Data publikacji:

Jak dobrać buty do rzutu młotem?

 Każda dyscyplina sportowa wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Dzięki temu można uniknąć kontuzji, a także osiągać coraz lepsze wyniki. Sportowcy potrzebują odpowiednich koszulek, spodni i bluz. Największe jednak znaczenie mają buty. To właśnie dzięki nim można ćwiczyć bezpiecznie, zmniejszając ryzyko wypadku. Nie ma jednego, uniwersalnego typu obuwia, dlatego buty należy dopasować do konkretnej aktywności. Jakie buty do rzutu młotem wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby trening był bezpieczny i komfortowy?
buty do rzucania młotem

Co to jest rzut młotem?

 Rzut młotem to konkurencja lekkoatletyczna, która wywodzi się z czasów starożytnych, ale dopiero w XIX wieku została rozpowszechniona. Polega na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Rzut wykonuje się z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego ochronną siatką. Stosowane są różne metody i techniki. Waga młota uzależniona jest od wagi i płci zawodników. Kobiety rzucają młotem o wadze od 3 do 4 kg, zaś panowie młotem ważącym 5 lub 6 kg. Dla seniorów przeznaczony jest młot ważący 7,26 kg. Od 1900 roku dyscyplina uprawiana przez mężczyzn została wpisany w program igrzysk, dla kobiet zagościła dopiero w 2000 roku.

Obecnie rzut młotem wchodzi w skład konkurencji rzutowych, do którym należy również rzut oszczepem, rzut dyskiem, oraz pchnięcie kulą. Sport ma doskonały wpływ na kondycję, rozwija wytrzymałość, siłę, a także uczy cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Do ćwiczeń potrzebne jest wyposażenie, które pozwoli na właściwe kształtowanie oraz rozwijanie umiejętności.

Akcesoria, które są potrzebne, aby zacząć swoją przygodę z tym sportem to: stalowe koło do rzutu młotem, wkład redukcyjny do koła do rzutu młotem, taśma miernicza do lekkoatletyki oraz młot. Odzież powinna być przede wszystkim komfortowa i wygodna, wykonana z dobrej jakości oddychających materiałów. Bardzo ważnym elementem są buty do rzutu młotem.

Jakie buty do rzutu młotem wybrać?

Buty do rzutu młotem powinny być przeznaczone do tej dyscypliny sportu. Uniwersalne obuwie sportowe na pewno się nie sprawdzi, może być przyczyną złej techniki, kontuzji oraz urazów nóg. Zadaniem zawodnika jest rzut młotem oburącz, zamach wykonywany jest ponad głową.

W trakcie obrotów i po wykonaniu rzutu nie wolno zawodnikowi nadepnąć lub przekroczyć metalowej obręczy koła, dlatego buty powinny zapewniać stabilność i precyzję. Należy postawić na wysoką jakość, która poprawi osiągi, a także sprawi, że trening będzie bezpieczny. Buty do lekkoatletyki powinny być wykonane z dobrej jakości, oddychających materiałów.

Dużym atutem jest siateczka, poprawiająca właściwości wentylacyjne. Komfort na pewno poprawi bezszwowa cholewka. Główne elementy, które powinny posiadać buty przeznaczone do rzutu młotem to:
  • Cholewka ze wzmocnieniem na palcach,
  • Wkładka wewnętrzna powinna być wykonana z materiałów o dobrych właściwościach amortyzujących,
  • Ważne są zapianie paski w przedniej i środkowej części buta, które zapobiegają ruchom stopy wewnątrz buta.
  • Podeszwa w butach do rzutu młotem powinna być płaska, zapewniająca stałą trakcję oraz większą kontrolę podczas wykonywania rzutu,
  • Podeszwa środkowa powinna być wykonana z tworzywa dopasowującego się do kształtu stopy,
  • Podeszwa zewnętrzna powinna być odporna, wykonana z trwałych materiałów, odpornych na ścieranie np. gumy węglowej,
  • Ważna jest dobra przyczepność, którą można osiągnąć dzięki usztywnionej podeszwie,
  • Wewnątrz buta powinna być umieszczona płytka, stabilizująca stopę podczas wykonywania rzutu.
  • Sznurowadła oraz rzepy powinny być mocne, pozwalające na dobre dopasowanie buta do kształtu i tęgości stopy.
  • Ważna jest niska waga, poprawiająca właściwości użytkowe.
Profesjonalne buty lekkoatletyczne pomagają osiągnąć precyzję, niezbędną w tej dyscyplinie oraz coraz lepsze wyniki. Ważne są nowocześnie rozwiązania technologiczne, pozwalające na redukcje strat energii. W sporcie, zwłaszcza na zawodach ważny jest modny wygląd, dlatego buty do rzuty młotem powinny wyróżniać się niebanalnym designem, przyciągającym wzrok

Jak wybrać buty do konkurencji rzutowych?

 Na butach do uprawiania sportu nie warto oszczędzać. Obuwie kupione na bazarze na pewno nie spełni swojej roli, sport, zamiast źródłem zdrowia, stanie się przyczyną kontuzji. Najlepiej kupić buty znanych sportowych marek, które od lat dostarczą na rynek wysokiej jakości akcesoria. Dużą popularnością cieszą się buty Adidas, Nike, Asics czy Puma.

Znane są również buty polskiej marki Polanik, która jest producentem asortymentu i sprzętów do lekkoatletyki. Produkty wymienionych marek cechuje wysoka jakość, niepowtarzalne wzornictwo, wykorzystanie nowoczesnych technologii. Oferowane buty do rzutu młotem są odpowiednio wzmocnione, dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo podczas trzymania dużego obciążenia, zapobiegają ruchom stopy wewnątrz buta. Dobrej jakości, innowacyjne materiały dopasowują się do stopy i zapewniają niesamowity komfort. Gwarantują stabilizacje na każdym etapie rzutu, dają maksymalną kontrole w kole. Buty do konkurencji rzutowych powinny być używane zarówno przez zawodowców, jak i przez amatorów. To podstawa każdego treningu.

Osoby zaczynające swoją przygodę z lekkoatletyką i rzutem młotem, powinny zadbać o dobre wyposażenie. Wysokiej jakości, specjalistyczne buty, przeznczone do konkretnej rzutowych pomogą w treningach i być może pozwolą stać się gwiazdą na miarę Anity Włodarczyk, Kamili Skolimowskiej, Wojciecha Nowickiego czy Szymona Ziółkowskiego. Polscy zawodnicy są czołówką światową, dlatego warto utrzymać ten trend i uprawiać rzut młotem.
Autorka: Dorota Koszutowska