Łyżwy – rodzaje, sprzęt i akcesoria

Łyżwiarstwo to wszystkie dyscypliny sportowe, w których zawodnik uprawia dany sport poruszając się na łyżwach. Podobnie rzecz wygląda w przypadku łyżwiarstwa uprawianego rekreacyjnie. Poniżej znajdziecie nasze artykuły dotyczące tego, jaki rodzaj łyżew wybrać do konkretnego sportu.

Rodzaje łyżew:

  • Łyżwy figurowe
  • Łyżwy hokejowe
  • Panczeny

Historia łyżew i łyżwiarstwa

Według badań archeologów i historyków, pierwsze łyżwy używane były przez naszych przodków już pięć tysięcy lat przed naszą era. Aby poruszać się po lodzie, przywiązywali oni wówczas do butów długie i wąskie kości zwierząt. Patent ten był  używany z powodzeniem na całym świecie przez wiele plemion i kultur, umożliwiając im przeprawy przez zamarznięte zbiorniki wodne oraz pozwalając zaoszczędzić energię podczas długich polowań.

Pierwsze łyżwy używające metalowego ostrza, a raczej cienkiej miedzianej blaszki przymocowanej do podeszwy, datowane są na rok 200 naszej ery. Od tamtej pory ewolucja łyżew przyśpieszyła. W XIV wieku zaczęto stosować drewniane ostrza obite metalową blachą, a w XVII wieku zadebiutowały egzemplarze wykonane w całości z żelaza. Nieco ponad sto lat później jazda na łyżwach stała się nie tylko przydatną formą transportu, ale także popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, który zaowocował pod postacią wielu różnych i czasami zapomnianych już dyscyplin sportowych. 
Obecnie rozróżniamy trzy podstawowe typy łyżew. Różnią się one pomiędzy sobą konstrukcją oraz przeznaczeniem.

Łyżwy figurowe


Jak sama nazwa wskazuje, są to łyżwy przeznaczone w dużej mierze do jazdy figurowej. Za sprawą ich unikalnej budowy, doświadczeni sportowcy potrafią wykonywać na nich  skomplikowane ewolucje oraz ryzykowne skoki. Figurówki są najcięższymi ze wszystkich rodzajów łyżew. Wysoka waga zapewnia im optymalną stabilność podczas jazdy.

Składają się one z wysokiego, elastycznego i wiązanego buta, chroniącego kostkę użytkownika, ale nie ograniczającego zanadto ruchów stopy. Do jego podeszwy przymocowane jest duże i szerokie ostrze zakończone ząbkami, które ułatwiają robienie trików. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do pozostałych typów łyżew, na figurówkach przyśpieszamy odpychając nogę do tyłu, a nie na boki.

Łyżwy hokejowe

Mimo nazwy, tzw. hokejówki uznawane są za najbardziej uniwersalny rodzaj łyżew. Rozpoczynając jazdę na lodzie,  powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać właśnie ten model. W przeciwieństwie do figurówek, but jest tutaj niższy i znacznie bardziej sztywny z dodatkowym wzmocnieniem na pięcie i kostce, co pomaga początkującym w utrzymaniu równowagi na lodzie.

Zazwyczaj wykonany będzie on z powlekanej tkaniną skóry lub plastiku. Płozy są krótsze i węższe niż w figurówkach. Ułatwia to hamowanie oraz wykonywanie ostrych skrętów i szybszą jazdę z możliwością błyskawicznej zmiany jej kierunku. W sprzedaży znajdziemy setki różnych modeli, w przedziałach cenowych od  nieco ponad stu do nawet kilku tysięcy złotych, które powinny zadowolić zarówno amatorów, jak i weteranów łyżwiarstwa.

Panczeny

Panczeny to specjalistyczne łyżwy przeznaczone jedynie dla osób zajmujących się sportową jazdą szybką i kompletnie nie nadają się dla zwykłych łyżwiarzy. Są one przystosowane do użytku głownie na specjalnie przygotowanych lodowych trasach wyścigowych. Charakteryzują  się niewielką wagą oraz niezwykle cienkimi i długimi płozami. Występują w dwóch podstawowych typach, przeznaczonych do użytku na torach krótkich oraz długich.

Łyżwy saneczkowe – łyżwy dla dzieci


Łyżwy saneczkowe to dodatkowy typ standardowych łyżew, o którym warto wspomnieć. Zamiast jednego,  posiada on dwa równoległe do siebie ostrza. Te dwupłozowe modele przeznaczone są dla najmłodszych fanów przebywania na lodzie, dopiero co zaczynających przygodę z łyżwiarstwem. Ich konstrukcja ułatwia zachowanie równowagi oraz naukę jazdy, oswajając dzieci z poruszaniem się po śliskiej tafli. Łyżwy saneczkowe przypinane są za pomocą dwóch regulowanych pasków bezpośrednio do buta użytkownika.
autor: Michał Kułakowski
łyżwiarstwo