Data publikacji:

Jaki strój do szermierki wybrać?

Szermierka nie jest obecnie najpopularniejszą dyscypliną sportową, jednak nie oznacza to, że grono fanów tego sportu jest niewielkie. Wbrew pozorom na ćwiczenie szermierki decyduje się wiele osób, dlatego często pojawia się pytanie: jaki strój do szermierki wybrać? Szermierkę mogą trenować nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci od określonego roku życia.
strój do szermierki
W szermierce, tak jak niemal w każdej dyscyplinie sportowej, niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie stroju. Stroje dla szermierzy zazwyczaj wykonane są z przyjemnego, ale mocnego włókna bawełnianego lub z nylonu. Do elementów stroju najwyższej jakości często wykorzystywany jest także kevlar, który można znaleźć w składzie bluz, spodni oraz plastronów. Odpowiednio wykonany strój, do produkcji którego wykorzystano najlepszej jakości materiały, zapewnia dobrą ochronę oraz wygodę, co nierzadko przekłada się na osiągnięcia w tej dziedzinie sportu.
Kevlar to polimer zaliczany do grupy poliamidów, który charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością oraz rozciągliwością. Warto pamiętać, że kevlar narażony na oddziaływanie chloru i światła ultrafioletowego poddaje się rozkładowi, dlatego proces czyszczenia części stroju z kevlarem nierzadko staje się prawdziwym wyzwaniem.

Szermierka – jaki strój jest najlepszy?

Strój dla szermierza powinien być wyjątkowo wygodny oraz bezpieczny. Na te cechy stroju składa się jakość wykonania poszczególnych elementów, wykorzystane do produkcji materiały oraz sposób ich konserwacji. Nowinką w świecie szermierzy jest specjalnie opracowany batalistyczny materiał, który wykazuje wysoką odporność na przebicie i nie traci swoich właściwości pod wpływem działania światła ultrafioletowego oraz chloru. Jedną z takich tkanin jest dyneema.
Stroje dla szermierzy, szczególnie te przygotowane na turnieje, muszą być zgodne z wymogami Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Wymogi te jasno określają, że strój dla szermierza musi być wykonany z materiału wytrzymującego nacisk z siłą 800 niutonów na centymetr kwadratowy materiału, a w przypadku kołnierza maski, materiał musi być wytrzymały dwa razy bardziej. Wybierając strój do szermierki, warto zdecydować się na taki posiadający wszystkie niezbędne atesty i spełniający wymogi, ponieważ tylko wtedy można liczyć na zapewnioną ochronę.
Strój do szermierki w pełnym wydaniu składa się z następujących elementów:
  • bluza,
  • plastron,
  • rękawica,
  • spodnie,
  • skarpety,
  • buty,
  • maska,
  • ochraniacze.

Strój do szermierki – bluza

Bluza do szermierki musi być dopasowana do sylwetki sportowca. Bluza dla szermierza wyróżnia się charakterystycznym trójkątem, który umiejscowiony jest na dole. Taki trójkąt ma zapewnić dobrą ochronę podbrzusza. W kołnierzu bluzy znajduje się tzw. klingochwyt, czyli charakterystyczna zakładka wykonana z tkaniny, która ma zapobiegać wyślizganiu się broni przeciwnika i dostania się pod maskę lub w kierunku szyi.

Strój do szermierki – ochrona twarzy i głowy

Do ochrony twarzy i głowy szermierza służy specjalnie zaprojektowana maska. Wykorzystanie maski jest niezbędnym warunkiem, który należy spełnić, chcąc brać udział w zawodach. Maskę dla szermierza należy dobrać indywidualnie, do rozmiaru głowy. Aby dobrze dopasować rozmiar maski, należy dokładnie zmierzyć obwód głowy zawodnika. Maska, która będzie za duża lub za mała, nie tylko nie ochrania głowy w odpowiedni sposób, ale także znacząco utrudnia trenowanie.

Plastron – ochrona klatki piersiowej

Do ochrony klatki piersiowej wykorzystuje się plastron, czyli dodatkowy ochraniacz. Plastron zakłada się pod bluzę. Dobrze założony plastron powinien znajdować się z boku klatki piersiowej i w górnej części ramienia, ponieważ są to miejsca najbardziej narażone na trafienie bronią przeciwnika. Taki element stroju szermierza jest niezbędnym i wymaganym punktem podczas startu w profesjonalnych zawodach szermierczych.

Strój szermierza – jak ochronić ręce?

Rękawica zakładana na uzbrojoną dłoń ma za zadanie ochraniać dłoń zawodnika i zapewniać mu komfortowe chwytanie broni. Taka rękawica dla szermierza wyróżnia się charakterystycznym, wydłużonym mankietem, który nachodzi i przykrywa dolną część rękawa bluzy szermierza. Wydłużenie mankietu w takich rękawicach ma na celu zapobieganie wślizgnięcia się broni przeciwnika do rękawa bluzy, dzięki czemu nie dojdzie do obrażeń przedramienia.

Buty dla szermierza

Buty dla szermierza to specjalnie opracowane obuwie, które ma zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo podczas uprawianej aktywności. Buty do szermierki to modele z płaskimi podeszwami oraz dodatkowymi ochraniaczami umieszczonymi w okolicy stóp i pięt wewnątrz buta. Niezwykle ważnym elementem stroju dla szermierza są także skarpety. Skarpety dopasowane do tej dyscypliny sportowej powinny sięgać do kolan. Ten element szermierczej garderoby osłania łydki oraz kolana. Warto wiedzieć, że na wielu zawodach szermierz bez założonych odpowiednich skarpetek może zostać ukarany przez sędziego żółtą kartką.

Strój do szermierki – jakie spodnie wybrać?

Spodnie noszone przez szermierzy to charakterystyczne krótkie spodnie, zwane także bryczesami, które kończą się minimalnie poniżej kolan. Spodnie szermierza powinny być dopasowane w taki sposób, aby mogły swobodnie nachodzić na bluzę na wysokość nie mniejszą niż 10 centymetrów. Spodnie dla szermierza to wygodny element stroju, który dodatkowo posiada elastyczne szelki.

Dodatkowe akcesoria w stroju do szermierki

Szermierka to sport, który uprawiają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W przypadku trenujących szermierkę kobiet obowiązkowym elementem jest dodatkowy ochraniacz na klatkę piersiową. Dla mężczyzn z kolei polecane są specjalne ochraniacze na genitalia, które występują w formie spodenek sięgających przed kolana. Zgodnie z tradycją, cały strój szermierza oraz inne dodatkowe elementy występują w kolorze białym. Jedynym wyjątkiem jest trener, który zazwyczaj ubiera się w czarny odpowiednik takiego stroju.
Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!