Data publikacji:

Gdzie na sylwestra w góry? Gdzie się wybrać?

Sylwester w chacie góralskiej to marzenie wielu ludzi. Pożegnanie starego roku 2022 i witanie nowego roku 2023 może odbywać się na wiele sposobów. Niektórzy pytają, gdzie jechać w góry na sylwestra, by odpocząć od wielkomiejskich imprez sylwestrowych. Inni pytają, gdzie spędzić sylwestra w górach — poszukują informacji o hucznych balach i imprezach. Dowiedz się, jakie miejscowości w górach na sylwestra mogą być dla Ciebie najlepsze!
gdzie na sylwestra w góry

Sylwester w górach z balem – dlaczego warto wyjechać?

Rok 2022 nie jest dobrym rokiem dla Polaków. O ile epidemia koronawirusa przestała być przewodnim problemem, to od lutego 2022 mamy do czynienia z wojną w Ukrainie. Konflikt ma również wpływ na Polskę. Polaków martwi szalejąca inflacja, kryzys gospodarczy, energetyczny i klimatyczny. Z tego powodu ludzie jeszcze chętniej pożegnają 2022 rok. Nowy rok 2023 chcą powitać z nadzieją na powrót do normalności. 
Nie da się ukryć, że fajne miejsce na sylwestra w górach może każdego odstresować. Prócz sylwestrowego imprezowania, można po prostu naładować baterie na kolejne miesiące.
Bale sylwestrowe w górach to szansa na przepiękną imprezę sylwestrową na najwyższym poziomie. W tym przypadku najlepiej jest szukać ofert w hotelach umiejscowionych w popularnych miastach położonych na południu kraju. Tego rodzaju wydarzenia wymagają zazwyczaj eleganckich kreacji, chyba że w danym miejscu obowiązuje stylizacja tematyczna. Tak więc do walizki koniecznie trzeba spakować suknię wieczorową i garnitur plus dodatki, takie jak biżuteria. Nie obejdzie się bez wygodnego obuwia dopasowanego do kreacji sylwestrowej.
Hotele w górach specjalizują się w organizacji balów sylwestrowych. Decydując się na udział w balu, można liczyć na udaną imprezę przy muzyce granej na żywo. Warto przed rezerwacją pobytu zapytać o repertuar, gdyż nie każdy musi się świetnie bawić przy wybranej muzyce. Dość istotne jest sprawdzenie menu na sylwestra. W hotelach można spodziewać się wykwintnej kuchni. Branża hotelarska w górach jest nastawiona na klienta wymagającego. Doskonale wie, że dania muszą być wyszukane i smaczne.

Sylwester w górach dla dwojga – gdzie jechać?

Standardową propozycją na wyjazd sylwestrowy w góry jest zimowa stolica Polski, czyli Zakopane. Jest to świetny pomysł dla osób, które kochają wielkie imprezy. Tutaj można bawić się na evencie organizowanej przez miasto lub komercyjne media. Można też skorzystać z ofert przyjęć sylwestrowych w hotelach czy pensjonatach. 
Pary, które kochają Zakopane, ale chcą nieco odpocząć, powinny wybrać pakiety pobytowe w miejscach położonych w pobliżu miasta, ale nie w jego centrum. 
Warto do Zakopanego przyjechać na dłużej niż na weekend. Może to być kilka dni przed sylwestrem. Można też zaplanować dłuższy urlop na samym początku nowego roku. Dzięki takiej opcji jest szansa na wartościowy wypoczynek, zwiedzenie okolicy i uprawianie sportów zimowych. Poza tym sam dojazd do Zakopanego będzie łatwiejszy. To samo tyczy się wyjazdu — droga powrotna na pewnym odcinku zazwyczaj jest zatłoczona, przez co turyści muszą stać w korkach.
Ciekawą propozycją może okazać się Wisła. Choć ta malownicza miejscowość kojarzona jest z Adamem Małyszem, to Wisła sama w sobie jest po prostu przeurocza. Beskid Śląski to góry idealne na długie wędrówki i na uprawianie zimowych sportów. Każdy, kto chociaż raz był w Wiśle, może powiedzieć, że spędził tam fantastyczny urlop. W Wiśle jest bardzo duża baza noclegowa. Można wybierać od pobytu w hotelu po liczne kwatery prywatne.
Wielbiciele uzdrowisk mogą na pobyt sylwestrowy wybrać Świeradów-Zdrój. Miasto leży w Górach Izerskich. Wyróżnia je nie tylko fakt, że jest to doceniane z powodu wyjątkowego klimatu i bogatego zasobu wód mineralnych uzdrowisko. Ma wiele możliwości związanych z uprawianiem zimowych sportów. Są dostępne wyciągi narciarskie i kolej gondolowa. Okolica sprzyja wędrówkom. Można też wypoczywać w Parku Zdrojowym. Tak więc Świeradów-Zdrój jest idealną miejscowością dla ludzi w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej.

Sylwester w górach z kuligiem

Jeszcze pod koniec XX wieku kuligi były zjawiskiem zupełnie naturalnym w całej Polsce. Najczęściej organizowali je rodzice dla swoich dzieci lub osoby chcące zapewnić zimowe atrakcje dla lokalnych społeczności. Typowe kuligi polegały na podpięciu pod traktor ciągu sanek. Wybierane były trasy leśne lub polne. Kulig najczęściej kończył się ogniskiem z poczęstunkiem. 
Inna, mniej dostępna forma kuligu to konie plus sanie. W dzisiejszych czasach jest to rodzaj atrakcji turystycznej możliwej do realizacji w górach z uwagi na zmiany klimatyczne. W Polsce od wielu lat śnieżne zimy są jedynie w górach. Dlatego ludzie chętnie wybierają pakiety sylwestrowe w południowej Polsce, gdzie bez problemu mogą wybrać się na kulig.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.