Data modyfikacji:

Jak dobrać ramę roweru?

Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sportów, który uprawia najwięcej Polaków. To niezobowiązująca aktywność, podczas której każdy indywidualnie może dobrać długość trasy, jej poziom trudności, prędkość oraz miejsce. Jazda na rowerze nie wymaga także posiadania specjalistycznego sprzętu, ponieważ można ograniczyć się tylko do niezbędnego minimum. Podstawą jest oczywiście rower, który powinien być dopasowany do rodzaju trasy, a jego rozmiar, a konkretnie wielkość ramy, musi być dobrany do kilku kryteriów.
Jak dobrać ramę roweru

Rama roweru – z jakiego materiału może być zrobiona?

Konstrukcja roweru musi być trwała, wytrzymała oraz solidnie wykonana. Istotną część tej konstrukcji stanowi rama, dlatego warto zwrócić uwagę na jej wykonanie oraz wykorzystane do jej stworzenia materiały. Do produkcji ram rowerowych wykorzystuje się stop aluminium, stal, tytan, magnez, skand oraz węgiel. Każdy z tych materiałów posiada swoje unikalne właściwości.
  • Aluminium – to wyjątkowo lekki materiał, który nie obciąża konstrukcji całego roweru. Wadą aluminium jest jego bardzo mała elastyczność.
  • Stal – ogromną zaletą ram wykonanych ze stali jest ich elastyczność oraz wyjątkowo niski koszt produkcji. Ramy ze stali są znacznie cięższe niż te wykonane z aluminium, co znacząco wpływa na wagę całego roweru. Aby zmniejszyć wagę ramy, często stosuje się stop Cr-Mo, czyli stop hartowanej stali, do której dodano molibden oraz chrom.
  • Węgiel – konstrukcja ramy z węgla tworzona jest poprzez umieszczanie warstw tworzywa węglowego i spoiwa w specjalnie przygotowanych formach, gdzie następuje spiekanie ich z wykorzystaniem ciśnienia powietrza oraz próżni. Taka metoda tworzenia ram węglowych zapewnia im wyjątkową wytrzymałość i jednocześnie wyjątkowo lekką wagę całej konstrukcji. W rowerach produkowanych obecnie najczęściej spotkać można ramę zrobioną właśnie z takiego tworzywa.

Kupno roweru – na co zwrócić uwagę?

Wybierając swój pierwszy rower, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, które wpływają na jego jakość, oraz ze sposobem mierzenia i określenia rozmiaru ramy. Chociaż wielu producentów podaje rozmiary ram i ich przeznaczenie w oferowanych przez siebie rowerach, to dobrze wiedzieć, jakich pomiarów należy dokonać, aby w odpowiedni sposób dopasować do siebie rower. Pierwszym krokiem jest zmierzenie swojej nogi od wewnętrznej strony, czyli od pachwiny do pięty. Pomiaru należy dokonać, stojąc prosto, najlepiej opierając się o ścianę. Otrzymany wynik należy podstawić do prostego wzoru. Wynik należy pomnożyć przez określoną wartość:
  • dla rowerów MTB z kołami 26 cali – x 0,57,
  • dla rowerów MTB z kołami 29 cali – x 0,6,
  • dla rowerów trekkingowych, miejskich oraz crossowych – x 0,63,
  • dla rowerów szosowych – x 0,66.
Wybierając dla siebie nowy rower, należy z całą starannością dobrać idealny rozmiar ramy, ponieważ jest to jeden z tych elementów w konstrukcji roweru, którego nie da się w przyszłości wymienić. Różne typy rowerów cechują się charakterystycznym dla siebie kształtem ramy, która ma ułatwiać jazdę na rowerze. Rama w rowerze do jazdy górskiej znacząco różni się swoim kształtem od tej umieszczanej w rowerach miejskich i trekkingowych.

Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze trekkingowym?

Rower trekkingowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów z tej kategorii. Świetnie się sprawdzi podczas jazdy w terenie, ale równie dobrze radzi sobie w jeździe po mieście. Rowery trekkingowe to wygodne modele, które pozwalają nawet na kilka godzin swobodnej jazdy bez uczucia dyskomfortu. Aby jazda na rowerze była bezpieczna, należy wybrać sprzęt przewidziany dla swojego wzrostu. Wysokość, czyli rozmiar ramy, określa odległość między końcem siodełka a osią centralną.
W tym przypadku warto pamiętać, że wynik ten zazwyczaj podawany jest w calach, gdzie 1 cal to tyle samo co 2,54 cm. Aby idealnie dopasować do siebie ramę roweru oraz cały rower, należy skorzystać z przeliczników i tabel, które zapewnia niemal każdy dobry producent rowerów trekkingowych. Według standardowej tabeli, dla osób o wzroście od 150 cm do 155 cm najlepszym wyborem będzie rower z ramą w rozmiarze 50–52 cm, z kolei dla osoby wysokiej, której wzrost przekracza 195 cm, przewidziane są rowery, w których rama osiąga rozmiar 62–64 cm. Dobierając ramę do roweru, warto również sprawdzić obowiązkowe wyposażenie roweru.

Rozmiar ramy roweru trekkingowego – jak wybrać najlepszy?

Kupując rower trekkingowy, można natknąć się na podane przez producenta informacje o wielkości danego modelu. Taka specyfikacja zazwyczaj określa przedział wzrostu potencjalnego użytkownika roweru. Tak określone dane pozwalają w łatwy sposób dopasować do siebie rower w idealnym rozmiarze.
W przypadku rowerów trekkingowych najczęściej występuje numeracja od S do XL. Takie przedstawienie rozmiarów roweru to duże ułatwienie dla kupującego, który bez najmniejszego trudu może odnaleźć swój wzrost w jednym z podanych przedziałów wzrostu przypisanych do konkretnych rozmiarów. Warto pamiętać także, że producenci dzielą rowery na modele damskie oraz męskie.
Takie rozróżnienie sprawia, że podane rozmiary mogą się nieco od siebie różnić w obu przypadkach. Dobrze dobrany rower to gwarancja wygody podczas jazdy, nawet podczas długich i wymagających tras, ale przede wszystkim dobrze dobrana wielkość roweru zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy

Najpopularniejsze rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością dzięki coraz większej aktywności fizycznej wśród Polaków. Osoby, które decydują się na zakup roweru, najczęściej sięgają po jeden z najpopularniejszych i sprawdzonych modeli.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!