Data publikacji:

Jeż w domu – czy można mieć jeża w domu?

Z roku na rok jeże domowe zyskują na popularności i coraz częściej goszczą w domach. Największą popularnością cieszą się jeże pigmejskie. Sprawdź, jakie potrzeby ma jeż pigmejski. Poznaj najważniejsze zasady hodowli jeża w zaciszu domowym i dowiedz się, czy można udomowić jeża europejskiego.
jeż w domu

Czy można trzymać jeża w domu?

Prawo zabrania trzymania zdrowych dzikich jeży europejskich w domu. Ten gatunek jest pod ścisłą ochroną w Polsce. Wyjątkiem są sytuacje, w których zwierzęta wymagają leczenia lub gdy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na wolności z powodu przebytych chorób.
Nie oznacza to jednak, że jeża w domu mieć nie można. Coraz bardziej popularne stają się w Polsce jeże pigmejskie, których hodowla jest w kraju jak najbardziej legalna.

Jeż pigmejski – hodowla. Co trzeba wiedzieć o jeżach pigmejskich?

Jeże pigmejskie pochodzą z centralnej Afryki i ich tryb życia różni się od trybu jeży europejskich przede wszystkim tym, że jeże pigmejskie nie zapadają w sen zimowy. 
Co ciekawe, jeże dobrze czują się w pojedynkę. Nie muszą mieć towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku, ponieważ są to zwierzęta terytorialne. Na pewno nie jest to dobry pomysł, by trzymać dwa niewykastrowane samce w jednym domu. Neutralną relację są w stanie nawiązać dwie samiczki ze sobą, najlepiej takie, które znają się od początku, np. siostry.
Zwierzęta mają różne osobowości, dotyczy to także jeży pigmejskich. Trudno jest przewidzieć, czy jeż będzie otwarty na nowe rzeczy, czy będzie raczej się chował w najgłębszych zakamarkach domu. 
Jeże pigmejskie prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Budzą się wieczorem, najpóźniej przed północą i zasypiają nad ranem. Sposobem na obudzenie jeżyka będzie o dziwo zgaszenie świateł w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Silne źródło światła w pokoju jest za to sygnałem dla zwierzęcia, że to pora do spania.
Zwierzęta są narażone na wychłodzenie, dlatego stała kontrola temperatury w terrarium to podstawa opieki nad jeżem. Warto zamontować termometr w klatce dla jeża. Temperatura otoczenia poniżej 22 stopni Celsjusza może wiązać się już z ryzykiem wychłodzenia organizmu jeża, dlatego należy ją codziennie monitorować.
Jeże pigmejskie potrzebują dość dużo ruchu. Warto w terrarium zamontować kołowrotek czy dysk do biegania, które pomogą zwierzakom zaspokoić potrzebę aktywności fizycznej.
Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój w nocy, to hodowla jeża w małym domu może nie być najlepszym pomysłem. Ze względu na nocny tryb życia jeże załatwiają swoje potrzeby po zmroku. Stąd trzymanie terrarium w sypialni skończy się workami pod oczami i niedospaniem. 

Jeż pigmejski w domu – co kupić? Wyprawka dla jeża

Terrarium dla jeża pigmejskiego

Wymiary optymalnego terrarium dla jednego jeża pigmejskiego to około 120 × 50 × 50 cm. Terrarium powinno być jednopoziomowe. Może to być terrarium wykonane z płyty meblowej. Ważne, by miało zamontowane stałe ogrzewanie. To bardzo ważne, by stale kontrolować temperaturę otoczenia w terrarium. Nie może ona być niższa niż 22 stopnie Celsjusza nawet w nocy.

Źródło ciepła w terrarium dla jeża

Może to być żarówka imitująca światło księżyca, kable grzewcze czy emitery ciepła. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest zakup terrarium z gotowym, zamontowanym już źródłem ciepła.

Podłoże do terrarium dla jeża

Mogą to być trociny odpylone lub zwykłe podkłady higieniczne.

Legowisko dla jeża

Jeże potrzebują spokojnego miejsca, najlepiej z małym daszkiem, w którym będą mogły czuć się bezpiecznie i odpocząć w razie potrzeby.

Kołowrotek dla jeża

Aktywność fizyczna jest jedną z fizjologicznych potrzeb jeżyka. Kołowrotek to świetny sposób na zmobilizowanie zwierzęcia do codziennej dawki ruchu.

Kuweta dla jeża

Mała, niska kuweta będzie dla jeża najlepsza. Do kuwetki należy stosować trociny odpylone, żwirki kukurydziane lub drewniane. Niestety, nie każdy jeżyk chce i potrafi korzystać z kuwety.

Miski dla jeża

Jeżom potrzebne są przynajmniej dwie miseczki – na jedzenie i na wodę. Zwierzęta nie piją wody z poidełka, dlatego miseczka z wodą na pewno wystarczy.

Jeż pigmejski – dla kogo?

Oswojony jeż pigmejski potrafi nawiązać więź ze swoim opiekunem. Niektóre osobniki potrzebują codziennego kontaktu z człowiekiem przez kilka godzin, innym do szczęścia wystarczy obecność człowieka z zachowaniem pewnego dystansu. Potrzeba uwagi jest na pewno mniejsza i zupełnie inna niż potrzeba, którą odczuwają psy i koty. 
Jeż pigmejski sprawdzi się dla kogoś, kto ceni sobie swój prywatny czas i nie ma silnej potrzeby wytworzenia bliskiego kontaktu ze swoim zwierzątkiem.

Ile żyje jeż pigmejski?

Jeże pigmejskie żyją około 3–6 lat, ale znane są także przypadki, gdy poszczególne osobniki w dożywały nawet 10 lat w hodowli. Oznacza to, że jeże pigmejskie żyją dłużej niż jeże europejskie, które na wolności dożywają zazwyczaj 2–3 lat.

Czego nie może jeść jeż?

  • Kakao
  • Kawy
  • Słodyczy
  • Ksylitolu
  • Cytrusów
  • Mleka i nabiału
  • Czosnku
  • Cebuli
  • Szczypiorku
  • Herbaty
  • Surowego mięsa
  • Warzyw strączkowych
  • Surowych ziemniaków
  • Soli
  • Alkoholu
  • Kapusty
  • Czy można brać jeża na ręce?

    Oczywiście. Udomowione jeże można jak najbardziej brać na ręce, jeśli są do tego przyzwyczajone i to lubią. Nie zaleca się za to tego w przypadku jeży dzikich.

    Ile kosztuje jeż pigmejski?

    Jeż pigmejski kosztuje około 300–600 zł w zależności od hodowli.

    Jak dbać o zdrowie jeża pigmejskiego?

    Pełnowartościowa dieta, dostęp do świeżej wody i czyste terrarium to podstawa opieki nad jeżem. Ważne są także kontrole u lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu zwierząt egzotycznych. 

    Co to jest quilling?

    Wymiana igieł u jeża rozpoczyna się już wtedy, gdy jeż ma zaledwie kilka tygodni. Wymiana igieł może trwać nawet kilka tygodni i jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. W tym czasie swój podopieczny może jednak być nieco niespokojny i drażliwy. W czasie quillingu ewentualne przerzedzenia między igłami są normalne.
    Zdjęcie: Envato Elements