Data publikacji:

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

 Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach – indywidualna czy w grupie?

 Wybór zależy właściwie tylko od potrzeb osoby, która dopiero debiutuje na lodowisku. Indywidualne zajęcia z trenerem zazwyczaj szybciej dają pozytywny rezultat, bo szkoleniowiec może skupić się na twoich predyspozycjach i dostosować plan treningowy tak, aby umiejętność samodzielnej jazdy na łyżwach przyszła w możliwie krótkim czasie. Dodatkową zaletą jest większa elastyczność terminów. Jeżeli twój plan dnia jest bardzo napięty albo planujesz treningi wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, indywidualna nauka jazdy na łyżwach to na pewno dobry wybór.

Jeżeli zastanawiasz się nie tylko nad tym, jak nauczyć się jeździć na łyżwach, lecz także jak utrzymać motywację do systematycznego trenowania na lodowisku, to zajęcia w większej grupie prawdopodobnie będą dla ciebie lepsze. Trener czuwa nad postępami każdego ucznia, a obecność innych początkujących łyżwiarzy oraz możliwość dzielenia się z nimi swoimi emocjami i przemyśleniami na pewno wpłynie pozytywnie na twoje zaangażowanie w kurs jazdy na łyżwach.

Jak jeździć na łyżwach? Dokładnie rozplanuj początki nauki

 Zanim wejdziesz na taflę, koniecznie poczuj się pewnie na dwóch płozach. Jeżeli wypożyczasz łyżwy, poćwicz poruszanie się na nich przed wejściem na lód. A może wolisz mieć własne łyżwy? Naukę równowagi zacznij jeszcze w domu (także oglądając filmiki instruktażowe w internecie). Pamiętaj, że płozy należy zabezpieczyć specjalnymi ochraniaczami, które zazwyczaj dodawane są do wypożyczanych łyżew i nowej pary kupowanej w sklepie sportowym. Jeżeli się zgubią, bez trudu znajdziesz dodatkowe.
Kiedy poczujesz się już swobodnie na łyżwach, tzn. przyjmiesz naturalną pozycję bez tendencji do odchylania się do tyłu i będziesz pewnie balansować ciałem, to znak, że możesz zacząć ślizgać się na lodzie. Pamiętaj jednak, że poczucie stabilności na typowym podłożu nie jest tym samym, co na lodowisku. Wchodząc na taflę, mimo wszystko zachowaj ostrożność.

Przygotuj się na to, że debiut na tafli może zakończyć się dla ciebie upadkiem, i to niejednym. Aby temu zapobiec, najlepiej powoli poruszaj się wzdłuż barierki. Patrz przed siebie, a nie na stopy czy na przejeżdżających obok. Nie zastanawiaj się, czy twoje wolne tempo przeszkadza bardziej doświadczonym łyżwiarzom. W końcu każdy kiedyś zaczynał! W razie zachwiania możesz przytrzymać się barierki.

Kiedy odważysz się jeździć bez podporu, zacznij od stawiania drobnych kroków. Z czasem zupełnie naturalnie przyjdzie ci pozycja na nogach lekko ugiętych w kolanach i sunięcie nogami po tafli, odjeżdżając łyżwami delikatnie w bok. Miej na uwadze, że równowagę łatwiej utrzymać przy szeroko rozłożonych rękach i nogach w lekkim rozkroku (najlepiej trzymanych na szerokości bioder). Wsłuchuj się też w słowa obsługi lodowiska – zazwyczaj co kilkanaście minut zmienia ona kierunek jazdy. Nigdy nie jedź pod prąd!

Jakie łyżwy wybrać?

Adepci łyżwiarstwa często zadają sobie pytanie o to, czy wybrać łyżwy nowe, czy z wypożyczalni. W trakcie debiutu dobrze zdecydować się na używane łyżwy, miej jednak na uwadze, że może brakować łyżew w twoim rozmiarze. Jeśli nie chcesz nosić łyżew po kimś, zdecyduj się od razu na zakup nowej pary. Kiedy przekonasz się już, jak się jeździ na łyżwach i złapiesz bakcyla, własna para będzie oznaczać oszczędności. Jednorazowy wydatek po kilkunastu jazdach i tak będzie mniejszy niż koszt wypożyczania łyżew przed każdą wizytą na lodowisku.

Warto zadać sobie zatem pytanie, jakie łyżwy wybrać. Najpopularniejsze są łyżwy figurowe i do hokeja, choć każde można wykorzystywać, ślizgając się po lodzie dla przyjemności. Sznurowane łyżwy figurowe są lżejsze od pary do gry w hokeja, a przód płozy dodatkowo wyposażono w haczyki. Dzięki nim łatwiej i szybciej zatrzymasz się na tafli, unikając upadku albo zderzenia z innych łyżwiarzem.

Łyżwy do hokeja to cięższe modele, które zazwyczaj mają twardy but i przynajmniej część mocowania stanowią nie sznurowadła, a regulowane klamry. Krótkie płozy zaokrąglone z przodu nie sprawdzają się w trakcie hamowania, ale jeśli chcesz z każdym treningiem jeździć coraz szybciej, hokejówki są dla ciebie idealne!

Dla najmłodszych odpowiednie są łyżwy rosnące razem z dzieckiem, czyli łyżwy saneczkowe i łyżwy regulowane.

Skoro model łyżew wybrany, czas na dopasowanie rozmiaru! Pamiętaj, że lodowisko to chłodne miejsce, do którego i tak wybierasz się pewnie zimniejszą porą. Weź to pod uwagę, mierząc łyżwę. Na taflę zapewne założysz grubszą skarpetę albo dwie pary cienkich, dlatego w bucie musi być na nie dodatkowe miejsce – co najmniej 0,5 cm. Poza tym łyżwa musi dokładnie przylegać do kostki, aby uchronić ją przed ewentualnym skręceniem lub innymi kontuzjami. Jeżeli zamierzasz nosić dodatkową warstwę pod spodniami, np. legginsy termoaktywne, pomyśl o tym, mierząc łyżwę wokół kostki.
Skoro model łyżew wybrany, czas na dopasowanie rozmiaru! Pamiętaj, że lodowisko to chłodne miejsce, do którego i tak wybierasz się pewnie zimniejszą porą. Weź to pod uwagę, mierząc łyżwę. Na taflę zapewne założysz grubszą skarpetę albo dwie pary cienkich, dlatego w bucie musi być na nie dodatkowe miejsce – co najmniej 0,5 cm.

Poza tym łyżwa musi dokładnie przylegać do kostki, aby uchronić ją przed ewentualnym skręceniem lub innymi kontuzjami. Jeżeli zamierzasz nosić dodatkową warstwę pod spodniami, np. legginsy termoaktywne, pomyśl o tym, mierząc łyżwę wokół kostki.

Co jeszcze zabrać ze sobą na lodowisko?

W teorii wiesz już, jak jeździć na łyżwach i jakie łyżwy wybrać. Najwyższy czas wymienić pozostałe elementy stroju na lodowisko.
  • Bielizna termoaktywna, która zapewni ciepło, a jednocześnie pozwoli skórze oddychać. Świetnie sprawdzi się np. para koszulka i legginsy termoaktywne na narty.
  • Czapka dobrze przylegająca do głowy albo wygodna opaska (nauszniki mogą spadać z głowy w trakcie jazdy, a to dodatkowo dekoncentruje), rękawiczki i cienki komin (zrezygnuj z szalika, który mógłby się rozwiązać).
  • Kurtka puchowa lub kamizelka jako wierzchnia warstwa stroju.
Jeżeli chcesz bezpiecznie i bez przeziębienia doskonalić swoją technikę jazdy na łyżwach, koniecznie zdecyduj się na kask chroniący głowę oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Ważne jest też, aby zewnętrzna warstwa stroju była nieprzemakalna – podczas ewentualnego upadku nie wchłonie wilgoci z tafli. Przyjemnej nauki jazdy na łyżwach. Powodzenia!
Autorka: Magdalena Sarnecka
Autor: Sylwia Stwora