez Dolinę Pięciu Stawów, musisz liczyć się z wyprawą, która zajmie minimum 6 godzin. Jeżeli urozmaicisz trasę, wędrując przez Rusinową Polanę, dojście do schroniska zajmie ci około 3,5 godziny. Do tego musisz jeszcze doliczyć czas zejścia.

Morskie Oko – trasa wiodąca czerwonym szlakiem

Decyzja padła na popularny czerwony szlak? Wybierając się nad Morskie Oko, przeczytaj najpierw, jak wygląda trasa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, i unikniesz niespodzianek.

Palenica Białczańska, czyli początek szlaku

Punktem wyjścia będzie dla ciebie Palenica Białczańska, to tu znajduje się parking i wejście na czerwony szlak. Do tego miejsca możesz dojechać zarówno własnym samochodem, jak i busem. Z Zakopanego jeżdżą one stosunkowo często, a dojazd zajmuje około 35–40 minut. W sezonie podczas godzin szczytu czas ten może się znacznie wydłużyć.
W tym miejscu znajduje się wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz kasa, w której należy kupić bilety wstępu. Dostępne są bilety normalne, ulgowe oraz grupowe, można też zaopatrzyć się w bilet 7-dniowy i poruszać się w tym okresie po różnych fragmentach parku narodowego. Warto doczytać, kto jest zwolniony z opłat – są to między innymi dzieci do lat 7 oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

W stronę Wodogrzmotów Mickiewicza

Podążając w stronę Morskiego Oka, spotkasz na trasie kilka charakterystycznych punktów. Pierwszym z nich są słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, do których prowadzi asfaltowa droga. Pokonanie tego odcinka szlaku zajmuje przeciętnie około 50 minut. Po drodze spotkasz pierwszy punkt widokowy, z którego rozciąga się widok między innymi na Rysy.
Wodogrzmoty Mickiewicza to składające się z kilku kaskad wodospady, a ich nazwa wzięła się od ogłuszającego huku, który towarzyszy spadaniu wody. Co ciekawe, z samym Mickiewiczem nie mają one nic wspólnego, pisarz nie był w żaden sposób związany z Tatrami. Przy Wodogrzmotach warto się na chwilę zatrzymać, by następnie podążać dalej w stronę Morskiego Oka.

Od Wodogrzmotów do Polany Włosienicy

Pokonanie kolejnego etapu szlaku na Morskie Oko zajmuje około godziny. To najciekawszy fragment całej trasy, ponieważ znajdują się tu leśne skróty z kamiennymi schodami. Właśnie te momenty utrudniają zimową wspinaczkę, ponieważ podczas dużych chłodów kamienne stopnie są oblodzone i trzeba się po nich wspinać bardzo uważnie, przytrzymując się drewnianych barierek.
Gdy pokonasz leśne skróty, czerwony szlak znów staje się łatwy. Od tego momentu do Polany Włosienicy droga zajmuje około 15 minut. U celu dobrze jest zaplanować kolejny postój, nie tylko, by zebrać siły, ale przede wszystkim, żeby podziwiać malownicze widoki na Mięguszowieckie Szczyty. Pamiętaj jednak, że w sezonie turystycznym będzie tu z pewnością tłoczno.

Morskie Oko

Od Polany Włosienicy do Morskiego Oka szlak czerwony wiedzie jeszcze kawałek. Jego przejście powinno zająć około pół godziny. Przy schronisku Morskie Oko możesz odpocząć, przyglądając się pięknej tafli jeziora. W środku napijesz się herbaty i zjesz regenerujący posiłek. Kiedy będziesz gotowy ruszyć dalej, czeka cię droga w dół, ale jeśli jeszcze nie masz dość, możesz zahaczyć o Czarny Staw pod Rysami i obejść Morskie Oko dookoła.

Trasa nad Morskie Oko przez Dolinę Pięciu Stawów lub Rusinową Polanę

Jeśli znasz już dobrze czerwony szlak prowadzący nad Morskie Oko i chcesz wypróbować trasę mniej uczęszczaną, zdecyduj się na którąś z alternatywnych dróg. Pierwszą możliwością jest skręcenie przy Wodogrzmotach Mickiewicza w stronę Doliny Pięciu Stawów, a dopiero stamtąd udanie się w stronę schroniska. Ta opcja również zakłada start w Palenicy Białczańskiej.
Druga alternatywna trasa rozpoczyna się na parkingu Wierch Poroniec, skąd zielonym szlakiem trzeba pójść w stronę Rusinowej Polany. Z tego miejsca czarny szlak wiedzie do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej w stronę Morskiego Oka.

Trasa nad Morskie Oko – o czym pamiętać?

Żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, zanim wyruszysz, pamiętaj o kilku zasadach:
  • dobrze oblicz czas przejścia wybranego szlaku, uwzględniając konieczność odpoczynku;
  • zaopatrz się w latarkę, zwłaszcza jeśli wyruszasz zimą;
  • dopasuj ubrania do pogody, pamiętaj, że w górach może się ona wielokrotnie zmieniać, konieczna będzie odzież przeciwdeszczowa;
  • latem pamiętaj o nakryciu głowy i filtrze UV;
  • podstawą ubioru są dobre buty; nawet jeśli wybierasz najłatwiejszą trasę, nie oznacza to, że pokonasz ją bezpiecznie w klapkach lub eleganckim obuwiu; idealne będą wysokie buty trekkingowe;
  • zabierz ze sobą wodę, herbatę i przekąski, w sezonie możesz skorzystać z oferty gastronomicznej, ale musisz się liczyć z wysokimi cenami i tłumem turystów;
  • Morskie Oko i cała trasa, która do niego wiedzie, znajduje się w granicach parku narodowego, dlatego podczas wycieczki nie zrywaj roślin, nie strasz zwierząt i nie śmieć.
  • Dobrze zaplanowana wycieczka z pewnością będzie udana, a piękne widoki zapadną ci w pamięć na długo.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym