Data publikacji:

Bieganie a kręgosłup - jaki wpływ ma bieganie na kręgosłup? Co zrobić, gdy czujemy ból pleców po bieganiu? 

Pytasz, czy bieganie jest dobre na kręgosłup, bo zawsze bolą cię plecy po treningu? Bieg ma pomagać, a szkodzi? Co zrobić, gdy czujemy ból pleców po bieganiu? Poznaj zależność: „bieganie a kręgosłup” - jaki wpływ ma bieganie na kręgosłup? 
bieganie a kręgosłup

Czy bieganie jest dobre na kręgosłup? 

Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia i nagle postanawiasz biegać, z jednej strony ci gratulujemy dobrego wyboru, a z drugiej strony - ostrzegamy. Możesz zacząć odczuwać ból pleców po bieganiu. 
Dlaczego tak się dzieje, że chcesz dobrze dla swojego organizmu, a próby pierwszych treningów biegowych kończą się reakcjami bólowymi? Dlatego, że bez odpowiedniego przygotowania, nawet zwykły bieg może wyrządzić więcej szkód niż pożytku i skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet kontuzjami.  
Czy bieganie jest dobre na kręgosłup? Tak, ale musisz zadbać najpierw o trzy filary zdrowego biegania, by nie wystąpił ból kręgosłupa po bieganiu. Są to: 
  1. Dobór odpowiedniego obuwia biegowego. 
  1. Poprawnie wykonana rozgrzewka oraz sumienne rozciąganie mięśni po zakończeniu biegu. 
  1. Opanowanie dobrej techniki biegu.  
Nie bagatelizuj żadnego z powyższych podpunktów. Jeśli doprowadzisz do przeciążenia kręgosłupa oraz zauważysz jakkolwiek dyskomfort przy poruszaniu, który powoduje między innymi ból pleców po bieganiu, udaj się do fizjoterapeuty, który pomoże rozluźnić i zregenerować mięśnie oraz weź kilka lekcji z poprawnej techniki biegu u trenera biegowego. Kosztuje to nieco (i pieniędzy, i zachodu) ale się opłaca, bo wiedza, jak poprawnie biegać idzie z praktyką i decyduje o tym, czy odczuwasz ból pleców po bieganiu, czy też z daleko za sobą pozostawiasz ewentualne niedogodności pod tytułem „bieganie a ból kręgosłupa” :)  

Bieganie a kręgosłup lędźwiowy - czy zrezygnować z treningów? 

Najczęściej, gdy od biegania boli kręgosłup, to dolegliwość dotyczy odcinka lędźwiowego. Ten dyskomfort może wynikać z kilku błędów, które robisz podczas treningu. Ból pleców przy bieganiu powstaje, gdy: 
  • Biegasz wyłącznie po twardej powierzchni, o stałym stopniu nachylenia w jednym kierunku. I tu nawet najlepsze buty biegowe z amortyzacją nie pomogą. Twoje ciało jest nachylone wyłącznie w jedną stronę, twarde podłoże daje zbyt małą amortyzację, więc w kręgosłupie pojawia się ból. 
  • Masz płaskostopie, a stopa zbyt mało amortyzuje uderzenia o powierzchnie i przenosi drgania na kręgosłup. Wiadomo - walka z płaskostopiem w dorosłym życiu to jak walka z wiatrakami. Jak zatem wspomóc trening biegacza z płaskostopiem, aby ból pleców przy bieganiu nie był problemem? Pomogą ci między innymi ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp oraz odpowiedni dobór obuwia biegowego.  
  • Masz osłabione mięśnie brzucha, które nie pomagają w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała i/lub masz słabo rozciągnięte mięśnie z tyłu uda, które mogą powodować wzmożone napięcie mięśni grzbietu. Ćwicz, ćwicz i ćwicz. Te partie. Oraz wzmacniaj całe ciało poprzez inne ćwiczenia niż bieganie. Ból kręgosłupa lędźwiowego będzie zanikał wraz z ogólnym wzmocnieniem ciała. 
Czy zrezygnować z treningów, gdy pojawia się ból kręgosłupa po bieganiu? Nie! Powyżej opisane wskazówki pozwolą ci aktywnie walczyć z dolegliwością bez konieczności rezygnacji z frajdy z biegania.  

Co robić doraźnie, jeśli ból kręgosłupa lędźwiowego pojawia się w czasie biegania? 

Należy przejść do marszu lub zatrzymać się i porozciągać. Bieganie ma na ogół dobry wpływ na kręgosłup. Nie musisz więc rezygnować z regularnych treningów biegowych. Jeśli nie chcesz, by bieganie powodowało u ciebie ból pleców, wzmacniaj mięśnie głębokie. Regularnie. Pamiętaj też o rozciąganiu. Ono jest konieczne dla mięśni całego ciała oraz dla kręgosłupa. Daje mu zbawienny odpoczynek po wysiłku fizycznym, wycisza po biegu i rozpoczyna regenerację.  
Pamiętaj jednak, że jeśli po powrocie do domu, rozciąganiu i po solidnym odpoczynku, ból lędźwi nadal daje ci się we znaki, rozważ wizytę u lekarza. 

Bieganie a przepuklina kręgosłupa - czy można biegać z przepukliną kręgosłupa? 

Tak, bo przepuklina kręgosłupa a bieganie nie wykluczają się wzajemnie. Warto jednak szczególnie solidnie zadbać o aspekty biegania, które wykluczają lub minimalizują ból pleców po bieganiu z przepukliną.  

Przepuklina kręgosłupa a bieganie - jak biegać mądrze? 

Przepuklina kręgosłupa nie wymusza rezygnacji z joggingu. Przy większości schorzeń kręgosłupa można biegać, ale (!) ogromną rolę odgrywają treningi wzmacniające, przygotowujące ciało do obciążenia, jakim jest bieg. 

Jak biegać z przepukliną kręgosłupa? 

  • Wybieraj miękkie podłoże (ścieżki szutrowe, ścieżki leśne, tartan), które nie powoduje tak znacznych obciążeń jak twarda nawierzchnia (beton, chodniki, ścieżki biegowe utwardzone). 
  • Dobierz odpowiednie obuwie biegowe.  
  • Korzystaj z wizyt u fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, pozwalające wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup.  
  • Idź na masaż pleców i kręgosłupa, jeśli po bieganiu odczuwasz ból napięciowy w okolicach kręgosłupa. 
  • Nie wykonuj ćwiczeń i prac, które obciążają twój kręgosłup.  
  • Biegaj powoli i niezbyt długo, nie doprowadzając się do maksymalnego poziomu zmęczenia. Co więcej - jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie pokonuj dystansów znacznie dłuższych niż jesteś w stanie.  
  • Jeśli masz na koncie jakiekolwiek urazy kręgosłupa, rozpoczęcie treningów biegowych skonsultuj z lekarzem i rehabilitantem.  
  • Wzmacniaj ćwiczeniami całe ciało.  
  • Rozgrzewka przez joggingiem to obowiązkowy punkt treningu. 
  • Pociąganie po biegu - o tym nigdy nie zapominaj! 
  • Dbaj o regenerację po biegu. 
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.