Data modyfikacji:

Jaki licznik rowerowy z GPS wybrać?

W sklepach możemy znaleźć ogromny wybór różnych liczników rowerowych. Najprostsze liczniki kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a te najbardziej rozbudowane sięgają cen w tysiącach złotych. Jest między nimi ogromna różnica. Zaawansowane liczniki nazywane są również komputerami rowerowymi i to nie bez powodu. Posiadają wiele różnych funkcji oraz sposobów komunikacji z innymi urządzeniami. W tym poradniku skupimy się na licznikach wyposażonych w nawigację i postaramy odpowiedzieć na bardzo proste pytanie — jaki licznik rowerowy z GPS wybrać?
Jaki licznik rowerowy z GPS wybrać?

Najważniejsze cechy licznika rowerowego z GPS

Wybór odpowiedniego licznika rowerowego zależy od naszych potrzeb. Przed zakupem należy zdecydować się, jakich funkcji wymagamy od urządzenia. Wybierając licznik rowerowy GPS, zmniejszamy nasz wybór o liczniki bez tej funkcji, ale nadal mamy kilka decyzji do podjęcia.
Łączność
W przypadku zaawansowanych urządzeń ważne jest posiadanie łączności bezprzewodowej. ANT+ pozwoli nam na wyświetlenie informacji z czytników mocy, ponieważ każda porządna marka w tym segmencie oferuje taki rodzaj transmisji. Równie istotna jest możliwość łączności przez Bluetooth czy Wi-Fi. Z ich pomocą w szybki sposób możemy zaktualizować oprogramowanie lub zgrać nasz trening na inne urządzenie. W najbardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość konfiguracji naszego telefonu wraz z naszym komputerem rowerowym. Pozwala to na odbieranie SMS-ów oraz połączeń głosowych, a także sprawdzanie pogody.
Wyświetlacz
GPS rowerowy musi być duży, by był czytelny, więc rozmiar wyświetlacza jest kluczowym elementem. Musi być jednak na tyle mały, aby z łatwością trzymał się kierownicy roweru. Warto również dowiedzieć się przed zakupem, czy wyświetlacz posiada powłokę antyrefleksyjną.
Zasilanie
Istotną kwestią jest zasilanie nawigacji rowerowej. Do wyboru są liczniki wyposażone w zwykłe baterie lub akumulator. Plusem baterii jest to, że zawsze można zabrać ze sobą zapasowe i nie martwić się o to, że urządzenie w trakcie podróży przestanie działać, natomiast akumulator z łatwością można naładować w domu. W przypadku akumulatora warto zwrócić uwagę na przewidywany czas pracy urządzenia.
Mapy
Zaawansowany licznik rowerowy GPS musi posiadać dokładne mapy, które są często aktualizowane oraz potrafią dobrać idealną trasę, uwzględniając przy tym dostępność dróg oraz rodzaj terenu. Przed zakupem warto też sprawdzić, jakie mapy oferowane są przez producenta oraz czy otrzymamy w ofercie mapy innych krajów niż Polska w przypadku jazdy poza granicami kraju.
Mocowanie i odporność
Kupując licznik rowerowy z GPS, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało zbudowane urządzenie. Ważne, aby sprzęt był wytrzymały, odporny na wstrząsy oraz wodoodporny. Poza tym należy pamiętać o stabilnym mocowaniu urządzenia przy kierownicy — warto kupić dobrej jakości uchwyty, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas jazdy oraz pomyśleć nad kupnem silikonowego pokrowca, który dokłada nam dodatkową warstwę ochrony.

Jaki licznik rowerowy z GPS wybrać? Kilka sugestii

Wybierając swoje idealne urządzenie, warto również kierować się sugestiami. Dlatego też wybraliśmy kilka ciekawych opcji.
Garmin Edge 1030
Model ten wygląda świetnie i jest łatwy dla początkującego. Wystarczy go włączyć, nacisnąć start i jechać. Pobierając aplikację Garmin Connect na telefon, można zsynchronizować go z 1030 przez Bluetooth, uzyskując w ten sposób dostęp do dalszych czujników, spersonalizowanych ustawień i nie tylko. Jego 3,5-calowy ekran jest jasny i wyraźny oraz umożliwia przewijanie, powiększanie i przewracanie stron dzięki obsłudze dotykowej oraz przyciskom. Z ustaloną trasą 1030 podaje instrukcje z ruchomym wskaźnikiem, podobnie jak nawigacja samochodowa. Sygnał ostrzegawczy rozlega się przed i na skrzyżowaniach. Mapa zawsze skręca zgodnie z kierunkiem jazdy. Podczas długiej jazdy moc baterii może być problematyczna w tym ciężkim technologicznie urządzeniu. Garmin działa jednie do 20 godzin, chociaż dostępny jest dodatkowy zasilacz.
Werdykt: imponujący, ale drogi. Upewnij się, że nie tylko znasz wszystkie te funkcje, ale masz czas, aby nauczyć się z nich korzystać.
Lezyne Super GPS
Ten licznik rowerowy GPS polega na zbieraniu jak największej ilości danych, wyświetlaniu tylko tego, czego nam potrzeba, a następnie przekazywaniu pełnej historii do telefonu w celu późniejszej konsumpcji lub interakcji. Trenując lub ścigając się, urządzenie to zbierze wszystkie możliwe dane, np. z monitora pracy serca czy czujnika rytmu. Jest on w pełni kompatybilny z miernikiem mocy ANT+. Kluczem do tego wszystkiego i do analizy danych statystyk jest darmowa aplikacja na smartfona Lezyne GPS Ally.
Werdykt: mały, ale wyposażony w wiele funkcji komputer GPS, który jest dobry do treningu i może wykonywać nawigację – o ile masz też smartfon.
Wahoo Elemnt
Wahoo Elemnt imponuje od razu po wyjęciu z pudełka. Design tego urządzenia jest elegancki i solidny. Pod względem wielkości plasuje się pomiędzy Garminem a Lezyne. Dobrze rozmieszczone przyciski podstawy umożliwiają prostą obsługę w podróży, z możliwością powiększania oraz przechodzenia między stronami danych i nawigacji.
Po uruchomieniu Elemnt wyświetla przejrzystą czarno-białą mapę trasy ze strzałką wskazującą, oznaczoną trasą i czerwonym światłem ostrzegawczym po zboczeniu z trasy. Chociaż nie jest tak szczegółowy jak Garmin, mapowanie Elemnta pokazuje wiele szczegółów. Wahoo zawiera funkcję otrzymywania powiadomień tekstowych, telefonicznych i e-mailowych, a także śledzenie na żywo, dzięki czemu przyjaciele i rodzina mogą zobaczyć, gdzie jesteśmy.
Werdykt: solidny i łatwy w użyciu. Będąc turystą, można wymagać nieco więcej szczegółów map, ale nawigacja Elemnt jest dobra, a wyświetlanie danych jest doskonałe.
Autor: Redakcja Ceneo