Data modyfikacji:

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

Jednym z obowiązkowych do odwiedzenia punktów na mapie Warszawy jest zdecydowanie Zamek Królewski – wizytówka stolicy Polski, zlokalizowany przy wschodniej pierzei Placu Zamkowego. To niezwykle ciekawy historycznie i architektonicznie obiekt, w którym odbywa się obecnie mnóstwo interesujących wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Zamek Królewski w Warszawie

Historia Zamku Królewskiego w pigułce

Historia Zamku Królewskiego sięga XV wieku – wówczas powstała Wieża Wielka, obecnie istniejąca pod nazwą Wieża Grodzka. Rozbudowę obiektu rozpoczęto w XVI wieku i kontynuowano w wieku XVII, za panowania Zygmunta III Wazy. Zamek uzyskał ostatecznie uzyskał kształt pięcioboku. Znajdowała się tu rezydencja królewska, centrum administracyjne i kulturalne, a także miejsce obrad sejmu.

Zamek Królewski w Warszawie został zniszczony podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku. Odbudowywano go za czasów Wettinów. W wieku XVIII Stanisław August zatrudnił artystów – Marcello Bacciarelliego, Dominika Merlini i Jana Christiana Kamsetzera – do przebudowy wnętrz zamku. Stworzyli oni m.in. Apartament Królewski i Wielki.

Okres zaborów w XIX wieku pozbawił Zamek Królewski dużej części zbiorów, które wywiezione zostały do Rosji. Jedynie ich część powróciła do Polski po odzyskaniu niepodległości. W roku 1939 roku obiekt został zbombardowany i w dużej mierze zniszczony. Dzięki pomocy profesora Stanisława Lorentza i muzealników, niektóre dzieła sztuki i elementy dekoracyjne zdołano uratować. Niestety – w 1944 roku Zamek poległ – został wysadzony przez wojska niemieckie. Po zakończeniu II wojny światowej długo zwlekano z odbudową obiektu. Renowacja rozpoczęła się w 1971 roku. Do początku lat 80. fundusze na odbudowę pochodziły jedynie od społeczności.

Zrekonstruowane wnętrza Zamku Królewskiego udostępniono do zwiedzania w 1984 roku. W latach 2004-2008 przeprowadzony został remont pałacu Pod Blachą, włączonego do zespołu zamkowego w 1989 roku. Nieco dłużej, bo od 1996 – 2009 roku trwała z kolei renowacja Arkad Kubickiego, wzniesionych według projektu Stanisława Fiszera. W roku 2009 wschodniej elewacji saskiej przywrócono oryginalny, pierwotny kolor. Od 2008 roku każdego dnia o 11:15 z Wieży Zegarowej zamku usłyszeć można hejnał warszawski, grany na trzy strony świata.

Odtwarzanie Ogrodów Zamkowych: Górnego i Dolnego zakończono w 2019 roku. Oba prezentują się obecnie doskonale, łącząc elementy baroku, modernizmu międzywojennego i nutki nowoczesności w spójną, zachwycającą całość. Uwagę przyciągają zagajniki w stylu francuskim, które przypominają nieco labirynt. Ogrody zrekonstruowano zgodnie z założeniami historycznymi, wzorując się na starych fotografiach i obrazach.

Zamek Królewski - atrakcje

Zamek Królewski to instytucja kultury miasta Warszawa – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Od 2014 roku obiekt nosi nazwę Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. W 1980 roku znalazł się na liście zabytków UNESCO, natomiast 14 lat później – w 1994 roku uznany został za pomnik historii, wraz z Wilanowem Królewskim i Traktem Królewskim.

Jakie atrakcje w Zamku Królewskim przyciągają turystów? Zwiedzający chętnie kierują się w stronę sal sejmowych i królewskich. Najpiękniej prezentuje się Sala Tronowa, zdobiona złotem i czerwonym aksamitem, nie mniej okazale – Sala Balowa oraz Rycerska. Warte zobaczenia są także Apartament księcia Józefa, zlokalizowany w pałacu Pod Blachą, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawa multimedialna Zniszczenie i odbudowa Zamku, Kolekcja Kobierców Wschodnich i Gabinet Numizmatyczny. Bilety do Zamku Królewskiego umożliwiają zwiedzenie otwartej części obiektu.

Obecnie w Zamku Królewskim odbywają się m.in. koncerty w Warszawie, na których posłuchać można znakomitych artystów, prezentujących swoje nieprzeciętne umiejętności. Szczególnie zachwycająco brzmi muzyka klasyczna, grana na żywo. Wydarzenia tego typu to doskonała okazja do przesłuchania utworów znanych na całym świecie.

Wydarzenia na Zamku Królewskim w Warszawie

Wydarzenia na Zamku Królewskim przyciągają publiczność, zakochaną w sztuce w każdej postaci. Wśród nich wyróżnić można Festiwal Ogrody Muzyczne. Tematem 21 edycji była miłość. W programie znalazły się filmy muzyczne, koncerty live, balet i opera. Podczas Festiwalu odbyły się retransmisje operowych i baletowych produkcji, m.in. Sadler’s Wells Theatre w Londynie (Jezioro Łabędzie, Romeo i Julia, Kopciuszek), Metropolitan Opera (Cyganeria, Carmen), Teatr Bolszoj (Coppélia), Royal Opera House (Manon Lescaut, Giselle), Teatro San Carlo (Poławiacze pereł) i inne. Zobaczyć można było również zapisy koncertów śpiewaków operowych, a także filmy dokumentalne o najpopularniejszych na świecie muzykach i zespołach. Publiczność miała okazję wziąć udział w inscenizacji Jeziora Łabędziego w choreografii Matthew Bourne’a oraz Rigoletto z Festiwalu w Bregencji.

Jednym z wydarzeń na Zamku Królewskim, który odbywa się tu cyklicznie, jest Festiwal Mozartowski. W programie na rok 2021 znalazły się m.in.: Snack Opera Jerzego Snakowskiego, Requiem, Simone Kermes & Amici Veneziani, Vivica Genaux & MACV, Uprowadzenie z Seraju. W gali finałowej usłyszeć było można Simone Kermes z Orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV). W tym samym czasie miał miejsce Mozart Junior Festiwal, na którym zaprezentowano Bastien i Bastienne, Orientalną awanturkę, Czarodziejski Flet Piccolo. Widzowie mieli okazję uczestniczyć w występach finalistów Międzynarodowego talent show WIRTUOZI V4+. Koncerty w Warszawie odbywały się w Sali Balowej na Zamku Królewskim, w Operze Kameralnej oraz na terenie Basenu Artystycznego.

Wydarzenia na Zamku Królewskim skierowane są zarówno do starszej, jak i młodszej publiczności. W 2019 roku miał miejsce koncert w Warszawie – Piotruś i Wilk z okazji Dnia Dziecka. Dzieło to od lat cieszy widzów, dzięki niezwykłym melodiom, dowcipami i wdziękowi. A ponadto – uczy sztuki muzycznej, poprzez prezentację instrumentów, przypisanych do bohaterów akcji: Piotruś – dźwięki smyczka, dziadek – fagotu, wilk – brzmienie rogów, kot – klarnetu, ptak – fletu. Jakie atrakcje na Zamku Królewskim towarzyszyły wydarzeniu? Na scenie wystąpił nieodżałowany aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, dubbingowy, ówczesny prezes Związku Artystów Scen Polskich – Paweł Królikowski.

W Zamku Królewskim odbył się koncert finałowy Festiwalu Wisłostrada Sztuki 2017, w którym wystąpili Anna Wandtke i Jakub Jakowicz, grający na skrzypcach, wraz z orkiestrą smyczkową L’Orchestre du Joli Bord, pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka. Widzowie usłyszeli m.in. kameralną wersję Poloneza, koncert d-moll na smyczki, dwoje skrzypiec i b.c. BWV 1043 - Johanna Sebastiana Bacha, serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 - Piotra Czajkowskiego, oraz Orawę na kameralną orkiestrę smyczkową Wojciecha Kilara. W wydarzeniu w Warszawie udział wzięli m.in. Anna Dereszowska, Ewa Bem, Andrzej Seweryn, Jan Janga Tomaszewski, Roby Lakatos, Daniel Olbrychski, Atom String Quartet, Chopin University Big Band, Anna Wandtke, The New Art Ensemble, Grzech Piotrowski, Gerard Edery, Magda Navarette, Andres Martorell, Sebastian Wypych, Ruth Wilhelmine Meyer, Lala Czaplicka i wielu innych artystów.