Data publikacji:

Jakie wykonywać ćwiczenia dla seniorów?

Ćwiczenia dla seniorów muszą być dostosowane do ich możliwości, uwzględniać ewentualne schorzenia i ograniczenia. Nie muszą być intensywne, a często nawet nie powinny. Najważniejsze, by były wykonywane regularnie i z przyjemnością – wtedy jest szansa, że staną się dobrym nawykiem. Nawet niewielka dawka ruchu każdego dnia się liczy. Jaka jest najlepsza gimnastyka dla seniorów 60 plus?
ćwiczenia dla seniorów

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia dla seniorów?

Regularny ruch jest nam niezbędny do sprawnego funkcjonowania, wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie, wpływa pozytywnie na pracę serca i mózgu. Wszystko to jest szczególnie ważne dla osób po 60. roku życia, które często cierpią z powodu rozmaitych schorzeń, a także w wyniku naturalnych procesów starzenia organizmu funkcjonują gorzej niż w czasach młodości. Warto znaleźć takie ćwiczenia dla seniorów, które zachęcą do ich systematycznego podejmowania.

Jakie ćwiczenia dla seniorów są bezpieczne?

Gimnastyka dla seniora 70 czy 60+ może przyjmować bardzo różne formy. Wszystko zależy od chęci, upodobań, możliwości i stanu zdrowia. Jakie ćwiczenia dla seniorów są bezpieczne? Takie, które nie sprawiają dyskomfortu w żadnym odcinku kręgosłupa ani w stawach. Ból może świadczyć o kłopotach w tych rejonach, które powinno się skonsultować ze specjalistą. Bezpieczne są zazwyczaj spacery, zwłaszcza nordic walking, delikatne rozciąganie, orbitreki i rowerki stacjonarne.
Żeby mieć pewność, czy zestaw ćwiczeń dla seniorów wykonywanych w domu lub poza nim służy zdrowiu, warto się skonsultować z fizjoterapeutą. Jeszcze lepszym pomysłem będzie podejmowanie aktywności, która zostanie przez niego polecona. Zestaw opracowany przez specjalistę, dostrzegającego ewentualne problemy w ciele, może przynieść zdecydowanie najwięcej korzyści.

Gimnastyka poranna dla seniora

Jak dobrze zacząć dzień? Oczywiście poranną gimnastyką, która u starszych osób ma ogromne znaczenie. Zastałe przez noc stawy i mięśnie dobrze jest rozciągnąć, zanim przystąpią do codziennych zadań. Odpowiednia gimnastyka wykonywana w godzinach porannych pomoże też nabrać wigoru i pozytywnego nastawienia na cały dzień.
Część porannych ćwiczeń dla seniorów można wykonywać na krześle. Gimnastyka w pozycji siedzącej jest bardzo lubiana przez osoby, które mają problem z tym, żeby po wstaniu z łóżka zacząć działać w pozycji pionowej. Pomaga rozluźnić sztywne ciało. Dobrym pomysłem będzie użycie do treningu gum o niewielkim oporze.

Poranne ćwiczenia dla seniorów na siedząco

  • Rozluźnienie karku – delikatne kręcenie głową oraz poruszanie nią w przód i w tył, a następnie na boki pomoże rozluźnić spięte mięśnie karku.
  • Wznoszenie i prostowanie ramion na boki – bardzo proste ćwiczenia polegające ma podnoszeniu i prostowaniu rąk pomogą rozruszać górną część ciała.
  • Rozciągnięcie pleców – podczas siedzenia na stołeczku plecami do ściany należy skierować dłonie do góry, a łokcie ustawić na wysokości barków, ręce mają być przyklejone do ściany. Następnie wystarczy przesuwać ręce w górę i przez chwilę przytrzymać w tej pozycji.
  • Rozciąganie gumy na boki – guma do ćwiczeń o niewielkim oporze pomoże wzmocnić mięśnie łopatek. Wystarczy ją naprężyć, a następnie powtarzać rozciąganie aż do momentu, gdy dotknie mostka. Następnie trzeba wrócić do pozycji wyjściowej.
  • Zestaw ćwiczeń dla seniorów w domu na dolne partie ciała

    Dolne partie ciała łatwiej trenować po wstaniu z krzesła, w staniu lub leżeniu. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?
  • Unoszenie nóg z rękami opartymi na krześle – wystarczy stanąć za krzesłem i oprzeć się o nie rękami, a kolana podnosić powoli na zmianę na wysokość biodra.
  • Otwieranie miednicy – do tego ćwiczenia trzeba położyć się na boku, „sklejając” ze sobą kolana. Następnie trzeba powoli otwierać miednicę, kierując kolano ku górze.
  • Deska – wzmacnia mięśnie całego ciała, zwłaszcza brzucha. Żeby wykonać ćwiczenie, należy oprzeć się na przedramionach oraz palcach stóp, plecy pozostają proste. Jeśli jest zbyt trudno, można na początku opierać ręce na czymś wysokim.
  • Ćwiczenia dla seniorów z trenerem

    Seniorzy, którzy nie lubią trenować samotnie, mogą oglądać filmiki instruktażowe, kręcone przez trenerów. Przykładem takiej osoby jest Ola Żelazo, która prowadzi fantastyczne ćwiczenia dla seniorów. Można je z łatwością znaleźć w internecie i odtwarzać zawsze, gdy są potrzebne.
    Inną opcją jest zapisanie się na zajęcia dedykowane tej grupie wiekowej. Dobrze się sprawdzą na przykład ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup („zdrowy kręgosłup”), aqua aerobic czy Zumba Gold.

    Najlepsze ćwiczenia dla otyłych i seniorów 60+ – Zumba Gold

    Jakie będą najlepsze ćwiczenia dla seniorów, którzy nie lubią gimnastyki? Idealnie sprawdzi się zumba, a konkretnie jej spokojniejsza wersja – Zumba Gold, przeznaczona dla osób, które dawno nie ćwiczyły, doznały kontuzji, są otyłe lub starsze.
    Zumba już wiele lat temu podbiła serca młodych ludzi, a obecnie uprawiają ją również dzieci i seniorzy. Trudno oprzeć się urokowi radosnego tańca, dzięki któremu można się dobrze bawić, nie zauważając, że właśnie całe ciało ćwiczy. Wszystko dlatego, że zumba jest w istocie przemyślanym programem treningowym, który wzmacnia mięśnie i układ krążenia, a przy okazji fantastycznie poprawia nastrój.

    Ćwiczenia pamięci dla seniorów

    Seniorzy nie powinni zapominać o ćwiczeniach pamięci. Chociaż sama gimnastyka jest dla seniora 70+ ogromnym wsparciem funkcji poznawczych, warto dodatkowo się wspomóc również innymi sposobami.
    Jakie są najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów? Sprawdzają się łamigłówki, sudoku i krzyżówki, warto grać z wnukami w memo czy gry logiczne, a także uczyć się dla nich wierszyków i piosenek. Każda z tych czynności jest gimnastyką dla mózgu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym