Data publikacji:

Taniec na szarfach. Jak tańczyć na szarfach?

Oderwij się i złam zasady grawitacji! Kręć piruety i zawiśnij sześć metrów nad ziemią! Oto taniec na szarfach – na treningach nauczysz się podstaw i trudniejszych figur. Podpowiadamy, czym jest taniec na szarfach i jak zacząć go trenować.
taniec na szarfach
Nie musisz wcale mieć doświadczenia pracownika cyrku, żeby móc trenować taniec na szarfach. Nie trzeba także mieć za sobą skoków na bungee ani doświadczeń spadochroniarzy. Taniec na szarfach jest dla każdego, kto chce trenować siłę woli i walczyć z ograniczeniami.
Taniec na szarfach, zwany gimnastyką powietrzną, to połączenie sztuki i sportu. Wynalazł go w latach 80. francuski artysta Andre Simard. Dyscyplina ta może mieć różne odmiany, np. aerial dance, czyli taniec powietrzny, który wykorzystuje nie tylko materiałowe liny, ale też hula hop czy hamaki. Istnieje też aerial joga, która łączy elementy tańca na linach z asanami, które wykonuje się w powietrzu.

Jak wyglądają treningi z tańca na szarfach?

Taniec na szarfach to trudny siłowy sport. By podciągać się na linach, trzeba po prostu mieć kondycję oraz mocne stawy i nadgarstki. Potrzebna jest także siła woli i samozaparcie, bo na początku jest naprawdę trudno i niewiele ćwiczeń się udaje. Do czasu, gdy uda się po raz pierwszy zawisnąć i obrócić się, wykonując ten wdzięczny, fruwający taniec, bardzo łatwo jest się wcześniej sto razy zaplątać w tkaninę i spaść. Ale nie należy się zniechęcać. Trening trwa zwykle godzinę i poprzedzony powinien być rozgrzewką z rozciąganiem wszystkich mięśni. Po dokładnym rozgrzaniu ciała i mięśni można przejść do głównej części treningu, którą jest nauka plątań, figur i przejść na szarfach. Ostatnią częścią treningu, odbywającą się już po zejściu z lin, powinno być rozluźnienie mięśni całego ciała i wyciszenie się. Spodziewaj się, że po pierwszych treningach mięśnie dadzą o sobie znać zakwasami. Na początkowych zajęciach na zawieszonych w suficie szerokich, materiałowych linach, które kończą się kilkanaście centymetrów nad podłożem z materacem, zaczynamy robić ćwiczenia, wsiadając na liny. Im bardziej rozciągniemy nogi, tym szarfy podniosą nas wyżej nad materac. Na pierwszych treningach jesteśmy zawieszeni zwykle bardzo nisko i często spadamy na materac. Dopiero po kilku zajęciach przechodzi się wyżej.

Aerial joga – asany na szarfach dobre na kręgosłup

Nieco inaczej ćwiczy się jogę na linach. Zajęcia aerial jogi są połączeniem ćwiczeń fitness i jogi. Z szarf układa się hamaki, które powinny być zawieszone niezbyt wysoko nad ziemią. Szarfy mają asekurować podczas wykonywania trudniejszych ćwiczeń. Dzięki ułożeniu ciała w powietrzu asany otwierają klatkę piersiową, działają rozluźniająco na barki, które spięte są u wszystkich osób pracujących przy komputerze. Ćwiczenia wzmacniają też kręgosłup i wpływają na ogólną relaksację ciała.

Kto może ćwiczyć taniec na szarfach?

Właściwie każdy – nie ma ograniczeń. Pewną przeszkodą mogą być jedynie nadmierne kilogramy oraz grawitacja. Im cięższa osoba, tym trudniejsze może być wciągnięcie na szarfę, ponieważ potrzeba będzie więcej siły, żeby ćwiczenie wykonać właściwie. Ale grawitacja odpowiada też za fantazyjne układy, gdy już opanuje się podstawy tańca na szarfach. To właśnie dzięki niej osoba tańcząca na szarfie będzie mogła się z niej z gracją wyplątać. Choć wygląda to zjawiskowo – lekko i swobodnie – to wymaga wielu treningów i powtórzeń. Taniec na szarfie będzie za to łatwiejszy dla osób, które trenują podobne dyscypliny, np. taniec na rurze.
Dlaczego warto trenować taniec na szarfach? Ta dyscyplina ma wiele zalet:
  • Po kilku miesiącach treningów ciało nabiera sprężystości.
  • Podczas ćwiczeń pracuje 90 procent mięśni, dlatego rozciągają się one równomiernie.
  • Organizm ma więcej siły, a jednocześnie chudnie.
  • Dzięki ćwiczeniom maleje obwód brzucha, ramion i ud.
  • Taniec na szarfach redukuje wagę i masę ciała.
  • Taniec na szarfach, podobnie jak każdy inny taniec, świetnie redukuje stres
  • Treningi sprzyjają zwiększonej produkcji endorfin.
  • Gimnastyka powietrzna sprawia, że łatwiej zaakceptować własne ciało.
  • Taniec pomaga ćwiczyć siłę woli i samozaparcie.
  • Dzięki ćwiczeniom pokonywanie kolejnych poziomów trudności poprawia samoocenę.
  • Realizowanie coraz trudniejszych ćwiczeń pozytywnie wpływa na poziom pewności siebie.
  • Taniec gwarantuje dobrą zabawę.
  • Ćwiczenia na wysokości pomagają przełamać lęk wysokości i uspokajają błędnik.
  • Gimnastyka pozwala lepiej poznać możliwości i ograniczenia własnego ciała.

W co ubrać się na trening?

Taniec na szarfach nie wymaga specjalnych nakładów finansowych w kwestii stroju. Wystarczą długie legginsy i obcisła koszulka z długim rękawem oraz skarpetki. Długie nogawki i rękawy to celowy wybór – szarfy mogą uciskać i ocierać, zwłaszcza w pachwinach, zanim ciało się do nich przyzwyczai. Strój powinien być też jak najbardziej dopasowany, ponieważ każda luźna powierzchnia będzie zaczepiała o szarfy, utrudniając ćwiczenie.

Taniec na szarfach – ile to kosztuje?

Zajęcia tańca na szarfach nie są jakoś szczególnie drogie i kosztują porównywalnie do zajęć fitness. Za treningi odbywające się raz w tygodniu zapłacimy około 150 zł za miesiąc, zaś za zajęcia dwa razy w tygodniu trzeba zapłacić około 220 zł.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.