Data publikacji:

Jakie blachy na szczupaka są najlepsze?

Szczupaki to pospolite ryby drapieżne, które znajdziemy w wielu polskich rzekach i jeziorach. Nieodmiennie cieszą się one ogromną popularnością wśród wędkarzy. Schwytanie dorodnego osobnika jest powodem do dużej satysfakcji i dumy, a często również źródłem wielu opowieści w kręgu zaciekawionych zdobyczą znajomych. Blachy na szczupaka to idealna przynęta na tą rybę, pozwalająca złapać dorodne osobniki. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.
Jakie blachy na szczupaka są najlepsze?
Ponieważ szczupaki to ryby drapieżne, łowimy je najczęściej przy wykorzystaniu metody spinningowej. Polega ona na ciągłym zarzucaniu oraz ściąganiu przynęty oraz jej poruszaniu w wodzie, w taki sposób, by symulować zachowanie zranionej lub chorej ofiary. Strategia ta przykuwa uwagę drapieżnika. O sukcesie w tym wypadku decyduje nie tylko doświadczenie oraz umiejętności wędkarza, ale także dobra wędka, żyłka i kołowrotek, a przede wszystkim odpowiednio dobrana przynęta. Po blachy na szczupaka sięga więc wielu amatorów tych ryb, solidnie wykonane modele poprawiają bowiem szansę podczas wędkowania.

Blachy na szczupaka – co należy wiedzieć?

Blachy, powszechnie nazywane też błystkami, to bardzo uniwersalne sztuczne przynęty stosowane z powodzeniem podczas połowów wielu różnych gatunków ryb. W przeciwieństwie do woblerów i gum, które starają się kształtami oraz detalami w jak najbardziej realistyczny sposób naśladować wygląd konkretnych zwierząt będących pokarmem drapieżników (chodzi tu np. ryby, owady, larwy oraz małe płazy), blachy przyjmują inną i zazwyczaj bardzo abstrakcyjną formę.
Konstrukcja blachy na szczupaka jest dość prosta. Wykonuje się je z kawałków błyszczącego tworzywa sztucznego oraz metalu, a także dodatków takich jak piórka lub koraliki. Elementy te poruszają się w wodzie i odbijają światło słoneczne, dodatkowo prowokując rybę do podjęcia próby ataku na potencjalną zdobycz. Przynęta zakończona jest pojedynczym haczykiem. W przypadku szczupaków specjaliści polecają modele, w których dominuje kolor czerwony, żółty lub biały/srebrny.
Blachy na szczupaka dzielimy na dwa typu – obrotowe i wahadłowe, charakteryzują się one odmiennym zachowaniem podczas prowadzenia i zarzucania przynęty.

Blachy obrotowe na szczupaka

Blachy obrotowe, często określane też mianem tzw. wirówek, obracają się w wodzie wokół własnej osi, nęcąc szczupaka do ataku. Są one bardzo często wyposażone w kolorowy chwost, a więc piórka lub sznureczki naśladujące płetwy ogonowe. Obrotówki są idealną przynętą dla początkujących wędkarzy. Prowadzenie tej blachy na szczupaka nie wymaga stosowania finezyjnych ruchów oraz skomplikowanej techniki. Zazwyczaj zarzuca się je tuż pod powierzchnią wody lub przy dnie. To pierwsze rozwiązanie jest skuteczne zwłaszcza wówczas, gdy łowimy na mocno zarośniętym akwenie.

Blachy wahadłowe na szczupaka

Blachy wahadłowe na szczupaka, znane też jako wahadłówki, to zazwyczaj bardzo proste i uniwersalne modele o tradycyjnych kształtach, które wykorzystywane są od wielu dziesięcioleci. O skuteczności połowu przy ich wykorzystaniu w znacznie większym stopniu decyduje tu doświadczenie wędkarza.
Po zanurzeniu w wodzie przynęta wychyla się na boki z rożną częstotliwością oraz siłą, która zależy od jej kształtu, a także wykonywanych ruchów wędką. Niezwykle istotne jest tutaj jej właściwe prowadzenie. Podczas połowu z wahadłówką musimy wziąć pod uwagę prąd wody, a także jej przejrzystość i głębokość, dopasowując do nich odpowiedni rodzaj blaszki. Niektórzy wędkarze często samodzielnie wykonują swoje wahadłówki, wycinając je z metalu.

Szczupak – podstawowe fakty

Środowisko życia oraz zakres występowania – szczupaki żyją w słodkich i lekko słonawych wodach (spotkamy je więc np. także w Bałtyku). Ryby złowimy w prawie całej Europie, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, Apenińskiego oraz Bałkańskiego. Szczupak występuje również w naturze w środkowej Azji oraz w Ameryce Północnej.
Budowa ciała i wygląd – szczupaka trudno pomylić z innymi pospolitymi gatunkami ryb. Jego znakiem rozpoznawczym jest smukła i długa budowa ciała. Płetwa grzbietowa jest cofnięta i znajduje się w pobliżu ogona. Szczupaki mają zielonkawą lub oliwkową barwę, której natężenie zależy od ich diety oraz środowiska życia ryby. Boki oraz płetwy osobników z gatunku pokrywają także liczne żółtawe plamy. Przeciętny szczupak złowiony w Polsce mierzy od około 50 cm do 1 m, przy wadze wynoszącej około 5 kg. Pojedyncze egzemplarze dorastają jednak nawet do ponad 1,5 m, a ich masa może się zbliżać do 15-20 kg. Złapanie takich okazów jest jednak rzadkością.
Dieta i tryb życia – szczupaki to drapieżniki, które polują z ukrycia, czekając na przepływającą w ich pobliżu ofiarę. Zazwyczaj nie opuszczają swojego terytorium i pozostają samotnikami. Lubią przebywać w gęstej roślinności wodnej lub pływać tuż przy dnie jeziora lub rzeki. Szczupaki żywią się rybami, a także małymi płazami.