Data publikacji:

Jakie ozdoby do akwarium kupić?

Ozdoby akwariowe pełnią kilka funkcji. Z perspektywy człowieka mają przede wszystkim uatrakcyjnić zbiornik, a jednocześnie wnętrze, w którym jest ustawiony. Dla ryb są jednak ważnym elementem codzienności, pozwalają się ukryć, odpocząć i zapewniają miejsce do złożenia ikry. W sklepach dostępne są różne ozdoby do akwarium, które umożliwiają urządzenie go w różnych stylach. Jak wybrać najlepsze z nich?
ozdoby do akwarium

Ozdoby do akwarium – naturalne czy sztuczne?

Odpowiednio dobrane ozdoby do akwarium ułatwiają stworzenie rybom warunków, przypominających naturalne środowisko, zapewniają im zatem lepsze zdrowie i samopoczucie. Kluczowe jest jednak zastanowienie się, które z nich sprawdzą się najlepiej w konkretnym zbiorniku. Zanim zaczniesz umieszczać w akwarium ozdoby, upewnij się, czy te, które wybrałeś, będą odpowiednie dla gatunku ryb, który ma wśród nich zamieszkać. Na przykład kamienie mogą przyczyniać się do zwiększania twardości wody, a w korzeniach będą rozwijały się glony.

Naturalne ozdoby do akwarium

Naturalne dekoracje do akwarium są opcją ekologiczną. Wydają się pierwszym wyborem, ponieważ najlepiej imitują środowisko wodne, w którym żyją ryby czy żółwie. Umieszczając je w zbiorniku, trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ mogą wpływać na właściwości wody, barwić ją lub wymagać wcześniejszego oczyszczania.
  • Rośliny akwariowe – niezbędny element akwarium, spełniający kilka ważnych funkcji. Stanowi dla zwierząt jedno ze źródeł tlenu, a także zapewnia narybkowi niezbędne schronienie. Obecność bujnej roślinności poprawia rybom samopoczucie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
  • Korzenie i kawałki drewna – są bardzo dekoracyjne i stanowią naturalne schronienie dla ryb. Dostępne są w ciekawych kształtach i kolorach, pochodzą z różnych gatunków drzew. Jeżeli zostały samodzielnie znalezione, wymagają wcześniejszego wyparzenia wrzątkiem lub gotowania i długiego moczenia; egzemplarze zakupione w sklepie akwarystycznym są już gotowe do użytku.
  • Kamienie i skały – układa się je na dnie zbiornika, można z nich tworzyć ciekawe konstrukcje przy użyciu kleju akwarystycznego. Większe skały mają często wydrążony środek, żeby ryby mogły swobodnie przez niego przepływać.
  • Pędy bambusa – stanowią bardzo ciekawą ozdobę do akwarium, pozwalają na stworzenie zbiornika w stylu azjatyckim. Przed włożeniem do wody, należy je wyczyścić i obciążyć.
  • Łupina kokosa – są estetyczną i praktyczną dekoracją do akwarium biotopu południowoamerykańskiego. Łupina będzie dla rybek miejscem schronienia i składania ikry.
  • Glina – dekoracje do akwarium z wypalanej gliny prezentują się stylowo i naturalnie. Mogą mieć formę zamków, statków, korzeni, a także wielu innych fantazyjnych kształtów, które uatrakcyjnią przestrzeń.

Sztuczne ozdoby akwariowe

Ozdoby do akwarium wykonane z plastiku lub innego tworzywa, nazywane ornamentami, najczęściej wykorzystywane są w zbiornikach umieszczonych w pokoju dzieci. Figurki, domki, statek piracki, wrak czy zamek – wszystko to prezentuje się bardzo atrakcyjnie, umieszczone w podwodnym świecie. Zazwyczaj takie dekoracje stanowią jedynie mały dodatek, który ma za zadanie urozmaicić wygląd akwarium.
Czy sztuczne rośliny są przydatnymi ozdobami do akwarium? Tak, na przykład gdy ryby niszczą prawdziwe okazy, a niektóre gatunki robią to z upodobaniem, lub kiedy warunki panujące w zbiorniku nie sprzyjają rozwojowi naturalnej roślinności.
Wybierając ozdoby akwariowe wykonane z tworzywa sztucznego, upewnij się, że kupujesz je z zaufanego źródła, najlepiej żeby był to sklep akwarystyczny. W przeciwnym razie ryzykujesz uwalnianiem się do wody toksycznych substancji, pochodzących z kleju lub farb, którymi mogą być pokryte przedmioty zakupione w przypadkowych miejscach.

Tło do akwarium

Tło stanowi ważny element akwarium, ponieważ w dużej mierze odpowiada za jego klimat, nadaje zbiornikowi niepowtarzalną głębię i maskuje ścianę lub inne elementy, które się za nim znajdują. Tło można wykonać samemu z naturalnych elementów lub kupić je w sklepie. Dostępne są tła płaskie oraz strukturalne.
  • Tło płaskie to samoprzylepna folia, którą umieszcza się na tylnej ścianie akwarium. Może być jednolita, jednak większe wrażenie robi fototapeta, która nadaje całości wyjątkową atmosferę. Ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu, można je często zmieniać, dzięki czemu akwarium będzie stanowiło niezmiennie ciekawą dekorację pokoju.
  • Tło strukturalne wykonuje się z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a ich zadaniem jest odwzorowywanie naturalnych skał, korzeni i innych elementów podwodnego świata. Takie ozdoby do akwarium robią ogromne wrażenie, jednak nie są pozbawione wad. Jeżeli tło strukturalne zostanie umieszczone w wodzie, szybko pokryje się glonami, natomiast jeżeli będzie ustawione za tylną ścianką akwarium, będzie się kurzyć. Czy mimo to warto w nie zainwestować? Chociaż wymaga więcej pracy przy utrzymaniu w czystości, jego efektowny wygląd to rekompensuje.

Umieszczanie dekoracji w akwarium

Od czego zacząć wkładanie ozdób do akwarium? Najpierw umieść na dnie specjalne podłoże dla roślin – możesz je później pokryć żwirkiem i kamykami. Rośliny powinny pochodzić ze sklepów akwarystycznych, należy je delikatnie umieszczać w małych dołkach wykopanych w podłożu, a następnie przysypać.
Kiedy podstawy są gotowe, możesz zacząć umieszczać wewnątrz wybrane przez siebie naturalne ozdoby do akwarium oraz ornamenty. Nie przesadzaj z ich ilością – najważniejsze, by rybki czuły się dobrze w ich otoczeniu i mogły dzięki nim zaspokoić swoje potrzeby. Po przyklejeniu lub ułożeniu tła, dekoracje są gotowe, a ty możesz cieszyć się estetycznym akwarium urządzonym według swojego pomysłu.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym