Data publikacji:

Kick-boxing – jak przygotować się na trening kick-boxingu?

Kick-boxing to sport, który działa znakomicie na wielu płaszczyznach. Trenujące osoby wzmacniają swoją kondycję, siłę, szybkość i wytrzymałość. Do tego zapewniają sobie ogromne dawki adrenaliny i endorfin płynących z aktywności. Treningi kick-boxingu łączą w sobie ćwiczenia cardio, interwałowe, siłowe i elementy sztuk walki. Poza rozwijaniem fizyczności kick-boxing zapewnia jeszcze jedną istotną rzecz – umiejętność samoobrony. Na czym polega kick-boxing, co daje, kto się w nim odnajdzie i jak przygotować się na trening? Odpowiadamy!
Kick-boxing – jak przygotować się na trening kick-boxingu?

Kick-boxing – co to jest?

Kick-boxing (a także kickboxing) należy do sportów walki. Łączy w sobie różne techniki bokserskie oraz kopnięcia. Treningi rozwijają siłę fizyczną, szybkość i zwinność. Wyróżnia się dwie szkoły kick-boxingu. Szkoła japońska to połączenie karate i tajskiego boksu. Z kolei szkoła amerykańska, określana jako full-contact, to swego rodzaju modyfikacja karate, w której ciosy można zadawać z pełną siłą.
Podobnie jak w innych sportach walki, w kick-boxingu stosuje się stopnie. Dzielą się one na uczniowskie i mistrzowskie. Stopnie uczniowskie zawierają całą gamę barw – biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy. Pomiędzy kolejnymi kolorami znajdują się pasy z zakończeniami w odcieniu wyższego stopnia. Stopniem najwyższym, mistrzowskim, jest czarny pas.

Treningi kickboxingu – co dają?

Kick-boxing jest sportem bardzo dynamicznym, wymagającym dużego zaangażowania niemal wszystkich mięśni. Dzięki temu idealnie sprawdza się w szybkim gubieniu zbędnych kilogramów i kształtowaniu wysportowanej sylwetki. Kick-boxing mogą więc polubić osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, wzmocnić kondycję, wytrzymałość i siłę.
Kick-boxing to także znakomity sposób na rozładowanie stresu i pozbycie się negatywnych emocji. Krótko mówiąc – treningi są idealnym miejscem, aby w zdrowy i kontrolowany sposób się „wyżyć”. Powszechnie wiadomo, że ruch bardzo dobrze wpływa na kondycję psychiczną. Tak intensywny, energiczny trening z pewnością pomoże oczyścić głowę i zniwelować wewnętrzne napięcie. Znajomość sportu walki poprawi także komfort psychiczny i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Chęć zdobycia umiejętności samoobrony jest coraz częstszą motywacją do uczęszczania na treningi.
Trenując kick-boxing, warto mieć jednak świadomość, że przygarbiona postawa, która jest niezbędna dla prawidłowej techniki, może negatywnie wpływać na stan kręgosłupa. Z tego względu często zaleca się, aby dodatkowo zapisać się na basen i pływaniem niwelować negatywne oddziaływanie.

Jak przygotować się na trening kick-boxingu?

Podczas próbowania nowych rzeczy i pierwszych treningów łatwo można poczuć się nieswojo. Aby wzmocnić poczucie pewności siebie, warto przyjść odpowiednio przygotowanym. Przede wszystkim na treningu należy pojawić się punktualnie. Trzeba także zabrać ze sobą odpowiednią „wyprawkę”.
W torbie sportowej powinien znaleźć się wygodny strój sportowy. Na początek wystarczy zwyczajny dres lub strój na siłownię z oddychającego materiału. Nie musi to być profesjonalna odzież. Ważne, aby nic nie krępowało ruchów. Warto jednak wiedzieć, że spodenki powinny mieć określoną długość i sięgać powyżej kolan. Kolejną niezbędną rzeczą są buty na zmianę. Choć treningi zazwyczaj odbywają się boso, warto zabrać ze sobą obuwie sportowe. Przydatny będzie także niewielki ręcznik do ocierania potu. Pierwsze treningi nie są szalenie wymagające, jednak aktywność fizyczna zawsze wiąże się ze wzmożonym poceniem. Warto także pamiętać o zabraniu butelki wody lub napoju izotonicznego.
W miarę zwiększania się poziomu zaawansowania będzie rosła lista wymaganych akcesoriów. Na kolejnych treningach przydadzą się rękawice bokserskie, ochraniacze, kask oraz buty na płaskiej podeszwie, najlepiej sięgające powyżej kostki. Każdy zakup tego rodzaju sprzętu warto skonsultować z trenerem, który określi, czy wybrane przedmioty będą odpowiednie.

Trening kick-boxingu w domu – co jest potrzebne?

Trening kick-boxingu może obywać się na siłowni, ale nie musi. Domowy trening jest jak najbardziej możliwy, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim dokładnie studiując zasady i podstawy techniczne tego sportu. W tym celu można zapisać się na kilka treningów pod okiem profesjonalisty lub odnaleźć stosowne materiały w internecie. Wielu trenerów nagrywa filmy instruktażowe i warto się z nimi zapoznać. Dodatkowo znakomitym pomysłem byłoby umawianie co jakiś czas spotkań z trenerem i sprawdzanie poprawności nabytych umiejętności.
Konieczne jest także przygotowanie przestrzeni i zakupienie odpowiedniego sprzętu. Pokój do ćwiczeń powinien być sporych rozmiarów, aby móc się swobodnie i dynamicznie poruszać. Koniecznym wyposażeniem takiej domowej siłowni będzie worek bokserski lub gruszka. W przypadku zakupu modeli stojących latem można wykorzystać pogodę i przenieść się do ogrodu. Oprócz worka lub gruszki konieczny będzie także zakup rękawic bokserskich, kasku, ochraniaczy i bandaży.
Warto także zorganizować kąt do ćwiczeń z wykorzystaniem sztang, hantli, skakanek, piłek lekarskich czy ekspanderów, aby dodatkowo wzmacniać ciało i poprawiać zwinność pomiędzy treningami kick-boxingu.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!