Data modyfikacji:

Waran z Komodo w domu – jak opiekować się waranem z Komodo w domu?


Większość ludzi, myślących o zakupie domowego zwierzaka, ma na myśli psa lub kota, ewentualnie żółwia, świnkę morską albo chomika. Są jednak i tacy, dla których takie zwierzaki są po prostu nudne – takim osobom marzy się na przykład waran z Komodo. Czy jednak hodowla tej jaszczurki jest w Polsce legalna? Sprawdź, czy waran z Komodo w domu to na pewno dobry pomysł.
komodo

Waran z Komodo w domu

Waran z Komodo – co to za zwierzę?

Waran z Komodo to największa jaszczurka na świecie. Najdłuższe osobniki mogą mierzyć nawet ponad 3 metry i ważyć ponad 150 kilogramów. Mają dużą i szeroką głowę, masywną szyję, spory tułów w kształcie baryłki i bardzo gruby u nasady, niezwykle twardy ogon. W jego masywnej, bardzo silnej szczęce znajduje się aż 60 ostrych zębów, a ciało pokryte jest twardymi łuskami.

Warany pochodzą z Australii, ale zamieszkują przede wszystkim wyspy należące do Indonezji.

Waran z Komodo w domu – czy jego hodowla jest legalna?

Jeśli uważasz, że waran z Komodo w domu to świetny pomysł, to mamy dla ciebie złą wiadomość – W Polsce hodowla tego egzotycznego zwierzaka jest zakazana. Regulowane jest to ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 roku w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzkiego. Zgodnie z polskim prawem takie jaszczurki mogą posiadać jedynie ogrody zoologiczne, cyrki, a także placówki rehabilitacyjne dla zwierząt.

Waran z Komodo w domu – dlaczego to zły pomysł?

Prawo słusznie stanowi, że waran z Komodo w domu to bardzo zły pomysł – jest to bowiem zwierzę naprawdę niebezpieczne. Należy pamiętać, że w jego ślinie znajduje się całe mnóstwo bakterii oraz jad, dodatkowo jaszczurka ta umie szybko pływać i gonić ofiarę – może zabić na przykład konia, świnię czy jelenia. Znane są również przypadki ataku warana z Komodo na człowieka. Zwierzę waży aż około 90 kg i ma silny ogon, którym może uderzać z siłą dwóch ton.

Podsumowując: waran z Komodo to naprawdę niebezpieczne zwierzę, którego nie powinno się trzymać w domu nie tylko z uwagi na prawo, ale także na zdrowy rozsądek.

Waran w domu – co zamiast warana z Komodo?

Waran z Komodo w domu jest w Polsce zakazany, ale osoby zainteresowane taką hodowlą mogą „pocieszyć się” osobnikami innych gatunków – między innymi waranem paskowanym.

Waran paskowany to również bardzo duże zwierzę – osiąga długość około 2,5 metra. Ma zmienne zabarwienie: młode osobniki są czerwono-brązowe, dorosłe są brązowo-czarne albo po prostu czarne. Zwierzę ma małą, wąską głowę, mocne szczęki, długą szyję oraz masywny ogon. Waran paskowany żyje od 15 do 20 lat.

Jeśli waran w domu to twoje wielkie marzenie i decyzja o zakupie została już podjęta, koniecznie dowiedz się, jakie warunki musisz zapewnić temu zwierzakowi.

Waran w domu – terrarium

Waran w domu wymaga kompleksowego przygotowania. Przede wszystkim należy zapewnić zwierzęciu odpowiedniej wielkości terrarium – minimum to takie o wymiarach 500 x 250 x 250 cm.

W terrarium powinien znaleźć się basen oraz co najmniej kilka bardzo dużych konarów – służą one zwierzęciu do wspinania się. W terrarium musi panować odpowiednia temperatura – w dzień jest to od 26 do 30 stopni Celsjusza (pod promiennikiem nawet 40 stopni Celsjusza), w nocy natomiast temperatura powietrza powinna spaść do około 22 stopni Celsjusza.

Aby waran w domu rozwijał się prawidłowo, należy zadbać również o wilgotność – musi ona wynosić od 70 do 90%. Ponadto konieczne jest zapewnienie zwierzęciu specjalistycznego oświetlenia, tj. od 12 do 14 godzin UVB 5-8%.

Waran w domu – karmienie młodych osobników

Karmienie warana wymaga dużego zaangażowania i sporej wiedzy. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że inaczej karmi się jaszczurki bardzo młode, czyli niespełna roczne, a inaczej starsze.

Młody waran jest zwierzęciem, które je bardzo dużo, ale też i szybko rośnie. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, należy karmić go codziennie lub co drugi dzień – dzięki temu jego apetyt będzie utrzymywał się na stałym poziomie.

Aby młodziutki waran w domu rósł zdrowo, należy karmić go owadami – najbardziej zalecane są karaluchy oraz świerszcze. Ponadto należy pamiętać o suplementacji – młody waran potrzebuje dodatkowych porcji witamin D3 oraz wapnia.

Waran w domu – karmienie starszych zwierząt

Roczny waran potrzebuje mniejszej liczby posiłków – wystarczy mu karmienie 3-4 razy w tygodniu. Starszym zwierzętom (co najmniej dwuletnim) można podawać posiłki 2-3 razy w tygodniu.

Karmienie dorosłego warana polega na podsuwaniu mu jaj, małych gryzoni, ptaków i ryb. Należy pamiętać, że takie zwierzęta bardzo rzadko odmawiają jedzenia, co przekłada się na zwiększone ryzyko występowania u nich otyłości. Otyłość z kolei może być czynnikiem skracającym życie zwierzęcia. Innymi słowy, osoby, które nie mają doświadczenia w pielęgnowaniu tego typu zwierząt, szybko mogą zrobić im krzywdę.

Waran w domu – cena


Osoby, które pragną mieć takiego egzotycznego pupila, muszą nastawić się na wydanie około 1000 złotych. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie cena zwierzęcia – dodatkowe koszty wiążą się z zakupem terrarium i akcesoriów, a także z utrzymywaniem warunków zbliżonych do naturalnych i karmieniem jaszczurki. Podsumowując, pod względem finansowym jest to dość wymagające zwierzę.

Waran w domu – czy warto?

Zakup warana paskowanego należy dobrze przemyśleć. Jest to zwierzę, którego hodowla może dostarczać sporo satysfakcji, ale i frustracji – stąd też powinny decydować się na nią jedynie bardzo doświadczone osoby.
Autor: Robert Wojaś