Data modyfikacji:

10 km dziennie - efekty. Jakich efektów możemy się spodziewać po 10 km każdego dnia? 

Spora część społeczeństwa nie realizuje zaleceń dotyczących minimalnego czasu w ciągu tygodnia, który powinien być przeznaczony na aktywność fizyczną. Żeby przełamać nieodpowiednie nawyki, warto pokusić się o chodzenie lub bieganie 10 km dzienne. Efekty realizacji takiego postanowienia mogą być zaskakujące. Dowiedz się, jakich efektów można się spodziewać po przebyciu 10 km każdego dnia. 
10 km dziennie efekty

10 km dziennie – efekty, dlaczego warto? 

Często słyszy się o tym, że człowiek w odległych czasach prowadził koczowniczy tryb życia, zatem jest naturalnie przystosowany do pokonywania, nawet zdaje się bardzo dużych odległości dziennie. Obecnie często o tym zapominamy, ponieważ przeważnie prowadzimy siedzący tryb życia. Konsekwencjami całkowitego zaniedbywania aktywności może być zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie czy choroby psychiczne. Wśród istotnych kroków profilaktycznych, które można wdrożyć, jest stosowanie zasad zbilansowanego żywienia, spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz aktywność fizyczna dostosowana do stanu zdrowia i wieku. 

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej 

WHO zaleca, aby minimalną ilością aktywności fizycznej w ciągu tygodnia było co najmniej 150 minut wysiłku w umiarkowanym tempie. Jeśli intensywność treningów jest większa, czas ten można nieco skrócić. Trzeba pamiętać jednak o tym, że 3 treningi w tygodniu nie zniwelują w pełni skutków siedzącego trybu życia. Jeśli poza treningami większość czasu spędzamy w pracy siedzącej, w szkole czy na uczelni, a później odpoczywamy na kanapie, z pewnością taka ilość aktywności fizycznej nie będzie wystarczająca. Wówczas warto wyrobić w sobie również nawyk aktywnego wypoczynku, który z pewnością zwróci się w postaci lepszego samopoczucia i poprawy kondycji organizmu. 

Chodzenie 10 km dziennie – efekty 

Według niektórych, żeby zachować organizm w dobrej kondycji, absolutnym minimum powinno być pokonywanie 10 tysięcy kroków dziennie. Jest to odpowiednik pomiędzy 5, a 6 km każdego dnia. My rekomendujemy wypróbowanie wyzwania dotyczącego pokonywania 10 km dziennie. Pozwoli to: 
  • przyspieszyć metabolizm i wspomóc odchudzanie, 
  • poprawić stan mięśni, stawów i ścięgien oraz zwiększyć gęstość kości, 
  • wyregulować poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze, 
  • dotlenić organizm oraz ograniczyć stres i jego szkodliwe skutki, 
  • odciążyć kręgosłup, poprawić postawę ciała i zadbać o aparat ruchu. 
Oprócz tego dzięki regularnej aktywności fizycznej można liczyć na poprawę koncentracji, zdolności poznawczych czy ogólną poprawę samopoczucia. W przypadku osób starszych chodzenie na dłuższych dystansach może pomóc zapobiegać osteoporozie, a także zmniejszać stany zapalne i uszkodzenia komórek. W odniesieniu do osób młodszych regularna aktywność w takiej postaci może opóźnić procesy starzenia się organizmu. W codzienne chodzenie warto angażować przyjaciół, rodzinę i czworonożnych pupili. 

W jaki sposób osiągnąć 10 km dziennie? 

Chodzenie 10 km dziennie to wbrew pozorom wcale nie jest dystans nie do pokonania – wręcz przeciwnie! Już całkiem spora odległość uzbiera się z realizacji kilku prostych nawyków: 
  • zamiast jeździć samochodem lub autobusem, idź pieszo, 
  • wybieraj schody, zamiast windy, 
  • na zakupy wybieraj się do sklepów stacjonarnych, 
  • po jedzeniu idź na spacer regeneracyjny i wybieraj dłuższe trasy podczas spacerów z pupilem. 
Pozostały do osiągnięcia 10 km dystans, można przejść podczas wieczornego spaceru – szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zakupić bieżnie. Obecnie nie jest to tak duży wydatek jak kiedyś, a pozwoli aktywnie spędzać czas podczas czytania, oglądania telewizji czy przeglądania mediów społecznościowych. 

Bieganie 10 km dziennie - efekty 

Dla osób, którym zależy na tym, żeby trzymać możliwie jak najlepszą formę, może sprawdzić się bieganie. 10 km dziennie to doskonały pomysł w przypadku startujących w maratonach, trenujących sporty, które wymagają kondycji oraz wydolności na odpowiednim poziomie czy dla tych, którzy mają zamiar realizować się zawodowo w służbach mundurowych. Biegając na tak dużych odległościach, nie należy zapominać o okresach przeznaczonych na regenerację organizmu. Można ją wspomagać także za pomocą odpowiedniej suplementacji, rozciągania czy korzystania z rollerów, jednak przede wszystkim nie można zapominać o odpowiedniej ilości snu. 

Narzędzia pomiarowe – 10 km dziennie 

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na chodzenie, czy bieganie 10 km dziennie, warto wiedzieć, czy postanowienie udało się zrealizować. Pomocne w tym mogą być aplikacje na telefon mierzące dystans, tempo oraz kroki. Nieco bardziej atrakcyjną formą będą specjalne zegarki dla biegaczy – smartwatche lub smartbandy w zależności od preferencji. Tego rodzaju urządzenia zawierają różne tryby, w tym te przeznaczone specjalnie dla fanów biegania.  
Wyposażone są w krokomierz, pulsometr, GPS, funkcję osobistego trenera czy monitoring snu i wypoczynku. Oczywiście pokazują również datę, godzinę, aktualną pogodę czy wyświetlają powiadomienia z telefonu. Niektóre z opasek umożliwiają również wykonywanie i odbieranie połączeń, a także wykonywanie płatności zbliżeniowych lub zdalną obsługę aparatu. Sprawia to, że tego rodzaju urządzenia pomagają kontrolować swoje postępy, czas aktywności fizycznej i pokonane dystanse. Można na nich zapisywać poszczególne treningi i porównywać je ze sobą. Obserwacja swoich postępów wprawia w samozadowolenie i pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z uprawianego sportu. 
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!