Data modyfikacji:

Survivalowe triki: 5 porad, dzięki którym przetrwasz na biwaku czy kempingu

Wybierając się na łono natury, czy to na jeden dzień, czy tydzień, nie da się przewidzieć dokładnie przebiegu wszystkich zdarzeń. Czasem przychodzi moment próby, na który zupełnie nie jesteśmy przygotowani, a od którego zależy dalsza podróż. Brak kuchenki do podgrzania jedzenia, konieczność rozpalenia ogniska bez zapałek, brak pitnej wody, otwarcie puszki bez otwieracza czy naostrzenie noża – te wszystkie niedogodności mogą spotkać nas zarówno na biwaku w środku lasu, jak i podczas wspinaczki wysoko w górach. Wówczas przydadzą się survivalowe triki, czyli umiejętności, dzięki którym dostosujesz się do niespodziewanych, nagłych, trudnych, a niekiedy bardzo groźnych sytuacji.

Rozpal ogień w kilka sekund

Zapałki zamokły, a zapalniczki brak? Oto jeden z survivalowych trików, który pomoże rozpalić szybko ogień. Wykorzystasz w nim puszkę jako soczewkę. Rozłóż rozpałkę (suche liście, drobne patyki itp.). Weź czekoladę lub pastę do zębów i posmaruj spód puszki np. po coca-coli. Następnie kawałkiem materiału pocieraj spód naczynia. Kiedy zacznie błyszczeć, opłucz puszkę wodą. Następnie ustaw wypolerowaną stronę nad rozpałką, ale tak, aby odbijała na nią promienie słońca. Po kilku minutach powinien pojawić się dym. Zacznij ostrożnie dmuchać i dodawaj materiały palne.

Brakuje ci podpałki? Sprawdzą się waciki kosmetyczne polane woskiem. Może być też kawałek waty. Zapal świeczkę nad wacikiem lub watą, obróć ją pod takim kątem, aby płomień topił wosk na materiał. Gdy zastygnie, włóż pod stertę gałęzi i zapal. Dobrą rozpałką jest również kora brzozy.

O różnych technikach rozpalania ognia przeczytasz TUTAJ.

Przefiltruj wodę, aby nadawała się do picia

Brak wody pitnej nie oznacza, że musimy raczyć się deszczówką czy brudną wodą z rzeki. Wystarczy odciąć wieko butelki (najlepiej 5 l), zrobić dwie dziurki po przeciwnych stronach, przewiązać kawałkiem sznurka i powiesić np. na gałęzi. Następnie na dno butelki kładziemy gazę, wsypujemy suchy piasek oraz rozdrobniony węgiel drzewny (z ogniska) – robimy kilka warstw. Na koniec wlewamy wodę z rzeki czy deszczówkę. Czekamy aż się przefiltruje i podgrzewamy. Nie należy pić takiej wody bez przegotowania.

Otwórz puszkę bez otwieracza

Konserwy to jeden z podstawowych elementów jedzenia podczas biwaku, kempingu czy kilkudniowej wycieczki w góry. Wprawdzie coraz więcej puszek posiada wygodne zawleczki, dzięki którym szybko je otworzymy. Jednak co zrobić, jeśli w środku lasu okaże się, że nie wzięliśmy otwieracza, albo gdy zawleczka się urwie? Z pomocą może przyjść duża metalowa łyżka. Wystarczy chwycić ją mocno, a zaokrągloną końcówką wykonywać dynamiczne i krótkie ruchy wzdłuż krawędzi wieczka. Ważne, aby skupić się na jednym miejscu. Kiedy w końcu łyżka przebije wieko, należy powiększać otwór, wbijając łyżkę dalej naokoło. Nie masz pod ręką łyżki? Znajdź szorstki kamień i pocieraj o niego wieko puszki, dopóki krawędzie nie puszczą. Potem tylko ściśnij puszkę, aby unieść wieko w górę.

Scyzoryk czy multitools to jeden z najprzydatniejszych narzędzi survivalowca. Szeroki wybór masz TUTAJ.

Zrób kuchenkę z puszki

źródło: hottubandspahq.com

Zepsuta kuchenka turystyczna lub jej brak to już nie problem, jeśli pod ręką masz puszkę metalową np. po konserwie czy napoju gazowanym. W pierwszym przypadku wystarczy wyciąg ok. 20 dziurek w górnej części puszki lub zrobić mały, prostokątny otwór na w dolnej części. W drugim, odetnij dno puszki na wysokości ok. 3 cm. Taki sam kawałek odetnij z góry. Zrób z boku niewielki otwór. Wytnij wieczko. Złóż obie części. Wlej do środka alkohol (np. spirytus) lub włóż korę brzozy bądź drobne drewniane szczapki. Podpal materiał, poczekaj aż się rozgrzeje i połóż na wierzch kubek z wodą do podgrzania itp. Pamiętaj o zapasowej dokładce drewienek lub innego materiału, którego użyłeś do rozpałki.

Naostrz nóż za pomocą kubka

Nóż podczas wypadu pod namiot czy na kemping przyda się nie tylko do krojenia jedzenia. Można go wykorzystać przy np. struganiu kijków na kiełbasę z ogniska. Co jednak zrobić, gdy nóż się stępi? Weź kubek ceramiczny, odwróć dnem do góry i zacznij pocierać nóż o krawędzie naczynia, zachowując kąt nachylenia 20-25 stopni. Po kilku takich ruchach, nóż będzie znów gotowy do krojenia i cięcia.

Co powinien zawierać zestaw survivalowy? Dowiedz się TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?