Data modyfikacji:

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Trzy dni rywalizacji i trzy konkurencje – ujeżdżanie, próba terenowa oraz skoki przez przeszkody. Tak w skrócie można opisać WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o "królowej" wśród sportów jeździeckich.

WKKW – jeździecki triathlon

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to dyscyplina mająca swoje korzenie w współzawodnictwie wojskowym. Pierwsze zawody WKKW odbyły się w 1902 roku w Paryżu. Olimpijski debiut miał miejsce dziesięć lat później w Sztokholmie. Początkowo w konkurencji mogli brać udział jedynie oficerowie wojskowi, będący w czynneJ służbie. Po raz pierwszy zawody z udziałem cywilów odbyły się w 1956 roku, a kobiety zostały dopuszczone do rywalizacji z mężczyznami dopiero w 1964 roku. Na Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego składają się trzy konkurencje - ujeżdżenie, próba terenowa i skoki przez przeszkody. Z tego względu WKKW nazywany jest jeździeckim triathlonem. Rywalizacja trwa 1-3 dni. Wygrywa ten jeździec i koń, którzy w trzech próbach otrzymają najmniej punktów karnych.

Na początek ujeżdżanie

Zmagania w ramach WKKW zaczynają się od ujeżdżania, które polega na przejeździe i prezentowaniu odpowiednich figur w wyznaczonym placu o kształcie czworoboku (20x60 m) w trzech chodach – stępie, kłusie i galopie. Wykonanie programu jest oceniane przez sędziów w skali od 1 do 10 za każdy ruch. Ocenie podlega nie tylko precyzja i swoboda wykonywanych ruchów, ale też elegancja, wygląd konia, jego posłuszeństwo i elastyczność ruchów. Na koniec sędziowie sumują punkty i wyliczają procentowe wykonanie programu. Na tej podstawoie przyznawane są punkty karne.

Próba terenowa w drugi dzień

Drugą konkurencją rozgrywaną w ramach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego jest próba terenowa inaczej "cross". Ta część prestiżowych zawodów jeździeckich polega na przejechaniu trasy z przeszkodami. Jej długość, liczba przeszkód do pokonania oraz tempo zależy od klasy konkursu. Cross ma na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości oraz umiejętności skokowych konia. Jeździec i koń w zróżnicowanym terenie muszą pokonać pojedyncze i złożone przeszkody. Na trasie znajdują sie też przeszkody z alternatywami, co oznacza, że można je pokonać albo w zawierający mniej czasu, ale trudniejszy sposób lub wybrać łatwiejsze, ale bardziej czasochłonne rozwiązanie. Punkty karne przyznawane są za błędy typu odmowa przeszkoczenia przez przeszkodę. Przy 3 odmowach para zostaje wyeliminowana z zawodów. Dzieje się tak również, gdy jeździec lub koń upadną podczas pokonywania przeszkody. Karane dodaniem 0,4 punkta jest również przekroczenie normy czasowej o każdą sekundę.

Próba skokowa na koniec

Po próbie wytrzymałościowej przychodzi czas na skoki przez przeszkody – ostatnią konkurencję WKKW, która wpływa na końcowy wynik zawodów. Za każdą zrzuconą przeszkodę podczas przejazdu parkuru przyznawane są 4 punkty karne. Tyle samo punktów otrzymuje jeździec za pierwsze nieposłuszeństwo konia. Upadek i druga odmowa pokonania przeszkody kosztuje uczestników eliminację. Jeden punkt karny za każdą sekdundę przyznawany jest po przekroczeniu limitu czasu. Typ toru, jego długość, tempo przejazdu oraz wymiary porzeszkód zależą od klasy zawodów.

Poszukujesz akcesoriów i sprzęty jeździeckiego? Znajdziesz je TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?