Data modyfikacji:

Bike polo – rowerowa alternatywa dla gry w polo

Próbowałeś kiedyś grać w tradycyjne polo, ale pogoń za piłką z kijem w ręku i na grzbiecie konia nie przypadła Ci do gustu? Jeśli dobrze czujesz się na rowerze, możesz jeszcze raz spróbować zmierzyć się z tym sportem, tym razem w formie bike polo.

Bike polo, czyli rowerowe polo zawdzięczamy kolarzowi Richardowi Mecredy’emu z Irlandii. Emerytowany cyklista w 1891 roku zebrał dwie drużyny składające się z 6 zawodników na trawiastym boisku, które rozegrały mecz polo używając jednośladów zamiast koni. Jednak w wyniku wojen nietypowy sport odszedł w zapomnienie.

Powrót zawdzięcza amerykańskim kurierom rowerowym, którzy w wolnym czasie pracy próbowali grać w coś na kształt hokeja, ale na dwóch kółkach zamiast łyżew. Z czasem zaczęło tworzyć się środowisko graczy bike polo. W latach 1999-2000 stworzono hardcourt bike polo, czyli rowerowe polo na twardym boisku. W 2010 roku miłośnicy nowej odmiany tego sportu znajdowali się oni już w 220 miastach na całym świecie. W tym samym roku w Berlinie odbyły się mistrzostwa świata z udziałem 64 ekip. Polska historia bike polo sięga 2004 roku i wiąże się z Mistrzostwami Europy w Bazylei.

Aby grać w bike polo, niezbędny jest rower. Na początku model jest obojętny, w miarę wzrostu zainteresowania sportem można go samemu modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami, np. dodając kolorową osłonę na koła (ochrona przed piłką, itp.) czy obniżyć ramę. Warto używać takiego, na którym czujemy się pewnie (trzymanie się jedną ręką, w drugiej mamy kij) oraz bezpiecznie.

Kolejną rzeczą jest młot, czyli kij o długości 90-100 cm, składający się z 3 części – uchwytu (grip), rurki (shaft) oraz główki (head). Można wykonać go samemu z kijka narciarskiego, owijki na rączkę i kawałka rurki (np. gazowa), którą mocujemy poprzecznie do końca kija. Potrzebne będą też ochraniacze na kolana i łokcie, kask oraz piłka.

W bike polo grają dwie 3-osobowe drużyny. Mecz toczy się do określonej ilości goli lub na czas.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?