Data publikacji:

Taniec biodrami krok po kroku. Jak tańczyć biodrami?

Letnie miesiące to czas, kiedy szczególnie warto zadbać o formę i móc pochwalić się nienaganną figurą. Niestety często zdarza się, że nie wszystkie partie ciała udaje się wymodelować zgodnie z oczekiwaniami lub nużące ćwiczenia powodują, że traci się zapał do standardowych ćwiczeń. Czy jest sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Jedną z opcji ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu, rozwijania umiejętności i jednocześnie modelowania sylwetki w kluczowych jej partiach jest taniec biodrami. Krok po kroku przeprowadzona nauka poszczególnych elementów pozwoli uzyskać wymarzoną linię i zaskoczyć znajomych. Od czego zacząć?
taniec biodrami

Co to jest taniec biodrami?

Taniec brzucha znany był już w starożytnym Egipcie i pozostałych kulturach w różnych zakątkach świata. Popularny belly dance przechodzi dziś swój renesans i wykorzystywany jest zarówno w wielu filmach, jak i miejscach związanych z uprawianiem aktywności fizycznej. Jest to bowiem nie tylko forma tańca i rodzaj zainteresowania, ale również doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki i utrzymanie ciała w doskonałej kondycji.
Taniec biodrami, czyli belly dance, jest coraz popularniejszy tak wśród osób młodych, jak i dojrzałych. Może być ciekawą formą rozrywki i spotkań ze znajomymi oraz źródłem prawdziwej satysfakcji. Niemniej interesujące jest również bogactwo strojów, różnorodnych elementów i stylizacji, które wykorzystywane są w tańcu brzucha. Belly dance może również stanowić ciekawą niespodziankę dla partnera. Już najprostsze, podstawowe ruchy i nieskomplikowane sekwencje potrafią podgrzać atmosferę i stanowić niecodzienny punkt wspólnego wieczoru.

Na czym polega taniec biodrami?

Taniec biodrami opiera się na wprawianiu ciała w charakterystyczne i powtarzalne drgania, które skupiają się wokół bioder i dolnej części klatki piersiowej. Są to tzw. shimmies. Zmysłowe sekwencje z towarzyszeniem płynnych ruchów dłoni i ramion pozwalają uzyskać prawdziwie spektakularne efekty.
Charakterystycznym ruchom związanym z belly dance towarzyszy zazwyczaj muzyka z Bliskiego Wschodu. Wykorzystać można również chusty, specjalne spodnie czy inne rodzaje dedykowanych ubiorów, by uzyskać spójną całość, która przenieść potrafi w magiczny świat wyjątkowego orientu. Taniec biodrami to również doskonała forma relaksująca i odprężająca, dzięki której znacznie zwiększa się świadomość własnego ciała i poszczególnych jego części. Zdolności koordynacyjne rozwijają się, a wszelkie napięcia w obrębie pleców, ramion czy szyi ulegają znacznemu złagodzeniu.

Podstawowy taniec biodrami krok po kroku

Głównym elementem belly dance są ruchy biodrami. Wśród nich wyróżnić można trzy podstawowe, których opanowanie stanowi bazę do nauki bardziej skomplikowanych i widowiskowych elementów. Jednak już nauka tańca biodrami w zakresie podstaw pozwala stworzyć spektakularne widowisko i dostarczyć zarówno sobie, jak i obserwatorom niezapomnianych emocji.
Wśród podstawowych ruchów bioder znajduje się ruch obrotowy, ruch w górę i w dół oraz uderzenie bioder. Ruch obrotowy oparty jest na izolowaniu poszczególnych części ciała w taki sposób, by wraz z poruszaniem okolic miednicy, inne pozostawały w pozycji wyjściowej. Element ten polega na zdecydowanym wysunięciu jednego biodra do przodu na drodze jego skrętu, przy jednoczesnym wycofaniu drugiego biodra. Ruch ten powinien być szybki i wyrazisty.
Ruch w górę i w dół, jak w zasadzie wskazuje jego nazwa, polega na naprzemiennym podnoszeniu jednego biodra z jednoczesnym opadaniem drugiego. Charakterystyczna i wymagana jest w tym przypadku naprzemienność wykonywania tej czynności. Można stwierdzić w pewnym uproszczeniu, że ruch ten polega na podnoszeniu bioder na zmianę.
Trzeci z podstawowych elementów, czyli uderzenie bioder, to przesadne i nagłe ich wypchnięcie. Element ten wykonywany jest w sposób symetryczny, powinny też wyróżniać go lekkość i zdecydowanie. Efekt tego elementu przypomina energiczne odepchnięcie czegoś od siebie w taki sposób, jakby niemożliwe było zrobienie tego rękami.

Nauka tańca biodrami – charakterystyczne elementy

Po wypracowaniu podstawowych elementów tańca biodrami, kolejny krok to nauka kołysania biodrami, które muszą poruszać się, tworząc ósemki. Aby wykonać ten element, należy jedno biodro wysunąć do przodu i zatoczyć nim kształt przypominający koło w taki sposób, jakby miało utworzyć połowę ósemki. Następnie tę samą figurę, ale w drugą stronę, wykonać musi drugie biodro. W całości element ten wygląda jak dwa połączone ze sobą okręgi. Istotne w tańcu bioder jest to, aby figura ta była płynna, dopracowana i możliwe pozwalała na wykonanie jak największej ósemki. Wówczas efekt jest profesjonalny i nietuzinkowy.
Równie ważna w tańcu biodrami jest technika poruszania klatką piersiową i ramionami. Ciekawym elementem jest zataczanie okręgów właśnie klatką, przy jednoczesnym pozostawieniu w nieruchomości bioder. Ruchy ramion natomiast powinny obejmować całe ręce z palcami włącznie. Okrężne prowadzenie ramion do przodu przechodzi wówczas stopniowo wzdłuż rąk i powoduje efekt płynnego przemieszczania się fali.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!