Data modyfikacji:

Urządzamy przydomową siłownię

Siłownia we własnym domu – to marzenie każdego, kto regularnie dba o doskonałą kondycję, świetną sylwetkę i idealnie wyrzeźbione mięśnie. Do zalet takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pomieszczenie ze sprzętem do ćwiczeń nie tylko eliminuje konieczność marnowania pieniędzy czasu na dojazdy do klubu fitness, ale też motywuje do zachowaniu rygoru treningowego w deszczowe lub mroźne dni, gdy pogoda zniechęca do wyjścia z domu.

Urządzając pokój do ćwiczeń w domu lub mieszkaniu musisz brać pod uwagę to, jakiego rodzaju trening chcesz uprawiać i ile sprzętu masz zamiar w takim pomieszczeniu umieścić. To ważne, bowiem jest on masywny i każdorazowe przesuwanie go, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń jest po prostu męczące i mija się z celem. Dlatego od razu zapomnij o wciśnięciu atlasa w róg pokoju dziennego.

Nieco prościej sytuacja kształtuje się, gdy jesteś na etapie budowy nowego domu, bowiem możesz uwzględnić siłownię w jego projekcie. Ważne jest, aby pomieszczenie przeznaczone na ten cel zapewniało odpowiednią ilość przestrzeni między sprzętami, które tam wstawisz – powinny stać w przynajmniej dwumetrowych odstępach. Jeżeli oprócz ćwiczeń z hantlami lub na bieżni planujesz też uprawiać fitness, wówczas zaplanuj na to odrębne miejsce. Zadbaj o to, aby siłownia była dobrze przewietrzona (warto pomyśleć o elektrycznych wentylatorach zamiast typowej wentylacji grawitacyjnej). Potrzebna będzie także odpowiednia ilość światła – sprawdzą się duże okna.

Domowa siłownia powinna być wytłumiona, aby hałas nie przeszkadzał członkom rodziny. Dobre rozwiązanie to umieszczenie na ścianach płyt z korka lub dodatkowe ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Następna istotna kwestia to posadzka, która musi zapobiegać ślizganiu i być odporna na uszkodzenia. Najlepsze rozwiązanie to powłoka z granulatu gumowego. Ideałem będzie taki rozkład pokoi, aby siłownia sąsiadowała z łazienką.

W przypadku, gdy pod siłownię chcesz zaadaptować pokój w już istniejącym mieszkaniu lub domu, na myśl na pewno przychodzi Ci wykorzystanie piwnicy bądź garażu. Oba te pomieszczenia mają sporo plusów (np. podczas ćwiczeń nie będziesz przeszkadzał domownikom). Jednak ich użytkowanie może okazać się dość uciążliwe, zwłaszcza, gdy nie są połączone zresztą domu. Jeżeli w piwnicy panuje zbyt duża wilgotność, a w garażu szaleją przeciągi, wtedy te lokalizacje na pewno nie będą wskazane. Wyjściem będzie wydzielenie powierzchni do ćwiczeń w jednym z pokoi, pod warunkiem, że nie będzie to sypialnia i salon – tam sprzęt sportowy zwyczajnie nie pasuje. W zależności od tego, co chcesz do siłowni wstawić, wystarczy nawet minimalna przestrzeń o powierzchni 2,5 m x 3 m. Podłogę z drewna lub PVC przykryj odporną wykładziną – nie ma potrzeby, abyś w takiej minisiłowni kładł specjalistyczną posadzkę. Niezbędna jest natomiast poprawa wentylacji w pomieszczeniu (czasami wystarczą łazienkowe drzwi z kratką) i zapewnienie naturalnego oświetlenia – okno jest nieodzowne.

Jaki sprzęt wstawić do domowej siłowni? To zależy od Twoich upodobań treningowych, ale jest kilka żelaznych pozycji. Na bieżni elektrycznej zadbasz o rozwój mięśni nóg i pośladków oraz grzbietu. Te same partie ciała oraz mięśnie brzucha ćwiczyć będziesz mógł również na rowerku treningowym. Szczególnie interesującym wyborem może być orbitrek, który w założeniu ma zastępować kilka sprzętów. Przeznaczony jest do kształtowania barków i ramion, jak też dolnych partii ciała. Jego zakup warto rozważyć, jeżeli dysponujesz mniejszą ilością miejsca w pomieszczeniu przeznaczonym na siłownię. Uniwersalnym urządzeniem jest też wiosło treningowe, które dodatkowo pozwala się mocno zmęczyć – dla osób lubujących się w ćwiczeniach wysiłkowych jak znalazł. Dbający o rzeźbę powinni oczywiście wygospodarować miejsce na stojak z hantlami. Warto umieścić go na ochronnej macie z gumy. Zapobiegnie to odpadaniu tynku z sufitu w pokoju pod siłownią, gdy hantla przez przypadek upadnie na posadzkę. Ościeżnica drzwi to idealne miejsce na umieszczenie drążka do podciągania, ale pamiętaj, by dobrze go przymocować.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?