Data modyfikacji:

Jaka lodówka turystyczna? Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Letni kemping, wycieczkę za miasto lub dłuższą podróż samochodem z pewnością uprzyjemni chłodny napój lub przekąska. Niezwykle przydatna w tych sytuacjach jest więc możliwość dłuższego i bezpiecznego przechowywania tego typu produktów w niskiej temperaturze. Pojawia się zatem pytanie – jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza?
lodowka turystyczna jaka kupic

Jaka lodówka turystyczna?

Gorące i słoneczne dni zachęcają do wypoczynki na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy wybieramy się na biwak w góry, wylegujemy się na plaży, czy też wybieramy się rowerem za miasto, przyjdzie moment na to, że będziemy potrzebowali odrobiny ochłody. W upały nic tak nie ożywi, jak łyk chłodnego napoju lub lodowa przekąska. Aby móc cieszyć się takimi luksusami z dala od domu lub sklepu, niezbędna jest odpowiednia lodówka turystyczna. Są to przenośne urządzenia w kształcie otwieranych od góry skrzynek, których pojemność wynosi od kilku do kilkudziesięciu litrów. Bez problemu zamkniemy w nich puszki lub butelki, a także inne produkty, takie jak jogurty czy owoce. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną.

Typy lodówek turystycznych – wady, zalety i polecane modele

Zastanawiasz się, jaką lodówkę turystyczną kupić? W pierwszej kolejności powinieneś odpowiedzieć sobie, w jakim celu planujesz ją kupić. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym większy pojemnik, a tym samym ciężar urządzenia. Największe lodówki turystyczne wybierają więc właściciele samochodów. Kompaktowe wersje trafią natomiast w ręce pieszych turystów oraz amatorów przejażdżek rowerowych. Na wydajność urządzenia wpływ ma również jego sposób działania. Rozróżniamy kilka typów lodówek, różniących się sposobem, w jaki chłodzą one swoje wnętrze. Poniżej znajdziesz ich opis i kilka polecanych modeli dostępnych w sklepach.

Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące

Po tę lodówkę turystyczną sięgają zazwyczaj osoby z ograniczonym budżetem, jest to bowiem najtańszy typ tego urządzenia, a jego ceny rozpoczynają się od zaledwie kilkudziesięciu złotych. Lodówka na wkłady jest też świetnym rozwiązaniem, dla osób, które nie mają samochodu, bowiem dzięki swojej prostocie pozwala cieszyć się chłodnymi napojami bez potrzeby martwienia się o zewnętrzne zasilanie. Do środka dobrze izolowanego plastikowego pojemnika wkładamy bowiem zmrożone uprzednio wkłady chłodzące, ze specjalnym płynem lub wodą. Lodówki tego typu mogą utrzymać stałą temperaturę nawet przez 12 godzin. Czas ten wydłużymy o kolejnych kilka godzin, jeżeli kupimy model elektryczny.

Polecany model: Atlantic Lodówka turystyczna 30 L

Rodzinna lodówka turystyczna na wkłady, o pojemności 30 litrów. Jest lekka i wysoka, pozwala na pionowe przechowywanie nawet 2-litrowych butelek na napoje. Producent zapewnia, że odznacza się dobrą izolacją, której pomaga przykrywka z mocnym zatrzaskiem oraz rączka do trzymania.

Lodówki absorpcyjne

Pracująca całkowicie bezgłośnie lodówka turystyczna z zasilaniem 12 lub 230 V. Do chłodzenia wykorzystywany jest tutaj roztwór amoniaku krążący w zamkniętym obiegu, który pochłania ciepło z wnętrza pojemnika i oddaje je na zewnątrz. Urządzenie utrzymuje temperaturę, która jest niższa o około 30 stopni Celsjusza niż w jego otoczeniu. Przy temperaturze 35 stopni Celsjusza przechowywane produkty przebywają w lodówce w atmosferze około 5 stopni powyżej zera.

Polecany model: Waeco Absorpcyjna 32 L Combicool

Solidna turystyczna lodówka absorpcyjna o pojemności 32 litrów z bocznymi rączkami do przenoszenia i w estetycznym srebrnym kolorze. Jej wymiary to 44 na 50 na 45 centymetrów, co pozwala na pionowe przechowywanie butelki o pojemności 1,5 litra.

Lodówki termoelektryczne

Względnie niedrogie lodówki turystyczne, które do schładzania wnętrza wykorzystują technologię termoelektryczną. Opiera się ona na wykorzystaniu dwóch metalowych płyt, które wymieniają ciepło pod wpływem przepływającego przez nie prądu stałego. O optymalny efekt schłodzenia dbają dodatkowo zainstalowane we wnętrzu wentylatory oraz radiatory. Ponieważ w ich wnętrzu nie ma specjalnego płynu chłodniczego, są lekkie i dość poręczne, a na ich poprawne działanie nie wpływają nagłe zmiany pozycji (np. po przewróceniu na bok). Podobnie jak turystyczne lodówki absorpcyjne, schładzają one produkty do temperatury niższej o 30 stopni od tej panującej w ich otoczeniu. Szybciej tracą więc chłód w pełnym słońcu lub pozostając na bardzo gorących powierzchniach, np. na piasku. Urządzenie zasilane jest energią o napięciu 12, 24 lub 230 V.

Polecany model: Bredeco Mini 4 L

Niewielka lodówka samochodowa o pojemności 4 litrów, która jest otwierana od frontu. Skorzystamy z niej w każdym miejscu z dostępem do zasilania sieciowego lub w samochodzie. Chłodziarka sprawdzi się doskonale w przyczepie kempingowej, w hotelu oraz podczas każdej wycieczki autem.

Lodówki sprężarkowe

Turystyczne lodówki sprężarkowe działają na podobnej zasadzie, co pełnowymiarowe lodówki, które znajdziemy w domach. Używają one sprężonego płynu chłodniczego, który podróżuje wąskimi rurkami w zamkniętym obiegu, wymieniając ciepło pomiędzy wnętrzem pojemnika i otoczeniem urządzenia. Sprzęt tego typu odznacza się doskonałą wydajnością bez względu na panujące upały. Jego dodatkową zaletą jest możliwość mocnego zmrażania produktów (nawet do -22 stopni Celsjusza). Do wad można jednak zaliczyć dobrze słyszalny kompresor, którego głośność zależy od wielkości modelu. Urządzenie zasilane jest energią o napięciu 12 V/24 V oraz 100 - 240 V.

Polecany model: Yeticool Bx40

Turystyczna lodówka sprężarkowa o pojemności 40 litrów. Może być zasilana prądem stałym lub zmiennym. Do zalet modelu można zaliczyć kółka oraz rączkę ułatwiającą jej przenoszenie. Wewnętrzny kosz na artykuły spożywcze ułatwia wyjmowanie oraz zarządzanie przechowywanymi produktami.

Autor: Michał Kułakowski