Data publikacji:

Jaka chemia do basenu?

Basen przydomowy to niewątpliwie doskonały pomysł na letnie, upalne dni. Kąpiel w chłodnej, orzeźwiającej wodzie jest jednym z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z uporczywym gorącem. Basen przydomowy, oprócz tego, że daje ciału ochłodę, stanowi miejsce doskonałej zabawy oraz pozwala utrzymać dobrą kondycję zdrowotną organizmu. Korzystać z niego mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Spośród basenów przydomowych najbardziej popularne i, oczywiście, wymagające najmniej nakładów finansowych są baseny ogrodowe. Współczesny rynek basenów ogrodowych jest bardzo bogaty i różnorodny. Oferuje on baseny różnej wielkości i różnych kształtów, dopasowane do gustu i zasobności portfela niemal każdego użytkownika.
Jaka chemia do basenu?

Woda w basenie

Woda w basenie przydomowym dość szybko ulega zanieczyszczeniu, gdyż niekorzystny wpływ mają na nią przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy temperatura. Dodatkowo, w basenach pozbawionych przykrycia, do wody dostają się różnego rodzaju liście czy owady. W basenach ogrodowych występuje też zjawisko dość szybkiego rozwoju różnego rodzaju bakterii i mikroorganizmów mogących wywoływać podrażnienia skóry, alergie, a nawet niebezpieczne dla życia choroby. Nie zapominajmy też o tym, że woda w basenie jest miejscem namnażania się różnych gatunków glonów, które powodują, że woda nabiera zielonej barwy.
Aby zapobiec wszystkim niekorzystnym czynnikom występującym w wodzie basenowej, stosuje się, oprócz filtracji, środki chemiczne pozwalająca na utrzymanie wody w odpowiednim stanie.

Poziom pH wody basenowej

Podstawową zasadą prawidłowego korzystania z dobrodziejstw przydomowego basenu jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody. Jest to niezwykle ważne, gdyż optymalne pH:
  • zapewnia bezpieczeństwo dla skóry i oczu człowieka,
  • zwiększa efektywność stosowania większości preparatów,
  • ogranicza ilość stosowanych preparatów chlorowych.
W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu oraz uniknięcia niekorzystnego wpływu na skórę człowieka, woda w basenie powinna mieć odpowiednie pH. Poziom pH to cecha roztworu, na którą wpływa odpowiednia ilość jonów. W praktyce występują jony dodatnie i ujemne, a co za tym idzie, mamy pH wody kwaśne, zasadowe lub obojętne. Obecność jonów w wodzie mierzymy w skali pH – od 1 do 14, gdzie 14 to odczyn skrajnie zasadowy, a 0 to odczyn skrajnie kwaśny. Odczyn w granicach od 5 do 7 jest odczynem obojętnym. Najkorzystniejsze dla skóry człowieka jest pH w zakresie 7,2–7,4. W celu jego uzyskania stosuje się odpowiednie środki regulujące pH wody.
Na zmianę pH wody w basenie największy wpływ ma duża ilość osób kąpiących się, kwaśne opady deszczu oraz wykorzystywanie niskiej jakości mających nienaturalny odczyn pH.

Obniżanie pH wody w basenie

Optymalna wartość pH wody w basenie jest bardzo ważna nie tylko ze względu na zdrowie kąpiących się, ale także ze względu na fakt, że zbyt wysoki poziom pH obniża skuteczność środków dezynfekujących, a co za tym idzie, tworzy korzystne środowisko do rozwoju grzybów, glonów i różnych mikroorganizmów. Zbyt niski poziom pH wody w basenie wysusza skórę i podrażnia oczy, jak również powoduje korozję elementów metalowych basenu.
W utrzymaniu właściwego pH wody w basenie pomagają specjalne preparaty chemiczne – Aqua pH Plus i Aqua pH Minus.

Chemia do basenu ogrodowego na bazie chloru

Środki na bazie chloru (chlor basenowy) mają zastosowanie w przypadku silnego zanieczyszczenia wody lub podczas „rozruchu” basenu. Musimy pamiętać, że przed jego zastosowaniem pH wody powinno być uregulowane do poziomu 7,0–7,4. Chloru nie wolno stosować codziennie! W przypadku powstania nagłego zanieczyszczenia wody, można zastosować dostępny na rynku chlor w granulacie, tzw. szok. W tym przypadku nie wolno wsypywać granulatu bezpośrednio do wody, a należy rozpuścić go w wiaderku (zgodnie z instrukcją) i powoli wlać do basenu przy pracującej pompie filtrującej. Chlor dostępny jest też w formie szybko rozpuszczalnych tabletek, które umieszczamy w specjalnej bojce pływającej. Pamiętajmy, że zawartość chloru w wodzie powinna wynosić od 0,3 do 0,6 mg/l. W tym przypadku korzystanie z kąpieli nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.
W celu utrzymania właściwego poziomu chloru, stworzono tabletki wolno rozpuszczalne oraz tabletki multifunkcyjne łączące w sobie chlor, antyglon oraz koagulant. Tabletki multifunkcyjne stosuje się z reguły raz na kilka dni, zgodnie z zaleceniami producenta. Chlorując wodę basenową, trzeba pamiętać, żeby nie wrzucać tabletek lub nierozpuszczonego granulatu bezpośrednio do wody, gdyż grozi to odbarwieniem albo nawet zniszczeniem powłoki basenu. Poziom chloru w wodzie (jak i poziom pH) należy kontrolować, co kilka dni używając przeznaczonych do tego testerów.

Środki przeciw glonom, algom i mętnej wodzie do basenu ogrodowego

Producenci chemii basenowej nie zapomnieli o środkach zwalczających powstawanie osadów z glonów czy alg. Przed zastosowaniem takich środków osad na ściankach basenu najlepiej jest oczyścić mechanicznie, używając w tym celu szczotki na kiju teleskopowym. Chemię przeciw glonom i algom stosujemy tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.
Mętną wodę w naszym basenie zlikwidujemy dzięki zawartym w środkach chemicznych substancjom wywołującym proces koagulacji, czyli zlepiania się mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe zlepki, które zostają wychwycone w procesie filtrowania. Można też wybrać je mechanicznie przy pomocy basenowego odkurzacza.
Prywatny basen jest wspaniałym miejscem zabawy i wypoczynku, zwłaszcza w letnie, upalne dni. Pamiętajmy, że szansa na korzystanie w pełni z atrakcji wodnych kąpieli uwarunkowana jest odpowiednią jakością oraz czystością wody. Stosując do jej uzdatniania środki chemiczne, pamiętajmy, że zawsze powinniśmy ściśle kierować się zaleceniami producenta, a to pozwoli nam na uniknięcie niekorzystnych, nieraz bardzo przykrych dla zdrowia niespodzianek.
Zdjęcie: Envato/ stopabox
Autor: Redakcja Ceneo