Data modyfikacji:

Jaka obroża dla szczeniaka jest najlepsza?

Jaka obroża dla szczeniaka jest najlepsza? Skórzana, z plecionej taśmy, metalowa, a może treningowa? Przeglądamy dostępne modele i podpowiadamy.
Jaka obroża dla szczeniaka
Obroża dla szczeniaka to właściwie najważniejszy gadżet w życiu każdego psa, który wychodzi na spacer. Psy żyjące wolno na wsiach i w wielkich posiadłościach również mogą nosić obrożę, ponieważ jest ona nie tylko praktycznym elementem, który ułatwia wychodzenie na spacer i doczepienie smyczy, ale może być też nośnikiem informacji o psu lub właścicielu – na doczepianych do niej plakietkach można wpisać imię psa i telefon do właściciela. Obroża może też pełnić funkcję ozdobną – plecione taśmy, z których produkuje się obroże, są barwne i wzorzyste.
Współczesne obroże są bardzo różnorodne – od tych najprostszych i najcieńszych, wykonanych z taśmy, przez modele skórzane, zdobione ćwiekami i metalowymi elementami, a także obroże z kolczatkami czy elektryczne. Jaka obroża dla szczeniaka maltańczyka i yorka, a jak obroża dla szczeniaka owczarka niemieckiego? Sprawdzamy, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze obroży. 

Obroża dla szczeniaka – jaka powinna być?

Obroża powinna być dobrze dobrana, tym bardziej że budowa ciała szczeniaka ciągle się zmienia. Małe psy bardzo szybko rosną, dotyczy to zwłaszcza psów dużych ras. Dlatego dobierając obrożę, nie kupuj najmniejszego rozmiaru, ponieważ po kilku tygodniach może ona stać się po prostu za mała. Obroża musi mieć także odpowiednią szerokość.
Jaka obroża dla szczeniaka maltańczyka będzie najlepsza? Podobnie jak dla yorka – może być mała i wąska. Psom małych ras wystarczy obroża szeroka na 1,5 cm do 2 cm, zaś psy większe i o grubej sierści mogą mieć obroże o szerokości od 3 do 4 cm. Obroża nie może być za wąska, żeby nie wrzynała się w ciało, gdy pies szarpnie smyczą na spacerze, ale jednocześnie nie może też być zbyt szeroka, żeby nie obcierać skóry na szyi psa. Za zapiętą obrożę powinny wchodzić maksymalnie dwa palce na szerokość – jeśli jest więcej luzu, to znaczy, że trzeba ją zapiąć ciaśniej.
Wiadomo także na pewno, jakich modeli nie powinno się wybierać dla szczeniąt. Należy unikać wszelkich obroży zaciskowych i metalowych – niebezpieczne mogą być łańcuszki i kolczatki. Takie obroże to elementy sprzętu szkoleniowego, który ma za zadanie wywoływanie u psa dyskomfortu i bólu oraz emocji niepokoju, strachu i obawy przed karą. Współcześni szkoleniowcy odradzają stosowanie tego typu metod w ogóle, nawet wobec dorosłych psów, ponieważ relacja człowieka z psem powinna być zbudowana na dążeniu psa do otrzymania nagrody – taki układ przynosi i psu, i właścicielowi znacznie więcej radości i korzyści. To ważne, by pies od małego traktowany był z szacunkiem i konsekwencją, zaś obroże treningowe być może uczą czworonogi posłuszeństwa, ale także rozwijają w nich poczucie strachu i nieufności. 

Skórzana obroża dla szczeniaka

Najsolidniejsza i jednocześnie najtrwalsza będzie obroża wykonana ze skóry. Jednak psy małych ras niekoniecznie ich potrzebują, ponieważ ich mała masa ciała nie spowoduje zniszczeń obroży, gdy pies będzie się próbował wyrywać na spacerze. Warto jednak w nią zainwestować, gdyż obroże te są solidnie wykonane i starczą po prostu na dłużej. Smycz psuje się zazwyczaj raz do roku, obroża wytrzymuje podobną ilość czasu, dlatego im lepiej będzie wykonana, tym będzie wam dłużej służyła. Oczywiście pasek obroży musi bezwzględnie posiadać zapas i możliwość regulacji – szyja szczeniaka będzie się powiększała. Pamiętaj też, by sprawdzić, czy skóra obroży nie jest zbyt szorstka i nie będzie ocierała o szyję czworonoga. Jeżeli tak jest, wybieraj modele podszyte polarem lub materiałem.

Obroża dla szczeniaka z efektami dźwiękowymi i świecącymi

Niektóre obroże dla szczeniąt mają dodane efekty dźwiękowe – brzęczące dzwoneczki lub grzechotki – to dobre rozwiązanie, w razie gdyby psiak jednak zdołał się urwać ze smyczy. A na wieczorne spacery przydadzą się obroże z lampkami LED, dzięki którym twój pupil będzie lepiej widoczny. Możesz też poszukać obroży ze zwykłymi odblaskami.

Obroża dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Psy dużych ras są zazwyczaj wyjątkowo silne i mocno ciągną, chodząc na smyczy. Owczarki, dogi, husky, amstaffy to psy szczególnie dynamiczne, a na spacerach wyrywne, dlatego muszą mieć bardzo solidne obroże – to bardzo ważne zarówno dla bezpieczeństwa właścicieli, jak i psów. Wyrywne są także szczenięta tych ras. Obroża dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna być szczególnie wytrzymała i wykonana z mocnych materiałów. Najlepsze i najmocniejsze będą obroże skórzane. Polecane są także specjalne obroże ze skóry z mocnym uchwytem oraz z klamrą alpinistyczną. Ale solidna i mocna obroża dla szczeniaka owczarka niemieckiego może także być zdobiona – metalowe kółeczka, ćwieki czy nadruki na skórze dodadzą jej charakteru.

Jaka obroża dla szczeniaka, by zabezpieczyć go przed kleszczami?

Na spacery po polach, lasach i łąkach,, prócz odpowiedniej obroży i smyczy potrzebna będzie jeszcze jedna rzecz: zabezpieczenie przed kleszczami. W naszej szerokości geograficznej stają się one aktywne już pod koniec lutego, dlatego zanim zrobi się na dobre ciepło, twój pupil powinien przyjąć specjalną tabletkę – jeśli jego wiek już na to pozwala, lub dostać specjalny preparat do zakraplania na sierść – jeśli nie jest zbyt duży i nie ma długiej sierści, albo powinien nosić obrożę zabezpieczającą przed kleszczami i pchłami. Uważa się, że tabletka jest najskuteczniejsza, jednak nie mogą jej przyjmować psy o delikatnych żołądkach i te bardzo małe. Dlatego poszukaj odpowiedniej obroży, dzięki której bieganie po trawie nie będzie dla psa zagrożeniem.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.