Data modyfikacji:

Ćwiczenia na stepperze, czyli jak ćwiczyć na stepperze?


Chcesz zadbać o swoją kondycję w zaciszu własnego domu? W takim razie znakomitym pomysłem będzie zafundowanie sobie steppera – praktycznego, małego i zapewniającego rewelacyjne efekty sprzętu. Aby jednak zauważyć widoczną poprawę sylwetki, należy prawidłowo z niego korzystać. Jak ćwiczyć na stepperze? Jakie ćwiczenia na stepperze wykonywać? Podpowiadamy!
kobiety

Czy warto ćwiczyć na stepperze?

Stepper – zalety


Zanim podpowiemy ci, jak ćwiczyć na stepperze, warto najpierw sprawdzić, dlaczego w ogóle taka forma aktywności fizycznej jest dobrym pomysłem. Sprzęt jest polecany przede wszystkim osobom, które chcą wyszczuplić i wzmocnić mięśnie ud, łydek i pośladków. Z jego pomocą poprawisz także swoją kondycję i zrzucisz kilka nadprogramowych kilogramów.

Jakie inne zalety ma stepper? Sprzęt do ćwiczeń jest tani, dzięki czemu jego zakup nie nadwyręży twojego budżetu. Dodatkowo możesz korzystać z niego w dowolnej sytuacji – w trakcie oglądania telewizora czy czytania ulubionej książki.

Co więcej, stepper jest także bezpieczny. W trakcie ćwiczeń nie musisz się martwić o obciążenie stawów czy kontuzję. Jeśli zatem dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, to taki sprzęt będzie strzałem w dziesiątkę.

Nie możemy również zapomnieć o kompaktowym rozmiarze i lekkości steppera. Dzięki temu jest on świetnym wyborem dla właścicieli małych mieszkań. Równie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które często podróżują i chcą mieć sprzęt do ćwiczeń zawsze ze sobą.

Efekty ćwiczeń na stepperze


Ćwicząc regularnie na stepperze, wyszczuplisz i wyrzeźbisz dolne partie ciała. Dodatkowo zauważysz, że skóra jest jędrniejsza, cellulit mniejszy, a kondycja poprawiona. Aktywność fizyczna pomoże ci również w zrzuceniu kilogramów oraz poprawie ogólnej wydolności oddechowo-krążeniowej organizmu.

Pamiętaj, że efekty ćwiczeń na stepperze zależą także od rodzaju sprzętu. Na rynku znajdziesz modele z linkami, na których pracują również mięśnie ramion i pleców, czy skrętne. Te z kolei są idealne dla osób, które chcą wyszczuplić także brzuch i talię.

Jak ćwiczyć na stepperze – boso czy w butach?

Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest ćwiczenie na stepperze w butach. Powód jest prosty – w wielu przypadkach korzystanie ze sprzętu boso może prowadzić do drętwienia stóp i łydek. Decydując się na trening w obuwiu, zapewniasz sobie i komfort, i bezpieczeństwo.

Ćwiczenia na stepperze zacznij od rozgrzewki

Rozgrzewka to podstawa, i to bez względu na to, czy ćwiczysz na stepperze, czy idziesz pobiegać. Dzięki niej możesz ograniczyć ryzyko kontuzji i przygotować organizm do wysiłku. Wystarczy 5-10 minut, w trakcie których możesz wykonać kilka przysiadów, wymachów rękami i no
gami, skłonów czy nawet pompek.

Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze, żeby schudnąć?

Czas przejść do właściwego treningu. Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze? Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze pilnować odpowiedniej, wyprostowanej postawy. Dlaczego? W ten sposób nie tylko zwiększysz efektywność aktywności fizycznej, ale także ochronisz kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem.

Po wejściu na stepper wciągnij brzuch, odciągnij ramiona do tyłu i dbaj o to, aby utrzymać taką postawę przez cały trening. To naturalne, że pojawia się odruch garbienia się czy pochylenia do przodu, jednak postaraj się z tym walczyć. Staraj się również właściwie oddychać, robiąc głębokie i równomierne wdechy i wydechy.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od mniejszego obciążenia i stopniowe jego zwiększanie. Dzięki temu rozgrzejesz dodatkowo mięśnie i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Dodatkowo po takim wstępie podkręcone obciążenie nie będzie tak mocno wyczuwalne.

A jak prawidłowo trzymać stopy w trakcie ćwiczeń na stepperze? Muszą być w całości oparte na stepie. Dzięki temu można trenować nie tylko łydki, ale również pośladki. Równie ważne jest zadbanie o pracę całego ciała – ruszaj rękami przy każdym kroku. Zupełnie tak, jak przy zwykłym chodzeniu.

Na tym nie koniec! Dbaj również o prawidłowe nawadnianie organizmu w trakcie ćwiczeń. Choć może się wydawać, że trening na stepperze nie jest intensywny i wymagający, to twoje ciało nadal pracuje i potrzebuje dodatkowej dawki wody.

Jeśli chcesz, aby twoje ręce pracowały razem z nogami, a nie masz steppera z linkami, to znakomitym pomysłem będzie sięgnięcie po małe hantle fitnessowe. W efekcie wyrobisz nie tylko mięśnie łydek i ud, ale także ramion.

Po ćwiczeniach na stepperze nie zapomnij o rozciąganiu

Gdy zakończysz już właściwy trening na stepperze, poświęć kilka minut na rozciągnięcie ciała. Gwarantujemy, że na drugi dzień nie będziesz żałować, ponieważ w ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych, a czasami wręcz bolesnych zakwasów.

Stretching pozwala rozluźnić napięte mięśnie, przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie po treningu, a do tego eliminuje kwas mlekowy odpowiedzialny za zakwasy. Z pomocą rozciągania możesz również obniżyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawić ruchomość stawów czy koordynację mięśniową.
Możesz również postawić na rolowanie, które w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Z pomocą specjalnych wałków poprawisz ukrwienie, rozmasujesz mięśnie i ograniczysz sztywność nóg i pośladków. Dodatkowo ograniczysz ryzyko kontuzji, przyspieszysz metabolizm toksyn i rozluźnisz ciało.

Jak często ćwiczyć na stepperze?

Choć wizja szybkich efektów może zachęcać do codziennego treningu, to mimo wszystko warto dać ciału odpowiednio dużo czasu na regenerację. Właśnie dlatego zacznij od ćwiczenia na stepperze 3 razy w tygodniu, najlepiej przez przynajmniej 30 minut. Stopniowo zwiększaj czas i częstotliwość treningu, jednak do maksymalnie 5 - 6 razy w tygodniu.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.