Data publikacji:

Taniec intuicyjny – co to jest? Jak tańczyć?

Wyobraź sobie taniec, w którym możesz wszystko. Nie obowiązują cię żadne kroki czy zasady – twoim zadaniem jest wyłącznie kierowanie się tym, co słyszą uszy i czuje ciało – taki właśnie jest taniec intuicyjny. To dlatego wykonywanie go daje tak ogromne poczucie wolności i pozwala na lepszy kontakt ze swoim ciałem i umysłem. Ta niezwykle przyjemna aktywność jest jednocześnie rodzajem terapii. Czym jest taniec intuicyjny?
taniec intuicyjny

Taniec intuicyjny – co to jest?

Co to jest taniec intuicyjny? Odpowiedź na to pytanie kryje się w samej nazwie. To spontaniczny taniec, który jest zarazem specyficznym rodzajem pracy z ciałem. Pełni różne funkcje w zależności od indywidualnych potrzeb. Może być prostym sposobem na relaks we własnych czterech ścianach, rodzajem medytacji lub elementem terapii.

Taniec intuicyjny – co to jest?

Mówiąc najprościej – podczas tańca intuicyjnego to twoje ciało i emocje muszą cię prowadzić. Ruch staje się tu sposobem na wyrażenie swojego ja, zrzucenie z siebie napięć gromadzących się każdego dnia i pokazanie autentycznej wersji siebie.
W tym rodzaju tańca nie ma zasad, konkretnej choreografii ani kroków, które musisz zapamiętać. Nawet kiedy dopiero zaczynasz przygodę, od razu jesteś mistrzem, a nauka polega wyłącznie na coraz lepszym kontakcie z własnymi emocjami.

Taniec intuicyjny – czy konieczny jest kurs?

Tańczyć może każdy, bez względu na płeć, wiek czy kondycję. Nie trzeba do tego żadnego specjalnego przygotowania. Żeby poznać taniec intuicyjny, nie jest konieczny kurs ani warsztaty, jednak jeśli tylko masz taką możliwość, a interesuje cię ta forma ruchu, warto skorzystać z okazji.
Kurs, spotkania w gronie tańczących lub warsztaty prowadzone przez osoby doświadczone w pracy z ciałem to zupełnie inne doznanie, niż tańczenie we własnych czterech ścianach. Prowadzący pomoże ci się przełamać, zaoferuje ważne wskazówki i pokaże różne rodzaje muzyki, które idealnie nadają się do odkrywania tajników własnej duszy podczas spontanicznego ruchu.

Taniec intuicyjny w domu

Nie każdy jest w stanie pójść na zajęcia, by tańczyć z innymi ludźmi, a powody tego mogą być bardzo różne. Możesz z powodzeniem czerpać z zalet tańca intuicyjnego we własnym domu. Jak to zrobić?
  • Zadbaj o to, by nikt ci nie przeszkadzał, wybierając czas, gdy jesteś sam w domu. Możesz nawet zasunąć zasłony czy rolety, żeby czuć się bardziej komfortowo.
  • Przygotuj przestrzeń, żebyś mógł poczuć się swobodnie. Jeśli trzeba, przesuń mniejsze meble na boki.
  • Dobierz odpowiednią muzykę. Możesz słuchać jej z głośników lub na wygodnych słuchawkach bezprzewodowych, które zagwarantują ci pełną prywatność. Wiele osób twierdzi, że dzięki słuchawkom łatwiej jest im skupić się na swoim wewnętrznym świecie, ignorując dźwięki dobiegające z ulicy czy od sąsiadów.
  • Pozwól ciału dać się ponieść dźwiękom. Nie przejmuj się tym, czy umiesz poruszać się z gracją, daj się zaskoczyć samemu sobie.

Jak ubrać się i przygotować do tańca intuicyjnego?

Bez względu na to, czy tańczysz w domu, czy podczas specjalnych zajęć, nie musisz mieć żadnego specjalnego stroju. Jak ubrać się do tańca intuicyjnego? Tak, żebyś czuł się w pełni swobodnie. Niektórzy doskonale  odnajdują się w luźnych ubraniach sportowych, inni wolą podczas tego rodzaju aktywności mieć na sobie stroje w stylu etnicznym, takie jak spodnie szarawary, długa tunika czy swobodna, zwiewna suknia. Jeszcze inni wolą tańczyć w dopasowanej odzieży, takiej jakiej używa się  podczas aerobiku – są to legginsy i top, przylegające do ciała jak druga skóra.
Największą zaletą tańca intuicyjnego jest pełnia swobody, jaką oferuje, i możliwość wykorzystania bardzo różnych pomysłów. Możesz tańczyć w dowolnym stroju i nie posiadając żadnych akcesoriów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po piękne ubrania i wykorzystać kolorowe apaszki czy szarfy, jeśli tylko umożliwią ci lepsze wyrażenie aktualnych emocji i uzewnętrznienia swojego wewnętrznego świata.

Co daje taniec intuicyjny?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele napięć gromadzi się w naszym ciele. Na co dzień zakładamy maski, kryjemy w sobie emocje, których nie chcemy pokazać, i zagłuszamy je. Często okazuje się, że nie ma w naszym życiu przestrzeni na nawiązanie kontaktu ze swoim autentycznym, wewnętrznym światem. Jeżeli tak właśnie jest z tobą i czujesz, że to ci przeszkadza, to znak, że powinieneś wypróbować taniec intuicyjny.
Żadna aktywność nie zastąpi prawdziwej psychoterapii, ale ten typ tańca może ją wesprzeć, potęgując jej efekty. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Przede wszystkim ułatwia dostęp do skrywanych emocji, relaksuje i odpręża, powoduje też wytwarzanie endorfin, hormonu szczęścia. Podczas swobodnego tańca przychodzą do głowy ciekawe pomysły, przypominają się przykre lub ważne wydarzenia z życia, a ciało uwalnia się od napięć i blokad, które tak często nam towarzyszą. Nie można również zapominać o tym, że taniec jest doskonałym sposobem na wzmocnienie całego ciała.

Taniec intuicyjny drogą do akceptacji swojego ciała

Autentyczny, swobodny ruch jest korzystny dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży. Żyjemy w świecie, w którym pokazuje się nam idealne ciała, a w znanych programach oglądamy perfekcyjnie dopracowane choreografie. Podczas tańca intuicyjnego nie musisz myśleć o tym, jak prezentuje się twoje ciało, i uświadamiasz sobie, że jest piękne dokładnie takie, jakim jest.
Nie bez powodu ten rodzaj aktywności nazywa się też tańcem wolności. Jeśli szukasz sposobu na podążanie za ruchem ciałopozytywności, który uwalnia od bolesnego skupiania się na ciągłym dążeniu do nieosiągalnej perfekcji, zacznij tańczyć. Uświadomisz sobie wtedy, że warto doceniać ciało, dlatego że pozwala ci na przeżycie tak wielu przyjemnych emocji i jest tak sprawne, że może się swobodnie poruszać. Ta świadomość pozostanie już z tobą na zawsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym