Data publikacji:

Jakie wybrać zabawki dla amstaffa?

Amstaffy to duże, silne psy, które mogą być wspaniałymi towarzyszami człowieka. Żeby tak się stało, muszą być odpowiednio wychowywane i uczone właściwych zachowań już od szczeniaka. Potrzebne są im zabawki, które pomogą opiekunowi nawiązać i podtrzymywać relację oraz uczyć psa posłuszeństwa. Pozwalają też na zaspokojenie wielu ważnych potrzeb w zdrowy sposób. Jakie zabawki dla amstaffa wybierać?
zabawki dla amstaffa

Charakter i budowa ciała amstaffa

Żeby zrozumieć, jakie zabawki dla amstaffa będą najlepsze, warto najpierw zastanowić się, jakim jest psem. Niektórym osobom kojarzy się ze zwierzęciem niebezpiecznym, jednak gdy jest właściwie wychowywany i pochodzi ze sprawdzonej hodowli, nie zachowuje się w sposób odbiegający od funkcjonowania innych psów. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że jego szczęki są wyjątkowo silne, jest też bardzo umięśniony i silny, a ponadto potrafi błyskawicznie reagować. Wszystko to sprawia, że trzeba być ostrożnym podczas zabawy i wiedzieć, jakiego typu przedmioty mu proponować.
Amstaffy są towarzyskie i opiekuńcze, bardzo kochają swoją ludzką rodzinę. Lubią wspólne zabawy, które angażują opiekuna, są również bardzo aktywne, dlatego trzeba im zapewnić dużą ilość ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Jakie zabawki dla amstaffa będą najlepsze?

Każdy pies, również amstaff, potrzebuje zabawek różnego typu, które zaspokoją ważne dla niego potrzeby, takie jak gryzienie czy bieganie, ale też takich, które wspomogą naukę posłuszeństwa, by łatwiej modelować jego zachowanie. Jakie zabawki są atrakcyjne dla amstaffa? Różnego typu gryzaki i szarpaki, a także akcesoria do aportowania: dyski, frisbee, hantle i aporty treningowe.
Chociaż większość psów lubi pluszowe maskotki, w przypadku amstaffa nie będą one dobrym pomysłem, ponieważ zwierzę jest w stanie z łatwością je rozszarpać. To właśnie jedna z najważniejszych zasad kupowania akcesoriów dla amstaffa – zabawki i wszystkie inne przedmioty muszą być w pełni bezpieczne i wytrzymałe. W przeciwnym razie grozi to zakrztuszeniem odgryzionym kawałkiem lub zranieniem zwierzęcia. Nie można podawać psu przypadkowych przedmiotów lub zabawek wątpliwej jakości.

Amstaff – zabawki, które musi mieć

Ze względu na żywiołowy charakter i silne szczęki podstawowe zabawki dla amstaffa to gryzaki, szarpaki i akcesoria do aportowania.

Gryzak

Musi być wykonany z wytrzymałych materiałów. Sprawdzą się zarówno gryzaki naturalne, jak i wytwarzane z mocnej gumy. Bardzo dobrą jakość prezentują gryzaki renomowanej firmy Kong, które występują w różnych rozmiarach. Polecane są zwłaszcza oryginalne zabawki o charakterystycznym wydłużonym kształcie, do których można włożyć ulubione smakołyki psa. Wydobywanie ich z wnętrza jest angażującym zadaniem, które pozwala poradzić sobie ze znudzeniem, samotnością i frustracją.
Innym typem gryzaka są zabawki z wypustkami, które umożliwiają czyszczenie zębów i masowanie dziąseł w trakcie procesu wymiany zębów mlecznych na stałe. W ich przypadku jakość ma jeszcze większe znaczenie – muszą być na tyle solidne, by pies nie był w stanie odgryźć kawałków, które następnie mógłby połknąć.

Szarpaki i przeciągacze

Szarpaki wykonane są najczęściej ze sznurka. To jedna z najlepszych zabawek dla amstaffów. Psy kochają przeciąganie liny z opiekunem, gryzienie sznurka oraz bieganie za zabawką. Ta prosta rzecz ma wiele funkcji, zwłaszcza jeśli szarpak dodatkowo zawiera twardy gryzak. Żeby był bezpieczny, musi być solidnie zszyty i wzmocniony, a także wykonany z materiałów odpornych na przegryzienie.

Aporty

Aportowania młode amstaffy mogą uczyć się od około 6. miesiąca życia, kiedy ich ruchy stają się już bardziej skoordynowane i wzrasta szybkość reakcji. Są też wtedy w stanie z łatwością chwycić w zęby mniejsze zabawki. Do tej aktywności można wykorzystać różne przedmioty, takie jak drewniane lub sznurkowe hantle, wytrzymałe dyski czy aporty treningowe z solidnego materiału.
Czy zwykły patyk lub piłka to dobre zabawki dla amstaffa? Bezpieczniejsze dla zębów i szczęki są specjalne aporty, na przykład wydłużony Kong Signature Stick, który jest wykonany z łatwych do chwycenia, miękkich, ale trwałych materiałów i został dodatkowo wyposażony w pętlę, która służy do podnoszenia lub zabawy w ciągnięcie.

Co oprócz zabawek dla amstaffa?

Chociaż zabawki są ważne dla amstaffa, również bez nich możecie aktywnie spędzać czas. Psy tej rasy kochają sport i są niezrównanymi kompanami treningów. Oprócz długich spacerów, nauki aportowania i przywoływania, można również zaktywizować je w inny sposób. Dobrze przemyślana, ciekawa zabawa na świeżym powietrzu będzie lepsza dla zdrowia zwierzaka, niż popularne bieganie za piłką, które może nadmiernie pobudzać zwierzaka, a nawet podnosić poziom agresji.
Jakie aktywności można zaproponować amstaffowi?
  • Bikejoring – bieganie z rowerzystą
  • Canicross – bieganie przed opiekunem, wraz z ciągnięciem
  • Skijoring – bieganie z nartami
  • Weight pulling – ciągnięcie ciężarów
  • Agility – zabawa na torze przeszkód
  • Dogtrekking – trekking z psem, w górach lub lesie
Możliwości jest znacznie więcej. Bieganie i ciągnięcie zaspokoi naturalną potrzebę ruchu zarówno psa, jak i opiekuna, aktywności te pomagają też w wyciszeniu aktywnego zwierzęcia. Wspólnie uprawiany sport jest niezwykle przyjemny, a ponadto uczy wzajemnego zaufania i wspomaga naukę posłuszeństwa.
Do biegania czy trekkingu nie są potrzebne żadne akcesoria i zabawki dla amstaffa, natomiast konieczny jest zakup szelek sportowych, dostosowanych do budowy ciała psa. To nie powinno stanowić problemu, ponieważ amstaffy przyzwyczaja się do używania szelek już od pierwszych miesięcy życia.
Zdjęcie: IciakPhotos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym