Data publikacji:

Jogging a bieganie – czym się różnią? Czy te dwa treningi są do siebie podobne?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym aspektem w utrzymaniu organizmu w zdrowiu i ogólnej sprawności na długie lata. Coraz częściej wybieraną formą rekreacji jest bieganie lub jogging. Ludzie używają zamiennie określeń jogging i bieganie. Nie wiesz, czym różni się jogging a bieganie? Czy te dwa treningi są do siebie podobne? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
jogging a bieganie

Jogging czy bieganie? Jaki trening wybrać?

Jogging i trening biegowy należą do tej samej grupy aktywności aerobowych opartych na bieganiu. Podczas biegu zaangażowanych jest wiele mięśni, dlatego pracuje w zasadzie cały organizm. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy joggingiem a bieganiem. Nie powinniśmy używać określeń „jogging” i „bieganie” zamiennie. Jest też sporo wspólnych cech tych dwóch dyscyplin. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu wzmacnia wytrzymałość całego organizmu, ale również korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Dodatkowo jogging czy bieganie, podobnie jak inne aktywności fizyczne, redukują poziom stresu w organizmie. Dzięki bieganiu możemy znacznie obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu długotrwałego, we krwi. Ten rodzaj wysiłku pozwoli też uporać się z nagromadzonymi w nas negatywnymi emocjami. Dodatkowo te dyscypliny sportu są relatywnie tanie, wymagają minimalnej ilości sprzętu. Najważniejsza jest chęć podjęcia treningu biegowego.

Jogging czy bieganie? Jak wygląda trening joggingu?

Jogging jest bardziej przystępną dyscypliną sportową, może ją uprawiać każdy. Jest to bardzo wolny bieg lub trucht. Maksymalna prędkość podczas tego rodzaju treningu to 9 km/h. Treningi są długie, ale niezwykle przyjemne i prowadzone zazwyczaj na łonie natury. Trudno się zmęczyć. Nie ma również rywalizacji. Biega się zazwyczaj parami dla rekreacji, poprawy samopoczucia i zwiększenia codziennej aktywności fizycznej. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby biegać indywidualnie. Efekty, które można uzyskać podczas regularnego joggingu, to smukła sylwetka, wzrost odporności organizmu, wzmocnienie mięśni i stawów oraz zwiększenie ogólnej sprawności. Jest to sport polecany osobom borykającym się z nadwagą i otyłością. Podczas joggingu można spalić nawet 500 kilokalorii, więc będzie to dobry pomysł dla osób, które chcą zmniejszyć swoją wagę. Przygodę z bieganiem zawsze warto rozpocząć właśnie od joggingu, aby już na początku się nie zniechęcić. Jogging może być też wykorzystywany jako rozgrzewka przed rozpoczęciem treningu właściwego. 
Bardzo często przejście z joggingu do biegania jest dość płynne. Z biegiem czasu osoby uprawiające jogging chcą zwiększyć intensywność treningu i stawiać sobie nowe wyzwania.
Trening biegowy wymaga znacznie więcej wysiłku od joggingu. Co ciekawe, bieg jest najszybszym z ruchów umożliwiających człowiekowi przemieszczanie się. 
Niestety, ta dyscyplina nie może być uprawiana od razu przez każdą grupę wiekową. Zawodowi biegacze bardzo często trenują na granicy wytrzymałości. Pojawiają się również elementy rywalizacji, chęci poprawy wyników. Jednak jeżeli zbudujemy sobie wytrzymałość biegową poprzez wykorzystanie mądrze ułożonego planu treningowego, wówczas ten rodzaj aktywności może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niestety amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z treningiem biegowym, trenują za długo, za często i za szybko. 

Jogging czy bieganie? Nie zapomnij o rozgrzewce

Pamiętaj, że zarówno jogging, jak i bieganie powinny był poprzedzone za każdym razem odpowiednią rozgrzewką, która przygotuje mięśnie, stawy, ścięgna do treningu i dzięki temu zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Na zakończenie bardzo ważne jest również odpowiednie rozciąganie. Warto zwrócić także uwagę na właściwą technikę biegu, która również zmniejsza częstotliwość wystąpienia niepożądanych urazów. Należy być wyprostowanym (nie garbimy się). Nie należy wypychać za bardzo klatki piersiowej. Ciało powinno być delikatnie pochylone do przodu, jednak bez ugięcia w stawie biodrowym. Biodra nie powinny zostawać z tyłu. Wzrok najlepiej skierować przed siebie. Naturalny ruch ramion niejako wymusza prawidłową postawę ciała. Jeżeli regularnie podczas treningu nasza postawa jest nieprawidłowa, może nastąpić jej utrwalenie, np. garbienie się.
Dla bezpiecznego uprawiania joggingu czy treningu biegowego dobrze zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane obuwie. Powinno ono amortyzować każdy ruch. Ważna jest także odzież, która jest właściwie dostosowana do panujących warunków atmosferycznych oraz pory roku. Najlepszym wyborem jest odzież dedykowana sportowcom, ponieważ posiada ona systemy odprowadzenia wilgoci. Takie rozwiązania poprawiają komfort podczas treningu biegowego.

Jogging a bieganie - pierwszy trening

Pierwsze treningi, zarówno joggingu, jak i biegania, warto zacząć od krótszych, kilkukilometrowych dystansów. Umożliwi to sprawdzenie możliwości swojego organizmu. Nie zaleca się codziennego biegania. Najlepsze treningi to 3 lub 4 razy w tygodniu. Warto zadbać również o odpowiednią regenerację między treningami.
Warto spróbować zarówno joggingu, jak i biegania. Są to doskonałe rodzaje aktywności fizycznej, które dostarczają organizmowi więcej ruchu. Jest to kluczowe, zwłaszcza obecnie, gdy przeważa siedzący tryb życia.