Data modyfikacji:

Brydż - zasady gry w brydża towarzyskiego

Brydż to jedna z najpopularniejszych karcianych gier towarzyskich z powodzeniem uprawianych na całym świecie. W przeciwieństwie do wielu innych typów karcianych zabaw, ze względu na prestiż, jakim się cieszy oraz model rozgrywki, brydż otacza jednak pewna mgła tajemnicy i nieprzystępności. Podsumowujemy pokrótce najważniejsze zasady brydża, przedstawiając również informacje o tym, co potrzebne jest do rozpoczęcia gry.

Polecamy: Gry karciane dla 2 osób

brydż

Jak grać w brydża?

Brydż - co to jest?

Brydż narodził się w XIX wieku i jest ewolucją starszej karcianej gry o nazwie wist, która wywodzi się z Anglii. W różnych mutacjach była ona powszechnie uprawiana w całej Europie przez setki lat. W 1742 roku po raz pierwszy sformalizowano i spisano jej zasady. W XIX wieku zaczęto z kolei organizować pierwsze turnieje oraz zawody, a liczba miłośników wista osiągnęła swój zenit.

W tym samym czasie, najprawdopodobniej na terytorium ówczesnego Cesarstwa Rosyjskiego, popularność zyskała jedna z odmian wista, która na Zachodzie została opisana w 1896 roku. Anglicy ukuli dla niej nazwę „bridge”, pochodzącą od rosyjskiego określania gry „biricz”, będącego z kolei zrusycyzowanym słowem z języka tureckiego. 

Współczesne zasady brydża zostały skodyfikowane i opisane w 1926 roku. Przez wiele kolejnych dekad gracze w różnych krajach, w tym w Polsce, stosowali np. nieco inne metody liczenia punktów. W ostatnich latach różnice te jednak uległy zatarciu i większość graczy, zarówno na polu sportowym, jak i towarzyskim, stosuje się do wytycznych Światowej Federacji Brydża.

Profesjonalizacja oraz popularność gry przyczyniła się do powstania już w pełni profesjonalnych zawodów i turniejów, a także organizacji międzynarodowej Olimpiady Brydżowej, na której pojawiają się najlepsi zawodnicy i pary z całego świata. Brydż jest uznawany za pełnosprawny sport na równi z szachami oraz klasycznymi dyscyplinami, jak kolarstwo czy skoki o tyczce.

Sprawdź również, na cyzm dokładnie polega gra w bilard.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia gry w brydża towarzyskiego?

Do zwykłej towarzyskiej rozgrywki brydż nie wymaga żadnych specjalnych akcesoriów. Potrzebujemy stołu dla czterech osób, pojedynczej tali składającej się z 52 standardowych kart (bez jokerów). Niezbędny okaże się również notatnik, smartfon/tablet lub laptop, na którym zapisujemy wyniki poszczególnych rozgrywek oraz podliczamy punkty. W sieci znajdziemy aplikacje oraz programy ułatwiające i przyspieszające ten żmudny proces.

Sprawdź również: Jak nauczyć się grać na pianinie?

Podstawowe zasady gry w brydża

Brydż uprawiany jest na podstawie dwóch różnych zestawów reguł – towarzyskich (brydż robrowy) i sportowych (brydż porównawczy). Brydż robrowy jest grą karcianą przeznaczoną dla czterech i wyłącznie czterech osób. Uczestnicy zabawy łączeni są w losowy sposób we współpracujące ze sobą pary, które walczą o zdobycie jak największej liczby punktów.

Partnerzy siedzą naprzeciw siebie przy stole, a przeciwnicy po ich prawej i lewej stronie. Gra korzysta ze standardowej talii pięćdziesięciu dwóch kart. Rozgrywka przebiega w turach, które określane są jako „lewy”. Jeżeli chcemy być bardziej precyzyjni – lewa to cztery karty zagrane przez siedzących przy stoliku w jednej turze. Przed każdą grą karty są dokładnie tasowane, przekładane i rozdawane. Każdy gracz otrzymuje po 13 kart, ze stołu znika więc cała talia.

Przyznane karty należy trzymać tak, by nikt inny ich nie widział. Zawartości ręki nie może poznać nawet nasz partner. Każda karta posiada swoją wartość punktową, od najwyższej (asy) po najniższą (blotki, a więc karty numerowane). Dodatkowo inną wartość punktową mają również cztery kolory (trefl, karo, kier, pik). 

Na całą pojedynczą rozgrywkę, w więc na jednego robra, składają się dwie partie gry wygrane przez jedną z par. Zwycięzcą partii zostaje ta para, która zdobyła minimum 100 punktów za zadeklarowane oraz zrealizowane lewy. Sumę tę może zdobyć w jednym lub kilku rozdaniach. 

Pojedyncze rozdanie składa się z następujących faz: 

  1. Rozdanie kart
  2. Licytacja
  3. Rozgrywka
  4. Podliczenie lew i dokonanie zapisu punktowego

W trakcie licytacji każdy uczestnik gry deklaruje, jak dużą liczbę lew (tur) uda się wygrać jego parze. Proces kończy się, gdy jedna z par zadeklaruje pewną wysokość, której para przeciwna nie chce przebić. Uczestnicy licytacji zgłaszają swoje propozycje korzystając jedynie z fraz ustalonych z góry, które powinny być zrozumiałe dla wszystkich grających osób. Za niespełnienie swoistej obietnicy (tzw. kontraktu), po zakończeniu rozdania na parę czekają kary, a na ich przeciwników nagrody punktowe.

Następnie gracze przechodzą do właściwej rozgrywki. Wpierw jednak jeden z graczy w parze, która wygrała licytację, zajmuje pozycję rozgrywającego, a jego kompan staje się tzw. dziadkiem. Dziadek nie uczestniczy bezpośrednio w rozgrywce i wykłada swoje karty tak, by były widoczne dla wszystkich osób.

Jego rękę obsługuje partner. Pozostałe osoby siedzące przy stole po kolei wyciągają swoje karty (po jednej na turę). W pojedynczej turze wygrywa gracz (a tym samym jego para), który rzucił najsilniejszą kartę w zagranym kolorze. 

Zwycięstwo w rozdaniu należy do pary, która zebrała zadeklarowaną w licytacji liczbę lew lub para obrońców (przeciwników), gdy udało jej się uniemożliwić zrealizowanie kontraktu oponentom. Na koniec podsumowuje się jeszcze wszystkie zdobyte punkty podczas każdej tury, korzystając ze szczegółowych zasad brydżowych opisujących wartość każdej karty, a także dodatkowe mnożniki oraz bonusy.