Data publikacji:

Burleska – taniec. Jak tańczyć burleskę? Podstawowe kroki

Erotyczny, zmysłowy i szalenie kobiecy – to cała burleska. Taniec ten jest bardzo nietypowy, ale coraz więcej kobiet decyduje się na treningi. Dlaczego? Aby odkryć swoją kobiecość i poczuć się pewniej w swoim ciele. Burleska może być nie tylko świetną formą spędzania wolnego czasu, ale też i pewnego rodzaju terapią. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak tańczyć burleskę. Zapraszamy do lektury!
jak tańczyć burleskę

Burleska taniec – czym właściwie jest burleska? Wszystko o tańcu

Podoba ci się burleska? Taniec pełen zmysłowości, który pozwala na nowo odkryć swoje ciało i poczuć się z nim mega seksownie i kobieco? W takim razie musisz się go nauczyć! Bo burleska jest tak naprawdę dla każdej kobiety. Czym charakteryzuje się ten taniec?
Burleska swoje początki miała w USA w XVIII wieku. Czy wiesz, że z początku burleska była pastiszem przedstawień operowych? Miała po prostu je wyśmiewać i stanowić dla nich kontrę. Dopiero później dodano do niej elementy striptizu i burleska stała się taka, jaką widzimy ją dziś.
A jak właściwie tańczy się burleskę? Burleska jest całym przedstawieniem, gdzie na scenie pojawia się grupa kobiet – a coraz częściej także i mężczyzn. Obecni na scenie odgrywają pewne sceny, które są urozmaicone pokazem tanecznym. Mimo wszystko dzisiejsze trenowanie burleski nie jest wyłącznie przygotowywaniem całego show. Na zajęciach kobiety uczą się seksownych kroków, a później wykonują je synchronicznie w grupie. Oczywiście taki taniec można też później wykorzystać do tańczenia samemu.
Warto wspomnieć, że burleska nigdy nie powinna być wulgarna. To taniec z elementami erotyki, ale jest on jednocześnie wyrafinowany, zmysłowy, uwodzicielski i przede wszystkim ma klasę. Ten taniec to taki flirt. Trenujące go kobiety wskazują też, że ma on na nie działanie terapeutyczne. Pozwala odkryć na nowo pewność siebie, poczuć się seksownie i poznać swoją wrażliwość. Dzięki burlesce kobiety stają się pewne swojej kobiecości. To także świetna terapia do zaakceptowania swojego ciała i polubienia się z nim.

Burleska taniec – nauka. Poznaj podstawowe zasady i kroki tańczenia burleski

W burlesce tak naprawdę nie ma jednych konkretnych kroków, tak jak przykładowo w walcu czy tango. To daje zatem duże pole do popisu. Mimo wszystko instruktorzy tego tańca wypracowali kilka podstawowych kroków, które wyglądają efektownie w burlesce. Poniżej przestawiamy kilka z nich.
 • Kręcenie biodrami
 • W burlesce biodra i pupa stanowią kluczową rolę. Mają być rozluźnione i seksowne. Jednym z podstawowych kroków burleski jest więc kręcenie biodrami. Najpierw zacznij od ich kołysania na boki. Najpierw jeden bok, później drugi. Rób to powoli, a z czasem szybciej. Pamiętaj, aby mocno zaakcentować każdy z boków.
  Teraz przejdź do kręcenia. W burlesce kręcenie biodrami jest raczej spokojne i powolne. To nie samba czy cza-cza. Stań na środku, rozszerz nogi i powoli zakręć biodrami. Pamiętaj, aby robić to dokładnie. Zaakcentuj też wysunięcie bioder do tyłu, lekko wypinając pupę.
  Oczywiście takie kręcenie warto połączyć z innymi krokami, np. dodać do niego ręce. Zataczaj koło biodrami i przy okazji przeciągnij rękoma po ciele, idąc od ud aż po sam biust. Następnie efektownie podnieś ręce w górę albo wsuń je we włosy.
 • Przejście ze skłonem
 • Stań na środku i wykonaj kilka powabnych, seksownych kroków. Zadbaj o to, aby każdy krok mocno akcentować biodrami i pupą. Masz iść i czuć się jak najseksowniejsza kobieta na świecie! Aby kroki były udane, stawiaj stopy jedna nad drugą. Podczas stawiania stóp, zadbaj o to, aby palce były zawsze obciągnięte. Teraz, po wykonaniu kilku seksownych kroków, zatrzymaj się i stań w rozkroku.
  https://www.ceneo.pl/Czolenka/Rodzaj:Szpilki;0115-1.htm
  Pora na kolejny krok. Ręce połóż na kostkach. Sama też opuść tułów. Teraz dłońmi powoli i seksownie przejeżdżaj po nogach. Jednocześnie podnoś tułów. Gdy dotrzesz rękami do ud/bioder, seksownie zarzuć głowę i włosy do tyłu. Wyprostuj się.
 • Krok z ręką
 • Stań na środku ze złączonymi nogami. Delikatnie kołysz biodrami na boki, jednocześnie przejeżdżając ręką po włosach, za głową. Najpierw jedną, później drugą. Taki krok powtórz kilka razy.
 • Podstawowe kroki z krzesłem
 • Burleska wykorzystuje rekwizyty. O tym więcej opowiemy poniżej, ale teraz warto wspomnieć, że w burlesce nierzadko tańczy się z krzesłem. Jakie kroki możesz wykonać z jego wykorzystaniem
  Usiądź na krześle. Złącz kolana. Teraz połóż dłonie na kolanach i rozszerz nogi. Następnie ponownie złącz kolana. Teraz wstań z krzesła i kocim krokiem przejdź z boku. Jedną ręką chwyć krzesło i – kręcąc biodrami na boki – schylaj się w dół. Wciąż na złączonych nogach. Następnie energicznie się podnieś, jednocześnie wypinając pupę jak najbardziej w tył. W międzyczasie możesz dodać też ręce, np. przejechać nimi po nogach od kostek aż po biodra.
  Inny efektowny krok. Ustaw krzesło oparciem do przodu. Ty podejdź do niego i postaw jedną nogę na krześle. Palce u stopy muszą być obciągnięte, a noga musi tworzyć kąt prosty. Po położeniu nogi na krześle zdejmujesz ją i stawiasz z drugiej strony – tak aby krzesło znalazło się między nogami. Teraz możesz na nim usiąść. Następnie połóż dłonie z przodu na oparciu krzesła i efektownie zarzuć włosami. Po prostu wykonaj koło głową i szyją. Rób to powoli, ale energicznie.
  Inne kroki z wykorzystaniem krzesła znajdziesz w poniższym filmiku.

  Taniec burleska – o czym jeszcze należy pamiętać? Rekwizyty i stroje

  W burlesce istotne są także rekwizyty i stroje. Krzesła, szarfy, maski na oczy, seksowna bielizna, pończochy, gorsety. A w profesjonalnych pokazach nawet brokat czy konfetti. Pamiętaj też, że burleskę najwygodniej trenuje się na obcasach.
  Oczywiście trenując w domu, nie musisz korzystać z tych wszystkich rekwizytów. Jeśli jednak chcesz zaprezentować swoje nowe umiejętności, np. partnerowi, to wówczas możesz zaszaleć i do pokazu dodać efektowny strój.
  A tobie, jak podoba się burleska?
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.