Data publikacji:

Mambo – taniec. Jak tańczyć mambo?

Taniec jest coraz częściej wybieraną formą aktywności fizycznej. Wpływa on nie tylko na doskonałą kondycję i sprawność fizyczną, ale również zbawiennie działa na stres i sferę psychiczną. Jednym z jego rodzajów, który staje się coraz popularniejszy, jest mambo. Taniec ten pochodzi z Kuby i jest jednocześnie odrębnym gatunkiem muzycznym. Taniec mambo to styl, który sprzyja pobudzeniu wrażliwości i sensualności. Wykorzystywany był niejednokrotnie w wielu znanych niemal wszystkim filmach, takich jak chociażby niezapomniany „Dirty Dancing”. Sprawdź, jak tańczyć mambo i daj się porwać gorącym kubańskim rytmom już dziś!
mambo

Jak narodził się taniec mambo?

Mambo – taniec to jeden ze stylów tańca towarzyskiego, który wywodzi się z Kuby. Gatunek ten powstał na drodze połączenia charakterystycznego swingu i muzyki kubańskiej. Ogromną popularność mambo zyskało w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Wówczas tańczyli go niemal wszyscy i wszędzie: w restauracjach, na ulicach i podczas wszelkich zabaw miejskich. I chociaż w kolejnych latach zastąpiła go równie popularna dziś cha-cha, mambo przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Coraz częściej pojawia się we wszelkiego rodzaju programach, występach i ofertach szkół tańca oraz zajęć w lokalnych instytucjach kultury.
Za największego propagatora tańca mambo uważany jest Eddie Torres, który opracował krok podstawowy oraz dopasował sposób tańca do rdzennej muzyki kubańskiej. Wszystkie figury wykonywane w ramach mambo mają charakter płynny i często tańczone są solo. To właśnie te elementy stanowią najważniejszy i najciekawszy moment, który świadczy o indywidualnej interpretacji muzyki i wyrażeniu własnych emocji. Nie ma tu określonej sekwencji podstawowej, która musi być wykonana. To od tancerza zależy, jakie kroki stosowane w mambo wykona, w jakiej kolejności i co jeszcze będzie im towarzyszyć.

Dlaczego taniec mambo jest dziś tak popularny?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wypełnienie czasu wolnego różnymi rodzajami zajęć dodatkowych, które stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym. Idealną propozycją jest tu właśnie mambo. Taniec ten można tańczyć zarówno w parach, jak i pojedynczo. Coraz popularniejsza jest również jego wersja w formie fitness, co stanowi niezwykle interesującą alternatywę dla wykonywania regularnych, tradycyjnych ćwiczeń.
Udowodniono również, że taniec (w tym mambo) wpływa na redukcję stresu i wydzielanie endorfin, dzięki czemu poprawie ulega ogólne nastawienie i humor. Jest to zatem nie tylko zdrowa forma spędzania czasu, ale również opcja znacznie wpływająca na nastrój i wzrost poziomu zadowolenia. Trening tańca mambo to również sposób na utratę zbędnych kilogramów i wyszczuplenie sylwetki. Wskutek tego poprawia się nasze zdrowie i stan poszczególnych części ciała, składających się na układ ruchu. Organizm jest dotleniony, a zapamiętywanie kolejnych sekwencji wpływa na poprawę pamięci.

W jaki sposób tańczyć mambo?

Mambo to taniec pełen ekspresji, który pozwala wyrazić siebie i swoją osobowość. Jest to gatunek osadzony w metrum 2/4, gdzie pierwsze dwie wartości są szybkie, a trzecia i czwarta stanowią wartość wolną. W przypadku tańca solo partnerka na pierwszy szybki krok, wykonuje krok lewą nogą w przód. Na drugi szybki krok prawa noga zostaje podniesiona i postawiona na tym samym miejscu (krok w miejscu), na trzecią – wolną i podwójną wartość, lewa noga powraca na pozycję wyjściową. Następnie schemat ten w pewien sposób zostaje powtórzony, z tym że to prawa noga wykonuje krok w tył, następnie lewa – krok w miejscu i prawa powraca. Tego typu sekwencja stanowi krok podstawowy.
W przypadku partnera sytuacja jest analogiczna i wykonuje on kroki, które niejako uzupełniają sposób poruszania się partnerki. Tak więc wykonuje on krok w tył prawą nogą, następnie lewa noga – krok w miejscu oraz powrót prawej nogi na miejsce. Później lewa noga w przód, prawa w miejscu i powrót lewej, będący dostawieniem do nogi prawej. 

Mambo – taniec z obrotem i zmianą miejsca

Krok podstawowy urozmaicić można obrotem partnerki wykonywanym zawsze pod lewą ręką partnera oraz charakterystyczną dla mambo zamianą miejsc. W przypadku obrotu krok partnera nie zmienia się i jest dokładnie taki sam jak podstawowy. W przypadku partnerki natomiast należy wykonać wyjście lewą nogą w przód przy jednoczesnym skręcie ciała w prawo, następnie powrót na prawą nogę z ponownym skrętem w prawo oraz odstawienie lewej nogi w bok ze skrętem w prawo.
Chcąc wykonać zmianę miejsca w mambo, partner stawia prawą nogę w tył z jednoczesnym skrętem ciała w lewo, powraca na lewą nogę ze skrętem w lewo oraz prawą nogę dostawia do lewej nogi. W tym samym czasie partnerka lewą nogę stawia w przód z jednoczesnym skrętem w lewo obok partnera, następnie prawą nogę w przód ze skrętem w lewo oraz lewą nogę w ze skrętem w lewo. 
Kolejność tych elementów jest w zasadzie dowolna. Sekwencja kroku podstawowego, obrotów partnerki i zamiana miejsc może występować po sobie w sposób dowolny. Taniec mambo nie ma również ograniczeń co do ilości poszczególnych elementów wykonywanych po sobie. Wszystko zależy od inwencji i interpretacji partnerów. W ramach zajęć i kursów tańca towarzyskiego możliwe jest często wzięcie udziału w licznych konkursach i turniejach tańca, a w wielu przypadkach hobbystyczne uczestnictwo w zajęciach z mambo może stać się prawdziwą pasją i sposobem na życie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!