Data publikacji:

Outdoor. Co to znaczy?

Outdoor to pojęcie, które coraz częściej zauważamy na metkach kurtek czy spodni. Co to znaczy „odzież outdoor” i czym właściwie różni się ona od zwykłej odzieży? Sprawdźmy, na czym polega tryb życia outdoor i co może wnieść do Twojego życia!
co to jest outdoor

Outdoor – co to znaczy?

W dosłownym tłumaczeniu słowo „outdoor” oznacza tyle co wierzchni, zewnętrzny. Jest to jednak nazwa całego stylu życia. Miłośnicy życia outdoorowego jako relaks wybrali piesze wędrówki, sporty i aktywny tryb życia w naturze. Przede wszystkim są to osoby przygotowane na trudne warunki pogodowe – zarówno mentalnie, jak i sprzętowo.
Osoby, które żyją filozofią outdoor, spędzają wolne dni pod namiotem, w górach oraz na sportach takich jak kitesurfing czy wspinaczka wysokogórska. Są to osoby aktywne, chłonące energię podczas spędzania wolnego czasu w naturze. Nic dziwnego, że z myślą o takich osobach powstała specjalna odzież outdoorowa.

Odzież outdoor – co to znaczy?

Odzież outdoor jest dostosowana do różnych warunków pogodowych. Stworzenie takiej odzieży jest jednak sztuką, bowiem musi ona spełniać szczegółowe wymagania: taka odzież powinna być wodoodporna, ale jednocześnie lekka i łatwa do złożenia, by można było bez problemu ją przenosić oraz przechowywać w plecaku.
Co to znaczy, że kurtki są outdoor? Otóż takie kurtki wykonane są ze specjalnych materiałów. Najczęściej jest to lekki softshell, który jednocześnie jest wodoodpornym materiałem. Softshell wykonany jest z trzech warstw: zewnętrznej, membrany oraz warstwy ocieplającej. Kurtki outdoorowe są zaprojektowane w taki sposób, by materiał odprowadzał wszelką wilgoć z ciała, dlatego doskonale sprawdzają się podczas wędrówek górskich czy spacerów.
Kurtka softshell sprawdza się wiosną, latem i jesienią, natomiast w zimie należy założyć pod nią dodatkową warstwę izolacyjną (np. bluzę polarową) bądź wybrać zimową odzież wierzchnią. Przydatne okazać się mogą również spodnie outdoorowe, które są wygodne, nie krępują ruchów, a także są wodoodporne i oddychające.

Akcesoria outdoorowe

Podstawowymi akcesoriami outdoorowymi oprócz odzieży, są plecaki. Plecak outdoorowy jest praktyczny, posiada kieszonki oraz zamki. Wykonany z odpowiednich materiałów i wzmocniony w okolicy pleców plecak oudoorowy to solidny przedmiot na lata. W tym względzie warto zaufać markom sportowym i specjalizującym się w sprzęcie typu outdoor.
Poza plecakami osoby, które kochają outdoor, zaopatrują się w namioty oraz przenośne sprzęty do gotowania. Na szlaku przydają się również termosy.

Outdoor – dlaczego warto?

Przede wszystkim, tryb życia outdoor preferują ludzie aktywni, którzy chcą czegoś więcej od życia. Maruderzy, którym nigdy nic się nie chce to zupełne przeciwieństwo aktywnego outdoorowca, któremu wiatr czy deszcz nie jest straszny, a piesze wędrówki i biwakowanie napełniają go energią.
Osoby ceniące przebywanie w naturze, są bardziej pewne siebie, bo wiedzą, że radzą sobie w zmiennych warunkach. Prowadząc taki tryb życia, łatwiej się również zrelaksować przy ognisku czy wieczornej grze w karty. Jest to ciekawa alternatywa dla osób zmęczonych pogonią technologiczną i szybkim, miejskim życiem.
Tryb życia outdoor jest również wskazany dla rodzin z dziećmi – dzieci nabywają nowe umiejętności i stają się bardziej samodzielne. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu zbliża również znajomych. Wszystkie te cechy sprawiają, że outdoor jest niesamowicie przyjemną i satysfakcjonującą formą spędzania czasu, jeśli tylko odpowiednio się do niego przygotujesz.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz