Data publikacji:

Łyżwy figurowe czy hokejowe — jakie wybrać łyżwy?

Od wielu lat niemal wszystkie sporty zimowe cieszą się stale rosnącą popularnością. Z roku na rok na zimowe atrakcje decyduje się coraz więcej osób. Taki stan rzeczy może być wynikiem coraz większej ilości sklepów, które mają w swojej ofercie bogaty asortyment sprzętu i akcesoriów niezbędnych do uprawiania zimowych sportów.
łyżwy figurowe czy hokejowe
Niewątpliwie jedną z najbardziej lubianych aktywności, która przyciąga do siebie osoby w różnym wieku, jest jazda na łyżwach. W sezonie zimowym miejskie lodowiska są oblegane przez dzieci i dorosłych w różnym wieku, dlatego śmiało można stwierdzić, że jazda na łyżwach to sport bez ograniczeń wiekowych.
Co należy mieć, wybierając się na lodowisko? Oprócz dodatków, takich jak kask, ochraniacze czy rękawiczki, najważniejszym punktem są oczywiście łyżwy. Wybór idealnych łyżew wbrew pozorom nie jest tak łatwy, jak początkowo może się wydawać. Regały w sklepach ze sprzętem do sportów zimowych wręcz uginają się od różnych modeli łyżew. Łyżwy figurowe czy hokejowe? Czym one się różnią? Który z modeli wybrać? Oraz o czym pamiętać podczas wyboru pary idealnych łyżew dla siebie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Czas spędzony na lodowisku to niezapomniane chwile, dlatego jazda na łyżwach to atrakcja, na którą decydują się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W sezonie zimowym, lodowisko to jedna z najbardziej obleganych atrakcji, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że z każdą nadchodzącą zimą na mapie Polski pojawia się coraz więcej lodowisk o różnych kształtach i wielkościach.
Jazda na łyżwach to niewątpliwie świetny sposób na aktywne spędzanie czasu zimą, ale dla wielu osób to także ulubiony sport, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu. Regularna jazda na łyżwach pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ już po godzinie intensywnego treningu spalonych zostaje od 400 do 900 kalorii.
Jazda na łyżwach to świetny sport dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję oraz wygląd swojego ciała. Intensywna jazda na łyżwach angażuje do pracy całe ciało, dzięki czemu taki trening jest bardzo wartościowy, a zarazem przyjemny. Jazda na łyżwach szczególnie dobrze wpływa na partie ciała takie jak uda, pośladki oraz brzuch.

Czy warto zdecydować się na własne łyżwy?

Zazwyczaj przy każdym lodowisku znaleźć można wypożyczalnie łyżew, w której można wypożyczyć taki sprzęt na określony czas. Chociaż takie rozwiązanie wciąż cieszy się dużą popularnością, to prawdą jest, że coraz więcej osób decyduje się na zakup swoich prywatnych łyżew.
Nie jest tajemnicą, że łyżwy w wypożyczalni są używane przez setki osób w każdym sezonie, dlatego nie należy oczekiwać, że takie łyżwy będą w nienaruszonym stanie. Wiele osób nie decyduje się na wypożyczenie tego typu sprzętu także z innego, jednak bardzo prostego powodu — wypożyczając łyżwy, należy liczyć się z tym, że nie jest to higieniczne i zdrowe dla stóp.
Kupując łyżwy dla siebie, można idealnie dopasować model do swojego rozmiaru stóp oraz preferencji pod względem stylu jazdy i wyglądu łyżew. Podczas zakupów wiele osób napotyka jednak pewien problem, czyli to, czy zdecydować się na łyżwy figurowe czy hokejowe.

Łyżwy figurowe a hokejowe — czym się różnią?

W sklepach z zimowym sprzętem sportowym znaleźć można dwa najpopularniejsze modele łyżew: łyżwy figurowe oraz łyżwy hokejowe. Czym one się różnią?
Łyżwy figurowe to modele wykonywane w znacznej większości przypadków ze skóry — naturalnej lub syntetycznej. Z tego powodu ich gama kolorystyczna jest okrojona do kilku kolorów, takich jak biały, beżowy oraz czarny. Łyżwy figurowe są nieco cięższe niż hokejówki, ale są znacznie bardziej elastyczne i lepiej dopasowują się do kształtu stopy. Łyżwy figurowe wyróżniają się swoim sposobem zapięcia, ponieważ przed wejściem na lodowisko należy je dokładnie zasznurować, a w okolicach kostki dodatkowo założyć sznurówki na metalowe haczyki.
Łyżwy figurowe charakteryzują się zdecydowanie dłuższą płozą z ząbkami na przodzie. Taka budowa łyżwy sprawia, że wykonywanie skoków, obrotów i akrobacji na lodzie jest zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowo dłuższa płoza łyżwy ułatwia utrzymanie równowagi, dlatego osoby początkujące, które zastanawiają się, czy zdecydować się na łyżwy figurowe czy hokejowe, mogą wybrać ten model.
Łyżwy hokejowe, czyli tak zwane hokejówki, to drugi najpopularniejszy model łyżew. Hokejówki kształtem, budową oraz sposobem jazdy przypominają rolki, dlatego osoby, które dobrze radzą sobie w jeździe na rolkach, mogą zacząć swoją przygodę na lodowisku właśnie od łyżew typu hokejówki.
Łyżwy hokejowe, jak wskazuje nazwa, są wykorzystywane przez zawodników grających w hokeja na lodzie. Z tego powodu ich budowa musi ochraniać wrażliwe miejsca takie jak kostki oraz stopy. Ich konstrukcja jest sztywna, wykonana z grubego plastiku, dzięki czemu dobrze ochrania stopy i kostki przed możliwymi urazami.
Płozy łyżew hokejowych są gładko zakończone i nieco krótsze niż w figurówkach, dzięki czemu podczas jazdy można osiągnąć szybszą prędkość, a sama jazda jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i agresywna. Łyżwy hokejowe zazwyczaj mają zapięcie w formie wygodnych klamer.

Łyżwy figurowe a hokejowe — na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Łyżwy figurowe czy hokejowe? Oba rodzaje łyżew cieszą się dużą popularnością, jednak przed zakupem któregoś z nich, warto wiedzieć, na jakie cechy i aspekty zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się dobrym sprzętem. Co jest ważne podczas zakupu łyżew?
  • Rozmiar — musi być idealnie dopasowany do stopy,
  • rodzaj płozy — gładka lub z ząbkami do jazdy figurowej,
  • sztywność buta — ta cecha ma kluczowy wpływ na zabezpieczenie kostki i stawu skokowego podczas jazdy,
  • ocieplenie — ten aspekt jest szczególnie ważny, jeśli łyżwiarz w większości przypadków korzysta z lodowisk otwartych znajdujących się na świeżym powietrzu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!