Data publikacji:

Jaka lodówka turystyczna? Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Letni kemping, wycieczkę za miasto lub dłuższą podróż samochodem z pewnością uprzyjemni chłodny napój lub przekąska. Niezwykle przydatna w tych sytuacjach jest więc możliwość dłuższego i bezpiecznego przechowywania tego typu produktów w niskiej temperaturze. Pojawia się zatem pytanie – jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza?
jaka lodówka turystyczna
Gorące i słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy wybieramy się na biwak w góry, wylegujemy się na plaży, czy też wybieramy się rowerem za miasto, przyjdzie moment na to, że będziemy potrzebowali odrobiny ochłody. W upały nic tak nie ożywi, jak łyk chłodnego napoju lub lodowa przekąska. Aby móc cieszyć się takimi luksusami z dala od domu lub sklepu, niezbędna jest odpowiednia lodówka turystyczna. Są to przenośne urządzenia w kształcie otwieranych od góry skrzynek, których pojemność wynosi od kilku do kilkudziesięciu litrów. Bez problemu zamkniemy w nich puszki lub butelki, a także inne produkty, takie jak jogurty czy owoce. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną.

Dlaczego warto kupić jeden z modeli polecanych w rankingu lodówek turystycznych?

Zanim podpowiemy ci, jaka lodówka turystyczna jest najlepszym wyborem, warto sprawdzić, dlaczego zakup właśnie takiego modelu jest dobrym wyborem. Największą zaletą produktu jest możliwość chłodzenia dowolnych artykułów spożywczych, i to nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu.

Dużą zaletą lodówek turystycznych, w tym także tych samochodowych, jest łatwość użytkowania i szeroki wybór dostępnych modeli. Dzięki temu możesz zachować świeżość produktów spożywczych na wiele sposobów, w tym także za pomocą dostępnych w sklepach wkładów chłodzących.

Co istotne, lodówki turystyczne przydadzą się także… w domu! To praktyczne rozwiązanie w awaryjnych sytuacjach, w których klasyczna lodówka ulegnie uszkodzeniu.

Typy lodówek turystycznych – wady, zalety i polecane modele

Zastanawiasz się, jaką lodówkę turystyczną kupić? W pierwszej kolejności powinieneś odpowiedzieć sobie, w jakim celu planujesz ją kupić. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym większy pojemnik, a tym samym ciężar urządzenia. Największe lodówki turystyczne wybierają więc właściciele samochodów. Kompaktowe wersje trafią natomiast w ręce pieszych turystów oraz amatorów przejażdżek rowerowych. Na wydajność urządzenia wpływ ma również jego sposób działania. Rozróżniamy kilka typów lodówek, różniących się sposobem, w jaki chłodzą one swoje wnętrze. Poniżej znajdziesz ich opis i kilka polecanych modeli dostępnych w sklepach.

Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące

Po tę lodówkę turystyczną sięgają zazwyczaj osoby z ograniczonym budżetem, jest to bowiem najtańszy typ tego urządzenia, a jego ceny rozpoczynają się od zaledwie kilkudziesięciu złotych. Lodówka na wkłady jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają samochodu, bowiem dzięki swojej prostocie pozwala cieszyć się chłodnymi napojami bez potrzeby martwienia się o zewnętrzne zasilanie. Do środka dobrze izolowanego plastikowego pojemnika wkładamy bowiem zmrożone uprzednio wkłady chłodzące, ze specjalnym płynem lub wodą. Lodówki tego typu mogą utrzymać stałą temperaturę nawet przez 12 godzin. Czas ten wydłużymy o kolejnych kilka godzin, jeżeli kupimy model elektryczny.
Rodzinna lodówka turystyczna na wkłady, o pojemności 30 litrów. Jest lekka i wysoka, pozwala na pionowe przechowywanie nawet 2-litrowych butelek na napoje. Producent zapewnia, że odznacza się dobrą izolacją, której pomaga przykrywka z mocnym zatrzaskiem oraz rączka do trzymania.

Lodówki absorpcyjne

Pracująca całkowicie bezgłośnie lodówka turystyczna z zasilaniem 12 lub 230 V. Do chłodzenia wykorzystywany jest tutaj roztwór amoniaku krążący w zamkniętym obiegu, który pochłania ciepło z wnętrza pojemnika i oddaje je na zewnątrz. Urządzenie utrzymuje temperaturę, która jest niższa o około 30 stopni Celsjusza niż w jego otoczeniu. Przy temperaturze 35 stopni Celsjusza przechowywane produkty przebywają w lodówce w atmosferze około 5 stopni powyżej zera.
Solidna turystyczna lodówka absorpcyjna o pojemności 32 litrów z bocznymi rączkami do przenoszenia i w estetycznym srebrnym kolorze. Jej wymiary to 44 na 50 na 45 centymetrów, co pozwala na pionowe przechowywanie butelki o pojemności 1,5 litra.

Lodówki termoelektryczne

Względnie niedrogie lodówki turystyczne, które do schładzania wnętrza wykorzystują technologię termoelektryczną. Opiera się ona na wykorzystaniu dwóch metalowych płyt, które wymieniają ciepło pod wpływem przepływającego przez nie prądu stałego. O optymalny efekt schłodzenia dbają dodatkowo zainstalowane we wnętrzu wentylatory oraz radiatory. Ponieważ w ich wnętrzu nie ma specjalnego płynu chłodniczego, są lekkie i dość poręczne, a na ich poprawne działanie nie wpływają nagłe zmiany pozycji (np. po przewróceniu na bok). Podobnie jak turystyczne lodówki absorpcyjne, schładzają one produkty do temperatury niższej o 30 stopni od tej panującej w ich otoczeniu. Szybciej tracą więc chłód w pełnym słońcu lub pozostając na bardzo gorących powierzchniach, np. na piasku. Urządzenie zasilane jest energią o napięciu 12, 24 lub 230 V.
Niewielka lodówka samochodowa o pojemności 4 litrów, która jest otwierana od frontu. Skorzystamy z niej w każdym miejscu z dostępem do zasilania sieciowego lub w samochodzie. Chłodziarka sprawdzi się doskonale w przyczepie kempingowej, w hotelu oraz podczas każdej wycieczki autem.

Lodówki sprężarkowe

Turystyczne lodówki sprężarkowe działają na podobnej zasadzie, co pełnowymiarowe lodówki, które znajdziemy w domach. Używają one sprężonego płynu chłodniczego, który podróżuje wąskimi rurkami w zamkniętym obiegu, wymieniając ciepło pomiędzy wnętrzem pojemnika i otoczeniem urządzenia. Sprzęt tego typu odznacza się doskonałą wydajnością bez względu na panujące upały. Jego dodatkową zaletą jest możliwość mocnego zmrażania produktów (nawet do –22 stopni Celsjusza). Do wad można jednak zaliczyć dobrze słyszalny kompresor, którego głośność zależy od wielkości modelu. Urządzenie zasilane jest energią o napięciu 12 V/24 V oraz 100–240 V.
Turystyczna lodówka sprężarkowa o pojemności 40 litrów. Może być zasilana prądem stałym lub zmiennym. Do zalet modelu można zaliczyć kółka oraz rączkę ułatwiającą jej przenoszenie. Wewnętrzny kosz na artykuły spożywcze ułatwia wyjmowanie oraz zarządzanie przechowywanymi produktami.

Podpowiadamy, jaka lodówka turystyczna jest najlepsza – najważniejsze parametry

Bez względu na to, który rodzaj lodówki turystycznej wybierzesz, w trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. To właśnie od nich zależy komfort użytkowania i funkcjonalność praktycznego akcesorium oraz długość zachowania świeżości przez przechowywane w nim produkty spożywcze.

Jaką lodówkę turystyczną kupić? Dobrym pomysłem jest określenie na samym początku, w jakich warunkach planujesz jej używać. Wbrew pozorom temperatura zewnętrzna ma ogromne znaczenie i wpływa na efektywność modeli termoelektrycznych i absorpcyjnych, o których wspominaliśmy powyżej. Zazwyczaj w trakcie wysokich temperatur najlepiej radzą sobie drugie modele, zwłaszcza jeśli umieści się je w przewiewnym, zacieniowanym miejscu.

Nie bez znaczenia jest również wydajność lodówki turystycznej. Jaka jest najlepsza? W przypadku tego typu parametrów liderem jest model kompresorowy, który umożliwia nie tylko chłodzenie, ale także głębokie mrożenie produktów spożywczych, i to przez dłuższy czas.

Jakie inne parametry mają znaczenie w przypadku lodówki turystycznej? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie między innymi:

  • ilości zużywanego prądu – w tej kwestii warto postawić na energooszczędność, zwłaszcza jeśli wiesz, że nie będziesz mieć częstego dostępu do źródła zasilania (nie dotyczy to lodówek turystycznych na wkłady chłodzące). Najmniej prądu zużywają zazwyczaj modele kompresorowe;
  • głośności pracy – niepozorny na pierwszy rzut oka parametr może okazać się irytujący po kilku godzinach spędzonych w samochodzie albo autokarze w towarzystwie buczącej lodówki. Najciszej działają lodówki absorpcyjne, a zaraz po nim produkty kompresorowe. Z kolei modele termoelektryczne potrafią być dość głośnie;
  • pojemności – w tym przypadku warto kierować się indywidualnymi preferencjami i potrzebami, na przykład długością wyprawy czy liczbą osób, które biorą udział w wycieczce;
  • dodatkowych udogodnień – wbrew pozorom lodówka turystyczna to nie tylko funkcja chłodzenia, a w przypadku lepszych modeli – mrożenia. Wielu producentów coraz częściej stawia na innowacyjność, oferując na przykład lodówki samochodowe z dwustronnie otwieraną pokrywą, wyświetlaczem LCD, możliwość dopasowania temperatury w środku, a nawet wbudowaną kostkarkę czy dwie strefy z niezależną regulacją. Nowoczesnym rozwiązaniem są też lodówki turystyczne, którymi można sterować za pomocą smartfona!

Ranking lodówek turystycznych – jaka jest najlepsza? TOP 10

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając praktyczną lodówkę turystyczną, która posłuży ci w trakcie każdego wyjazdu. A jakie modele warto mieć w szczególności na oku? Znamy odpowiedź! Przygotowaliśmy dla ciebie ranking lodówek turystycznych. Sprawdź, jakie modele są najlepsze!

1. Malatec Lodówka turystyczna 30 L 12 V 220–240 V

Lodówka samochodowa 2 w 1. Posiada wbudowane dwa gniazda:
  • gniazdo do podłączenia kabla do sieci 220–240 V,
  • gniazdo na kabel do zapalniczki samochodowej 12 V. 
Długie przewody zapewniają komfort użytkowania. Rączka zapewnia komfort przenoszenia. Łatwa w utrzymaniu w czystości. Odłączane kable można po prostu schować do lodówki, oszczędzając miejsce.
Chłodzi od 15–20 stopni poniżej temperatury otoczenia. Przy włączonej funkcji grzania temperatura dochodzi do około 55–65 stopni Celsjusza (ostateczna temperatura zależy od tej na zewnątrz).

2. Teesa 32 L TSA5001

Lodówka turystyczna Teesa to produkt idealny zarówno w gorące lato, jak i na te zimowe wypady. Duże wnętrze o pojemności 32 litrów sprawia, że lodówka turystyczna Teesa bez problemu pomieści Twój prowiant – bez problemu postawisz w niej nawet 1,5-litrową butelkę. Bardzo solidne wykonie urządzenia dopełnia estetyczna obudowa w odcieniach szarości. Lodówka posiada możliwość zasilania z sieci 230 V lub z gniazdka zapalniczki samochodowej.

3. Peme Ice-On Io-32 L Classic Graphite

Utrzymuje orzeźwiający chłód zimnych napojów i potraw lub wysoką temperaturę ciepłych posiłków, by móc cieszyć się świeżością na dłużej. Lodówka turystyczna Peme Ice-On z funkcją chłodzenia i grzania doskonale sprawdzi się na pikniku, nad wodą i podczas podróży. Chłodziarka jest dostępna w trzech wersjach kolorystycznych.
Produkt jest zasilany sieciowo lub z gniazdka zapalniczki samochodowej. Port USB pozwala ładować urządzenia mobilne, a tryb ECO, uruchamiany na żądanie lub automatycznie po osiągnięciu wybranej temperatury, umożliwia oszczędny pobór energii. Panel sterujący z wyświetlaczem pozwala dokładnie ustawić docelową temperaturę.

4. Camry Cr 8065 24 L

Stworzona dla podróżników, którzy nawet na biwaku cenią sobie schłodzone napoje i zimne przekąski. Duża komora chłodząca mieści aż 24 litry. Zamykana na wygodne zatrzaski. Dzięki specjalnej izolacji termicznej obudowy może utrzymywać temperaturę w komorze chłodzenia.

5. Eda Lodówka turystyczna szara 35 L

Po włożeniu do środka wkładów chłodzących lodówka utrzymuje niską temperaturę nawet do 12 godzin. Duża, poręczna i lekka turystyczna lodówka na piknik sprawdzi się nawet w letnie dni, zapewniając świeżość przechowywanym produktom i odpowiednią temperaturę dla naszych leków. Do lodówki turystycznej warto włożyć produkty wcześniej schłodzone w domowej lodówce i umieścić w środku wkłady chłodzące. Wydłuży to czas chłodzenia. Lodówka turystyczna do samochodu wyposażona została w blokadę, dzięki której nie otworzy się w trakcie transportu. Produkt posiada atesty wymagane do kontaktu z żywnością. 

6. Curver Lodówka turystyczna 20 L

Przenośna lodówka to nieoceniony gadżet nie tylko na campingu czy biwaku, ale też podczas grillowania, pikników czy pobytu na plaży. Jest ergonomiczna. Wkłady mrożące należy przed użyciem zamrozić, a następnie ułożyć w lodówce turystycznej na samej górze. Utrzymują temperaturę w lodówce przez około 12 godzin. Efekt utrzymania stałej temperatury wewnątrz lodówki jest uzależniony od temperatury zewnętrznej, temperatury produktów oraz ilości zastosowanych zamrożonych wkładów. Sugerowana ilość wkładów dla lodówki o pojemności 20 litrów to osiem sztuk.

7. Germin Berlinger Max 27 L

Lodówka turystyczna o pojemności 27 litrów świetnie sprawdzi się zarówno w dłuższej podróży, jak i na krótki wypad na łono natury. Model oferuje funkcję chłodzenia do 20 stopni poniżej temperatury otoczenia oraz funkcję ogrzewania do temperatury 65 stopni Celsjusza. Dzięki kompaktowym wymiarom i niewielkiej wadze każdy znajdzie na nią miejsce w swoim samochodzie. Urządzenie ma możliwość zasilania samochodowego napięciem 12 V oraz napięciem 230 V dzięki wbudowanemu zasilaczowi.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.