Data publikacji:

Longboard dla początkujących, czyli jaki longboard na początek wybrać?

Uwielbiasz przemieszczać się w ekologiczny sposób? Rolki, wrotki, hulajnoga i rower to twoi przyjaciele? Wypróbuj też longboard – długą, miękką deskorolkę, dobrą do poruszania się po mieście. Wybieramy longboard dla początkujących.
Longboard
Longboard to po prostu dłuższa wersja klasycznej deskorolki. Może mieć długość od 70 do nawet 150 cm. Na długiej desce można szybciej jeździć, osiągając prędkość podobną do rowerowej (w 2017 roku ustanowiono rekord w prędkości jazdy na longboardzie, który wynosił aż 143 km/h!). Dlatego longboard sprawdzi się, żeby dojechać na uczelnię lub do pracy. I będzie to całkowicie ekologiczny środek transportu, w dodatku wspierający dobrą kondycję. A jeśli surfujesz także po falach, to jazda na longboardzie przyczyni się do utrzymania dobrej formy przez większą część roku. Żeby przyswojenie podstaw jazdy poszło łatwo, poszukaj w swojej okolicy grupy osób jeżdżących na desce – na pewno chętnie pomogą i poradzą początkującym.

Kto wymyślił longboard?

Długa deska, na której można jeździć tak, jakby płynęło się na fali, to pomysł znudzonych surferów z Kalifornii, którzy w latach 50. ubiegłego wieku szukali sposobu na trenowanie surfingu nawet wtedy, gdy uniemożliwiała to pogoda. Doczepili więc kółeczka do desek. Dlatego longboard ma kształt trochę inny niż klasyczna deskorolka, np. fiszka, a przypominać może deskę surfingową. Może też mieć inne kształty, np.:
  • pintail – czyli łezka ze zwężonymi końcami, podobna do deski surfingowej. Wygodna, zazwyczaj długa deska będzie dobrym wyborem dla początkujących,
  • twin – o symetrycznym kształcie i zwężeniach przy kółeczkach z przodu i z tyłu, sprawdza się do wykonywania trików,
  • drop through – kółeczka zamontowane są w tym modelu tak, że przechodzą na wierzch deski, dlatego jest ona bliżej ziemi, a to ułatwia jazdę i odpychanie. Dobry longboard dla początkujących.

Longboard dla początkujących – łatwiejszy niż deskorolka

Longboardem jeździ się łatwiej niż klasyczną deskorolką. Dlaczego? Ponieważ:
  • jest aerodynamiczny – ma wydłużony kształt, który umożliwia osiąganie dużych prędkości, • szerszy blat gwarantuje wygodniejsze i stabilniejsze ułożenie stóp oraz zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy,
  • kółeczka w longboardzie są większe niż w deskorolce, a to sprawia, że manewrowanie jest łatwe i komfortowe, także na nierównym podłożu,
  • longboard osiąga dużą szybkość, dlatego młodzi ludzie często się na tej desce ścigają.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy longboard?
Wiosną i latem longboard to doskonały środek przemieszczania się na niezbyt długich, miejskich dystansach, na twardych nawierzchniach. Jeśli szukasz longboardu do jazdy po mieście, a będzie to twoje absolutnie pierwsze zetknięcie z deską, surfowaniem i deskorolką, radzimy zacząć od miękkich modeli, które będą bardziej stabilne i będą uginały się odpowiednio do twojej wagi – producenci dobrych modeli dostosowują miękkość właśnie do wagi użytkownika. Nie kupuj najtańszych modeli, ponieważ nie odczujesz w pełni komfortu i przyjemności, jaką daje jazda na longboardzie.
  • Zwróć też uwagę na szerokość deski – nie może być mniejsza niż rozmiar twojego buta, bo stopa często będzie ustawiona w poprzek deski – nie powinna wystawać.
  • Nie wybieraj najdłuższej deski – średnia długość, około 100 cm, będzie na początek optymalna.
  • Wyższe osoby powinny mieć dłuższe deski, niższe – krótsze.

Jak jeździć na longboardzie?

A zanim podejmiesz decyzję w kwestii deski, sprawdź, jak zamierzasz jeździć. Oto kilka sposobów poruszania się na longboardzie:
  • Cruising – to po prostu jazda po mieście. Polega na zwykłym odpychaniu się nogą od podłoża i służy przemieszczaniu się. Deski do cruisingu mają flex, dzięki któremu deska jest miękka i ugina się pod ciężarem ciała.
  • Carving – to także jazda, ale ze skrętami, najczęściej chodzi o jazdę od krawężnika do krawężnika.
  • Downhill – to bardzo szybka jazda, najlepiej po nierównym podłożu lub z górki – lubią ją miłośnicy adrenaliny, potrzebne są do niej zabezpieczające ubrania.
  • Sliding – czyli ślizganie, które polega na odwróceniu deski bokiem do kierunku jazdy i hamowaniu.
  • Pumping – polega na jeździe bez dodatkowego odpychania się nogą – raz rozpędzoną deską skręca się na prawo i lewo – to trudna technika.
  • Dancing – to styl, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom trików na tradycyjnej deskorolce.
  • Freeride – to wykonywanie widowiskowych trików – driftów i grabów na longboardzie.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska