Data publikacji:

Jak myć kota? Kiedy należy umyć kota?

Koty są uważane za wyjątkowo czyste zwierzęta. Nic dziwnego, spędzają wiele godzin na pielęgnacji swojego futerka, pieczołowicie wylizując je kawałek po kawałku. Mimo to czasami potrzebują pomocy opiekuna, żeby właściwie zadbać o higienę. Podczas czyszczenia kociej sierści musisz zachować dużą ostrożność i stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla zwierząt. Kiedy kocia kąpiel jest konieczna i jak myć kota, żeby nie zrobić mu krzywdy?
jak myć kota

Czy można myć kota?

Koty nie lubią się brudzić i są bardzo ostrożne. Poświęcają dużą część dnia na pielęgnację sierści i pazurów. To dlatego opiekunowie zastanawiają się często, czy dodatkowa pomoc w tej kwestii jest potrzebna. Wielu z nich ma też wątpliwości, czy wskazane jest moczenie sierści i jak myć kota, żeby nie ucierpiał. Nie jest bowiem tajemnicą, że większość tych zwierząt nie lubi kąpieli.
Zacznijmy od podstawowej kwestii. Czy można myć kota? Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby robić to, gdy jest taka konieczność. Nie powinno się natomiast kąpać zwierzaka bez potrzeby, ponieważ wiąże się to dla niego z dużym stresem. Zdrowy kot, spędzający cały czas w domu, może nigdy nie wymagać kąpieli. Są jednak sytuacje, gdy mycie jest wskazane, a nawet niezbędne.
Mycie będzie konieczne przede wszystkim, gdy:
  • kot jest bardzo zaniedbany, na przykład jeśli został zabrany z ulicy, a jest kotem długowłosym, ma pasożyty i mocno zabrudzone futerko;
  • zwierzę podczas spaceru wybrudzi się lepką cieczą czy fekaliami lub miało kontakt z substancją, której zlizanie byłoby szkodliwe;
  • ma problem z samodzielną codzienną pielęgnacją – dotyczy to kotów starszych, schorowanych i po operacjach;
  • kot należy do rasy bezwłosej, ponieważ brak okrywy włosowej prowadzi do nadprodukcji łoju.

Gdzie i jak myć kota?

Jeżeli zastanawiasz się, jak myć kota, w pierwszej kolejności zastanów się, czy konieczne jest moczenie całego ciała, czy też być może wystarczy umycie łap, pyszczka, ogona czy okolic odbytu. Czasami kąpiel wcale nie jest niezbędna, a wystarczy mniej inwazyjna pielęgnacja.
Planujesz kąpiel? Pomyśl, w czym najlepiej ją przeprowadzić. Na pewno złym pomysłem będzie włożenie kota do wanny i polewanie go dużym strumieniem z prysznica – to najlepsza droga do zafundowania zwierzakowi dożywotniej traumy. Można sobie tylko wyobrażać, o czym myślą koty w takiej sytuacji i nie są to na pewno pokojowe rozważania. Lepszym wyborem będzie umywalka lub niewielka miska, w której zwierzę poczuje się bezpieczniej.
Jeżeli wiesz, że kota będziesz kąpać regularnie, na przykład dlatego, że przygarnąłeś sfinksa lub planujesz, by zwierzę wychodziło do ogrodu, staraj się przyzwyczajać go do mycia jak najwcześniej. Możesz zacząć od wkładania go do pustej miski, która będzie służyła do kąpieli.

Czym umyć kota? Czy można bez szamponu?

Do kociej sierści stosuj wyłącznie specjalne szampony i odżywki przeznaczone dla zwierząt, nie zastanawiaj się nawet nad zwykłym mydłem czy własnym szamponem. Wybór konkretnego kosmetyku zależy od tego, czy opiekujesz się kotem długowłosym, krótkowłosym, czy bezwłosym. W przypadku długiego futra skłonnego do powstawania kołtunów wskazane jest używanie preparatów ułatwiających rozczesywanie.

Jak myć kota? Niezbędne akcesoria

Szampon dla kotów i miska lub umywalka to najważniejsze rzeczy, w które musisz się zaopatrzyć, jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie umyć kota. Potrzebne będą ci również inne przedmioty, które znacznie ułatwią kąpiel. Przydatna jest mata antypoślizgowa, którą możesz wyłożyć dno miski, dzięki czemu kot poczuje się pewniej i bezpieczniej. Do polewania zwierzaka użyj dzbanka lub konewki wypełnionej ciepłą wodą. Pamiętaj też o konieczności dokładnego wysuszenia sierści po kąpieli, zaopatrz się w miękki, chłonny ręcznik. Po zakończonym myciu przyda ci się również szczotka.

Jak myć kota krok po kroku

  1. Przygotuj pomieszczenie do kąpieli, usuwając z otoczenia wszystkie przedmioty, które kot mógłby zrzucić, jeśli nie będzie zadowolony z sytuacji. Koniecznie zamknij drzwi. Postaraj się też, żeby wewnątrz było ciepło – mokre zwierzę szybko się wychładza.
  2. Ułóż blisko miski lub umywalki wszystkie niezbędne przedmioty. Woda do spłukiwania powinna mieć temperaturę około 38–39°C, możesz umieścić ją w konewce.
  3. Jak umyć kota? Po włożeniu kota do naczynia, zmocz jego sierść, a następnie wmasuj w nią bardzo delikatnie szampon, omijając oczy i uszy. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie kosmetyku.
  4. Owiń zwierzę dokładnie ręcznikiem i poczekaj aż wyschnie w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętaj, żeby nie używać suszarki do włosów, która mogłaby poparzyć delikatną skórę i wystraszyć kota.
  5. Po zakończonym zabiegu pielęgnacyjnym możesz dokładnie wyczesać kota, zwłaszcza jeśli należy do rasy długowłosej.

Jak umyć kota na sucho?

Nawet kiedy znasz wszystkie zasady dotyczące tego, jak myć kota, żeby nie zrobić mu krzywdy, nie zawsze taka kąpiel będzie miłym doświadczeniem. W niektórych sytuacjach można jej uniknąć i zastosować suchy szampon dla kotów, który oczyszcza sierść i usuwa insekty, umożliwiając pielęgnację bez konieczności moczenia futra. Jest to wygodne rozwiązanie, które warto stosować raz na jakiś czas.
Jak umyć kota na sucho? To bardzo proste – wystarczy nanieść odrobinę suchego szamponu na dłonie i wmasować go w zwierzę, a następnie dokładnie je wyczesać. Kiedy będziesz to robić, uważaj, żeby nie zastosować zbyt dużej ilości kosmetyku, zwłaszcza na początku, gdy brakuje ci doświadczenia. Pamiętaj też, żeby stosować wyłącznie specjalne pudry przeznaczone dla kotów.

Po kociej kąpieli

Po zabiegach pielęgnacyjnych daj kotu czas na odpoczynek w ciszy i spokoju, żeby mógł dojść do siebie. Możesz zaproponować mu smakołyki, które lubi, jednak licz się z tym, że być może będzie zbyt zdenerwowany, żeby od razu ich skosztować.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym