Data publikacji:

Orbitrek czy bieżnia – co wybrać?

Orbitrek i bieżnia to jedne z najpopularniejszych sprzętów treningowych, które można spotkać w prywatnych domach. Każde z nich pozwala zadbać o świetną kondycję i szczupłą sylwetkę. W takim razie, które urządzenie wybrać? Zdecydować się na orbitrek czy bieżnię?

Orbitrek czy bieżnia?

orbitrek czy bieżnia
W dzisiejszych czasach, aby odbyć profesjonalny trening, nie trzeba decydować się na wykupywanie karnetu na siłownię. Większość sprzętów do ćwiczeń można zakupić w sklepach internetowych. Ich ceny są o wiele bardziej atrakcyjne niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli tylko masz odrobinę wolnego miejsca, możesz stworzyć własną mini-siłownię, w której umieścisz bieżnię lub orbitrek z prawdziwego zdarzenia. Które z tych urządzeń warto kupić?

Orbitrek czy bieżnia – co lepiej sprawdzi się w domu?

Na pierwszy rzut oka, bieżnia i orbitrek oferują bardzo podobne ćwiczenia. Trening na obydwu urządzeniach polega na biegu, czyli treningu aerobowym. Ponadto ćwiczenia na każdym ze sprzętów oferują szereg podobnych, pozytywnych efektów, do których można zaliczyć intensywne spalanie kalorii oraz poprawę krążenia. Zarówno bieżnia, jak i orbitrek pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, regulują poziom cukru we krwi i wpływają pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Treningi na bieżni i orbitreku zaliczane są do tzw. cardio, co oznacza, że wspaniale wpływają na kondycję oraz wydolność organizmu. Ćwiczenia na tych sprzętach są wspaniałym uzupełnieniem treningu siłowego, jak również przygotowaniem do uprawiania wielu rozmaitych dyscyplin, takich jak bieganie. Oczywiście bieżnię lub orbitrek warto kupić również wtedy, gdy po prostu zależy ci na zrzuceniu kilku kilogramów lub podreperowaniu kondycji.

Zarówno nowoczesne bieżnie, jak i orbitreki wyposażone są w wiele funkcji usprawniających trening. Urządzenia pozwalają wybrać spośród różnych programów ćwiczeń, monitorować tętno i spalane kalorie. Niektóre sprzęty wyposażone są również w zimny nawiew, dzięki któremu trening staje się znacznie przyjemniejszy. Standardem jest również duży i czytelny wyświetlacz.

Mimo wszystko – gdzieś musi leżeć różnica. Na które z urządzeń się zdecydować, poszukując idealnego sprzętu do ćwiczeń w domu? Wybrać orbitrek czy bieżnię?

Orbitrek – co daje? Efekty ćwiczeń na orbitreku

Na początek przyjrzyjmy się bliżej orbitrekowi. Urządzenie to, prócz ruchów imitujących bieg, pozwala na wykonywanie ćwiczeń ramion, barków oraz pleców. Wszystko dzięki uchwytom, które w trakcie treningu poruszają się w rytm ćwiczącego. Dzięki temu udogodnieniu orbitrek angażuje do pracy aż 80% mięśni ciała!

Orbitrek pozwala na dobieranie obciążenia według indywidualnych preferencji. Początkujący mogą zdecydować się na lekki trening, zaś osoby oczekujące lepszych efektów – bieg, który wymaga sporo siły.

Po orbitrek warto sięgnąć bez wątpienia wówczas, gdy poszukujesz maszyny treningowej, która nie obciąży zanadto twoich stawów. Eliptyczne, płynne ruchy i stałe ustawienie stóp sprawiają, że ćwiczenia na orbitreku są bardzo łaskawe dla kolan, nawet w przypadku osób z nadwagą.

Orbitrek – jakie mięśnie pracują?

Podczas treningu na orbitreku do pracy zaangażowane jest niemal całe ciało. Intensywną pracę wykonują w szczególności łydki i uda. Aby jeszcze bardziej zaktywizować pośladki, wystarczy delikatnie ugiąć nogi w kolanach – wtedy wywrzesz na nie znacznie większy nacisk.
Orbitrek jest również dobrym ćwiczeniem na ramiona i plecy – w trakcie treningu należy cały czas nimi poruszać, co wpływa na mięśnie wzmacniająco. Ruchy ramion bardzo korzystnie wpływają również na stan stawów, m.in. poszerzając ich zakres ruchomości.

Jak wszystkie ćwiczenia aerobowe, trening na orbitreku wpływa na ogólne spalanie tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że ćwicząc regularnie, możesz liczyć również na zgubienie tkanki tłuszczowej z brzucha – choć bezpośrednio nie bierze on udziału w treningu.

Bieżnia w domu – czy warto?

Domowa bieżnia to świetna propozycja dla zapalonych biegaczy, którzy nie chcą rezygnować z treningu w niepogodę. Mnóstwo osób decyduje się na nią także po to, by szybko zgubić zbędne kilogramy bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy na karnet na siłowni.
Co daje bieżnia? Już po 30 minutach treningu biegowego dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Wiele osób zastanawia się, czy bieżnia odchudza brzuch. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku orbitreku, bieg na bieżni – jako ćwiczenie aerobowe – wspomaga równomierne spalanie tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała. Regularnie biegając, szybko zauważysz spadek masy ciała oraz wysmuklenie jego różnych części – również brzucha oraz bioder.

Bieżnia od orbitreku różni się dwoma istotnymi cechami. Po pierwsze, nie oferuje tak intensywnego treningu ramion i pleców, jak ma to miejsce w przypadku drugiego z urządzeń. Po drugie, nie jest polecana osobom totalnie początkującym i wykazującym problemy ze stawami kolanowymi. Bieg na bieżni słabiej amortyzuje uderzenia stóp o nawierzchnię, dlatego ćwiczenia mogą być mniej komfortowe dla osób otyłych.

Odmienne są również funkcje oferowane przez urządzenia. Nowoczesne bieżnie pozwalają na automatyczne ustawienie tempa biegu oraz nachylenia powierzchni.

Co lepsze: bieżnia czy orbitrek?

Jak widać, choć bieżnia i orbitrek oferują bardzo podobny rodzaj treningu, w pewnych punktach istotnie się różnią. Orbitrek będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają aktywny tryb życia i do intensywnych treningów chcą dojść małymi krokami. Bieżnia to świetna propozycja dla zapalonych biegaczy i osób, którym nieobce są treningi biegowe.
Autorka: Joanna Stanuch