Data publikacji:

Taniec latynoamerykański. Rodzaje, historia, akcesoria

Ogrom pasji i temperamentu, zmysłowe ruchy oraz dynamiczne, szybkie tempo – to taniec latynoamerykański, który należy do grupy tańców towarzyskich. Nie wiesz, o czym mowa? Przypomnij sobie film „Rumba”, „Dirty Dancing 2” czy „Nadchodzi Polly” – w tych i wielu innych produkcjach pojawiły się właśnie wątki tańca latynoamerykańskiego. Jaka jest jego historia i rodzaje oraz jak zacząć swoją przygodę z latino? Zapraszamy do lektury.
taniec latynoamerykańki

Historia tańca latynoamerykańskiego – od tego wszystko się zaczęło

Taniec latynoamerykański od lat cieszy się niezmienną popularnością, i to zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci czy młodzieży. Nie dziwi więc, że w Polsce co roku odbywają się mistrzostwa w tańcach latynoamerykańskich obejmujące kategorie wiekowe rozpoczynające się już od 10 czy 11 lat. Nie brakuje również grup dla seniorów – najstarsi uczestnicy mają nawet powyżej 60 lat.
Jaka jest historia tańca latynoamerykańskiego? Już sama nazwa wskazuje, gdzie tak naprawdę powstał. Ma swoje korzenie w Ameryce Łacińskiej, ale nie tylko. Jak się okazuje, jeden z jego rodzajów zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Choć latino zdobyło największą popularność w XX wieku, to było znane już wcześniej, najpewniej w XIX wieku, gdy muzyka hiszpańska, indiańska i amerykańska zaczęły się ze sobą łączyć.
Muzyka do towarzyskiego tańca latino jest dynamiczna i szybka, podobnie jak wykonywane na parkiecie ruchy, które są dodatkowo szalenie zmysłowe i pełne ekspresji. Jednak to, jak się poruszasz, zależy od konkretnego rodzaju tańca latynoamerykańskiego. Więcej opowiadamy o tym poniżej.

Taniec latynoamerykański – rodzaje

Latino nie jest jednym konkretnym tańcem, a ich grupą. Łącznie wyróżniamy sześć rodzajów tańca latynoamerykańskiego: sambę, rumbę, salsę, cha-chę, paso doble i jive'a.
Samba – brazylijski taniec latynoamerykański, w którym króluje zmysłowość i emocje, a chemia między partnerami jest wręcz obowiązkowa. Nie dziwi więc, że niektórzy nazywają sambę tańcem kochanków.
Rumba – tak jak samba z pewnością nie potrzebuje przedstawienia. Ten rodzaj tańca latino wywodzi się z Kuby, a towarzyszące w trakcie niego emocje sięgają zenitu. Właśnie dlatego rumba jest często nazywana tańcem namiętności.
Salsa – karaibski taniec, który narodził się już na początku lat 50. XX wieku. To połączenie jazzu z rytmami afrokubańskimi, które w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych rodzajów skupia się na tańcu w miejscu.
Cha-cha (albo cza-cza) – taniec kubański i zarazem najmłodszy taniec latynoamerykański, którego podstawowy krok nazywany chassis zna chyba większość z nas. Ten rodzaj latino łączy w sobie po trochę rumby i mambo.
Paso doble – to wyjątkowy rodzaj tańca latynoamerykańskiego. Wywodzi się z Hiszpanii, ma marszowy charakter, a ruchy przypominają corridę – tradycyjną walkę z bykami. Oczywiście, każdy ma tu przydzieloną rolę. Kobieta zamienia się w byka, podczas gdy jej partner wciela się w torreadora.
Jive – to właśnie ten rodzaj tańca latynoamerykańskiego narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jest bardzo charakterystyczny – wykonywane ruchy są skoczne, pełne energii i bardzo szybkie. Nie brakuje też jazzowych akcentów i wymachów nóg. Odmianą jive'a jest boogie-woogie.

Jak zacząć przygodę z tańcem latynoamerykańskim?

Jeśli marzysz o nauce tańca latynoamerykańskiego, to mamy dobrą wiadomość: możesz zacząć w każdym wieku. Nie ma znaczenia, czy dopiero kończysz 20 lat, czy masz może ponad 40 – nigdy nie jest za późno na nowe hobby i naukę ruchów, którymi zaskoczysz swojego partnera.
Jak zacząć? Najlepszym wyborem na początek jest nauka rumy, salsy albo jive'a. Możesz włączyć jeden z setek filmów dostępnych w serwisie YouTube i sprawdzić w domowym zaciszu, czy to taniec dla ciebie.
Gdy będziesz mieć pewność, czas znaleźć szkołę tańca w twoim lub sąsiednim mieście. Popytaj znajomych o opinię i sprawdź, czy jest wolne miejsce w grupie dla początkujących. Jeśli chcesz, możesz porozmawiać z instruktorami i zapytać ich o doświadczenie w wybranym rodzaju tańca latynoamerykańskiego.
Nie zrażaj się, jeśli początki będą trudne. Znajdź przyjemność w nauce podstawowych figur i kroków, bacznie obserwuj i słuchaj instruktorów oraz ćwicz rytm i płynność na parkiecie. Dobrym pomysłem jest również zakolegowanie się z partnerem – przyjacielskie stosunki sprawią, że będziesz czuć się bardziej komfortowo w trakcie tańca, podczas którego bliski kontakt fizyczny to podstawa.

Czego potrzebujesz do tańca latynoamerykańskiego? Podstawą są buty

Jeśli przynajmniej raz widziałaś zawody tańca towarzyskiego, to z pewnością dobrze pamiętasz, jak pięknie wyglądała każda z uczestniczek. W przypadku latino kobiecość jest szalenie ważna i wyraża się ją nie tylko strojem, ale także makijażem czy fryzurą. Nie dziwi zatem, że jedyne słuszne buty damskie do tańca latynoamerykańskiego to te na obcasie.
Nie wystarczy jednak kupić pierwszych lepszych szpilek czy czółenek. W przypadku tańca latino buty przypominające na pierwszy rzut oka sandały damskie muszą spełniać pewne wymagania. O czym mowa? To:
  • otwarte palce,
  • zakryta pięta,
  • zapięcie na kostce,
  • obcas flare (tak jak spodnie rozszerza się na dole),
  • wysokość obcasa wynosząca 4–9 cm,
  • miękka, elastyczna podeszwa,
  • solidne wykonanie ze skóry albo satyny.
  • Co ważne, jeśli obcas flare nie jest dla ciebie, to możesz zamienić go na początku na ten cuban – grubszy i stabilniejszy. Polecamy takie rozwiązanie kobietom, które do tej pory tańczyły wyłącznie w płaskich butach.
    Jeśli tak pokochasz taniec latynoamerykański, że zdecydujesz się wziąć udział w zawodach, potrzebne będą jasne buty, najlepiej beżowe. Jednak na co dzień, podczas zajęć z instruktorem sprawdzi się dowolny kolor.
    Gdy kupisz już wymarzone buty taneczne, nie zapomnij o dedykowanych im akcesoriach. W tym przypadku jest to szczotka, która pomoże ci w dokładnym oczyszczeniu podeszwy obuwia, a co za tym idzie – sprawi, że buty posłużą ci jeszcze dłużej.
    Z uwagi na fakt, że w różnych rodzajach tańca latynoamerykańskiego panie noszą buty na obcasie, warto zainwestować w specjalne nakładki na obcasy. Te tanie i niepozorne akcesoria skutecznie chronią parkiet czy domowe panele przed zarysowaniem. Oprócz tego zabezpieczają również fleki.
    Co jeszcze warto kupić? Rozważ torbę albo worek na buty, w których będziesz przechowywać swoje obuwie między zajęciami lub w drodze do domu czy do studia tańca. 

    Jaki strój do tańca latynoamerykańskiego?

    W trakcie zawodów kobiety zachwycają efektownymi sukienkami. Na szczęście w trakcie treningów, zwłaszcza na początku twojej przygody z tańcem latynoamerykańskim, możesz po prostu skupić się na swoim komforcie i swobodzie ruchów. Jaki strój w takim razie wybrać?
    Kobiety chętnie stawiają na legginsy w połączeniu z krótkim topem. Dół jest na tyle elastyczny, że nie ogranicza ruchów, jednocześnie zasłaniając wszystko, co trzeba, w trakcie wykonywania dynamicznych kroków. Równie świetnie sprawdzą się spódnico-spodenki mini, czyli hybryda spódniczki z kolarkami, które w sprytny sposób ukrywają bieliznę. Możesz dodać do niej np. rozciągliwe body ze sportowej kolekcji ulubionej marki.
    Chcesz pójść na całość? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrała się na trening w sukience z frędzlami. Te puszczone luźno ozdoby będą poruszać się razem z tobą, gwarantując spektakularny efekt.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.