Data publikacji:

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać?

Wędkarstw w Polsce posiada wielopokoleniowe tradycje i jest jedną z najchętniej uprawianych aktywności pozazawodowych. Zaś sam Polski Związek Wędkarski zrzesza ponad 600 tysięcy członków. Chyba tylko bieganie i może piłka nożna są równie popularne liczbowo. Za ogromną popularnością wędkarstwa stoi branża oferująca coraz ciekawszy i lepszy sprzęt na ryby. W tym materiale zastanowimy się, jaki kołowrotek karpiowy wybrać.
Jaki kołowrotek karpiowy wybrać?

Coraz lepszy sprzęt wędkarski

Pasjonatów wędkarstwa w Polsce nie brakuje. Łowią młodzi i starzy, często kontynuując swoją pasję przez kilkadziesiąt lat. Techniki łowienia często pozostały te same, jednak dostępny jest coraz lepszy i sprawniejszy sprzęt.
Obecnie na rynku nie brakuje sprzętu wędkarskiego na każdą kieszeń. Prostą wędkę kupimy już za mniej niż 60 złotych. Jednak koneserzy wędkowania wiedzą, że zebranie kompletnego sprzętu dobrej jakości kosztuje trochę więcej.
Każdy ma też swoje preferencje co do samego sprzętu i sposobów łowienia. Jedni lubią obserwować spławik z brzegu rzeki, inni stoją po pas w jeziorze, a jeszcze innych interesują wyłącznie wyprawy na łódce po znajomych zakamarkach.

Kupno kołowrotka – na co zwrócić uwagę?

Każdy wędkarz wie, że na grube ryby potrzebny jest porządny sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów jest kołowrotek. Dawniej używano uniwersalnych modeli. Teraz ze względu na bogatą ofertę sklepów, wędkarze mogą zakupić sprzęt skrojony pod ich łowy. Obecnie znajdziemy kołowrotki przeznaczone pod konkretną technikę (spinningowe) czy nawet pod dany gatunek ryby – kołowrotki karpiowe.
Wybierając kołowrotek, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Jest to sprzęt o wysokim stopniu skomplikowania, gdzie płynna i skuteczna praca zależy od współgrania części mechanicznych.
Bardzo ważny jest wybór np. rodzaju hamulca. Czy lepiej wybrać kołowrotek z hamulcem przednim, zatrzymującym żyłkę bezpośrednio, czy może hamulcem tylnym, który do zatrzymania żyłki potrzebuje specjalnej przekładni. Pierwszy jest lżejszy i łatwy w regulacji. Drugi zaś cięższy, ale i mocniejszy (polecany na większe okazy). Na duże ryby polecany jest kołowrotek z wolnym biegiem. Umożliwia on powolne i równomierne odwijanie żyłki. A w połączeniu z porządnym hamulcem pozwoli precyzyjnie i regularnie także nawijać żyłkę, co może zapobiec zerwaniu w trakcie holu.
Kolejną kwestią przy wyborze kołowrotka jest szpula. Do wyboru jest szpula stała lub multiplikator (czyli ruchoma szpula, która sprzęgło łączy z przekładnią). Na cięższe przynęty lepiej sprawdzają się multiplikatory o kolistej konstrukcji. Z kolei tzw. kołowrotki niskoprofilowe wystarczą na lżejsze przynęty.

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać?

Łowienie silnych ryb, za jakie uważane są karpie, wymaga trochę większych umiejętności i porządnego sprzętu. W końcu każdy wolałby uniknąć regularnego zrywania żyłki. Świetnie sprawdzą się kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem. Zastosowany mechanizm uruchomi rozwijanie się żyłki, minimalizując ryzyko wciągnięcia wędki z brzegu do wody. Zaś po złapaniu ryby na haczyk, wolny bieg można wyłączyć, by rozpocząć bezpieczne holowanie.
Wybierając kołowrotek karpiowy, zwróćmy uwagę na jego przełożenie. Im jest ono wyższe, tym mamy mniejsze ryzyko zerwania się żyłki w trakcie holowania. Optymalnie parametr ten powinien mieścić się w przedziale od 4,5:1 do 5,1:1. Przyda się też pojemna szpula (nawet do 200 metrów żyłki), gdyż karpie lubią odpływać dość daleko.
Na pewno na kołowrotku karpiowym nie warto oszczędzać. Zakup lepszego sprzętu odpłaci się trwałością, odpornością na uszkodzenia i lepszym działaniem.

Jaki kołowrotek karpiowy do 200 zł?

Szukając kołowrotka karpiowego w rozsądnej cenie, warto przyjrzeć się modelowi Okuma Carbonite CBF Baitfeeder. Zaledwie 400 g wagi, przełożenie 4.5:1 czy pojemność szpuli 260 m/0,35 mm to parametry wystarczające dla miłośnika połowu karpia. W modelu znajdziemy m.in. grafitową szpulę z systemem szybkiego włączania wolnego biegu, a także mocne łożysko kulkowe czy precyzyjną eliptyczną przekładnię. Koszt kołowrotka to mniej niż 150 zł.
W podobnej cenie dostaniemy też kołowrotek Okuma AK-4000 Baitfeeder 1+1bb. Model ten jest nieznacznie cięższy (430 g), posiada 2 łożyska (1 łożysko kulkowe oraz 1 oporowe łożysko rolkowe), przełożenie 4.5:1 i jest wykonany z odpornego na korozję grafitu. Sprzęt wyposażony jest w przełącznik wolnego biegu szpuli, a także bezstopniowy system antyrewersu Quick-Set.

Jaki kołowrotek karpiowy za około 300 zł?

W okolicach 300 zł kupimy już naprawdę porządny sprzęt, który zadowoli nawet bardzo wybrednego fanatyka wędkarstwa. Kołowrotek karpiowy Okuma 8K Fd 5+1Bb posiada przełożenia 4.7:1, aż 6 łożysk (5 łożysk kulkowych oraz rolkowe łożysko oporowe wszystko ze stali nierdzewnej) i mieści szpulę 550 m/0,35 mm. Do tego wielotarczowy hamulec z podkładkami z olejowanego filcu oraz wodoodporną okładziną hamulca Hydro Block. Korpus kołowrotka wykonano z odpornego na korozję grafitu, a także zastosowano precyzyjną przekładnię o wolnej oscylacji.

Kołowrotek karpiowy dobrej jakości

Jaki kołowrotek karpiowy więc należy wybrać? Powinien być przede wszystkim dostosowany do naszych preferencji wędkarskich, zasobności portfela oraz przekonania o chęci posiadania naprawdę solidnego sprzętu. Tutaj parę złotych wydane więcej może oszczędzić nam frustrujących sytuacji czy jęku zawodu przy zerwanej żyłce „na ostatniej prostej”. Szukając kołowrotka w sieci, szybko porównamy parametry techniczne wybranych modeli, a także znajdziemy sklep, gdzie konkretny model kupimy najtaniej.
Autor: Redakcja Ceneo