Data publikacji:

Orbitrek kontra bieżnia

Chcesz zróżnicować swój trening, ale wizyta w przepełnionej siłowni to dla ciebie żadna frajd? A może już myślisz o nadchodzących chłodniejszych miesiącach, które mogą skutecznie zniechęcić do aktywności na zewnątrz? Możesz zainwestować we własne urządzenie, które pozwoli ci wylewać siódme poty w zaciszu czterech kątów. Orbitrek kontra bieżnia – który powinien stać się twoim sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami, o utrzymanie dobrej kondycji oraz zdrowia?

Trening cardio, w zależności od stopnia intensywności, pomaga efektywnie spalać tkankę tłuszczową, podkręcając metabolizm, poprawić kondycję, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, zwiększyć wytrzymałość oraz wzmocnić mięśnie. To również duży zastrzyk endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które wprawiają w przyjemny nastrój. Zarówno orbitrek, jak i bieżnia są urządzeniami, które pomogą ci przeprowadzić taki trening aerobowy

Orbitrek

Orbitrek, zwany też rowerem lub trenażerem eliptycznym, to urządzenie wielofunkcyjne, które stanowi połączenie bieżni mechanicznej ze stepperem oraz rowerem stacjonarnym, przez co zapewnia kompleksowy trening. Urządzenie składa się z dwóch ruchomych platform (np. gumowych), koła zamachowego oraz dwóch pionowych rączek i jest napędzane siłą własnych mięśni. Podstawowy ruch to naprzemienne, koliste ruchy rękoma i nogami.

Bieżnia

Trening na bieżni jest alternatywą dla biegania, joggingu czy maszerowania w terenie. Jego podstawową zaletą jest to, że dzięki absorbującej wstrząsy nawierzchni w mniejszym stopniu niż bieganie w terenie, obciąża stawy kolanowe i skokowe, a co za tym idzie – zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji. Poza tym, ruchy na bieżni są bardziej zbliżone do naturalnych niż te wykonywane na orbitreku.

Do wyboru mamy dwa rodzaje bieżni – mechaniczną i magnetyczną. Pierwsza jest napędzana siłą własnych nóg, na pokładzie drugiej znajdziemy wiele programów, dzięki którym można symulować podbiegi, podejścia pod stromą górę czy szybki marsz po terenie płaskim.

Ostateczny werdykt

W starciu orbitrek kontra bieżna, ostatecznego zwycięzcę powinieneś wybrać, biorąc pod uwagę swoje cele oraz poziom wytrenowania. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, który chce utrzymać formę przez cały sezon lub zależy ci na mocnym treningu, wybierz bieżnię. To urządzenie jest też dobre dla początkujących biegaczy – pozwala m.in. popracować nad odpowiednią techniką biegu na naturalnej nawierzchni. Bieżnia jest też sprzymierzeńcem osób chcących podkręcić spalanie tkanki tłuszczowej czy popracować nad wysmukleniem dolnych partii ciała.

Z kolei orbitrek umożliwia bardziej ogólnorozwojowy trening nastawiony na poprawę kondycji i wytrzymałości. Do tego równomiernie angażuje górne i dolne partie ciała, przez co pozwala wysmuklić całą sylwetkę, a także zaoszczędzić czas, łącząc kilka rodzajów aktywności fizycznej. Będzie też świetnym sposobem na powrót do formy po przebytym urazie oraz dobrym rozwiązaniem dla osób dopiero zaczynających przygodę z aktywnością fizyczną. Trening na orbitreku pomoże też w przygotowaniu organizmu do sezonu narciarskiego.

Autor: Sylwia Stwora