Data publikacji:

Tanie miejsca na wakacje – gdzie się wybrać?

Wielu osobom wydaje się, że zagraniczne wakacje to luksus i duży wydatek. Tymczasem nie zawsze i nie wszędzie tak jest. Można wybrać bardzo dużo kierunków, w których ceny są nawet niższe niż na przykład nad Bałtykiem w szczycie sezonu. Za stosunkowo niewielkie kwoty można odwiedzić kraje z wysoką temperaturą, pięknymi widokami, wspaniałą architekturą i pysznym jedzeniem. Poznaj tanie miejsca na wakacje i zacznij planować swój wyjazd. 
tanie miejsce na wakacje

Najtańsze miejsca na wakacje w Europie 

Szukając tanich miejsc na wakacje za granicą, warto skupić się przede wszystkim na Europie. Dalsze kierunki wiążą się już zazwyczaj z wysokimi kosztami lotów, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że wyjazd wcale nie jest tani, nawet jeśli noclegi czy jedzenie na miejscu nie kosztują dużo. Tymczasem w Europie tanie miejsca na wakacje to nawet o 40% niższe ceny niż w Polsce (wg danych Eurostatu za 2020 r. ceny w Turcji były niższe o 46,2% niż u nas). 
Najtańsze miejsca na wakacje za granicą to obecnie: 
 • Turcja,
 • Albania, 
 • Bułgaria,
 • Północna Macedonia,
 • Serbia,
 • Czarnogóra,
 • Węgry,
 • Rumunia.
 • Turcja, czyli najtańsze miejsce na wakacje 

  W Turcji ceny za usługi i produkty są naprawdę niskie, dlatego można tam ze swobodą jeść w restauracjach i zwiedzać lokalne atrakcje. Warto szukać tanich lotów lub ofert biur podróży last minute. Atrakcyjne oferty można znaleźć szczególnie przed lub po sezonie, czyli np. w maju lub we wrześniu. Temperatura w Turcji jest przyjemna przez cały rok, nawet zimą, gdy osiąga około 13–20 stopni Celsjusza. Latem natomiast może sięgać nawet do 40 stopni Celsjusza. 
  Na wakacje w Turcji można wybrać się do wielu pięknych miast. Jednym z najbardziej malowniczych i klimatycznych jest Bodrum, gdzie architektura przypomina nieco styl grecki. Górzyste krajobrazy i krystalicznie czyste Morze Egejskie to świetna zachęta zarówno dla plażowiczów, jak i fanów aktywnego wypoczynku. Doskonałym tanim miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi jest też Alanya, gdzie znajduje się wiele hoteli z parkami wodnymi. Warto wybrać się na wycieczkę w góry Taurus lub do jaskini Dim. 

  Tanie, piękne miejsce na wakacje, czyli Bułgaria 

  Wśród Polaków najpopularniejsze kierunki w Bułgarii to Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Ceny tam są porównywalne, a nawet niższe niż nad naszym Bałtykiem, a ciepła, słoneczna pogoda jest gwarantowana. Do tego malownicze krajobrazy, liczne zabytki, szerokie plaże i smaczne jedzenie. W biurach podróży można znaleźć oferty w sezonie za nawet mniej niż 2000 zł za tygodniowy wyjazd z przelotami i wyżywieniem, co z pewnością jest atrakcyjną propozycją dla osób, które szukają tanich miejsc na wakacje za granicą. 
  Będąc w Bułgarii, warto zobaczyć Raiskoto Praskalo, czyli najwyższy wodospad na Półwyspie Bałkańskim, Fortecę Baba Vida, Skały Bełogradczik czy uroczą przystań jachtową Marina Dinevi, gdzie znajduje się wiele restauracji, sklepów i dyskotek. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu powinni udać się na wycieczkę w pasmo górskie Rodopy.

  Albania – tanie miejsce na wakacje

  Kraj ten przez swoją niełatwą historię wielu osobom nie kojarzy się z urlopowym kierunkiem. Tymczasem jest to bardzo atrakcyjne, a przede wszystkim tanie i piękne miejsce na wakacje. W Albanii zobaczysz ciekawe zabytki, malownicze krajobrazy jak z pocztówki, skosztujesz pyszną śródziemnomorską kuchnię, poznasz urokliwe miasteczka oraz bogatą przyrodę. Jest to miejsce, w którym dobrze czas spędzą rodziny z dziećmi, młodzi ludzie poszukujący zabawy i fani różnych aktywności sportowych. 
  W Albanii warto odwiedzić Berat, nazywane miastem tysiąca okien, gdzie domy na wzgórzu tworzą zwartą i malowniczą zabudowę. Starożytne ruiny, wspaniałą plażę i piękne widoki znajdziesz w mieście Saranda. Ciekawym miejscem jest też stolica kraju, Tirana, gdzie można spacerować kolorowymi uliczkami, podziwiając niezwykłą architekturę. 

  Azja – gdzie tanio pojechać na wakacje? 

  Azjatyckie kraje urzekają kulturą i egzotyką, często wydając się nieosiągalnym, dalekim punktem na mapie, gdy w rzeczywistości odwiedzenie ich wcale nie musi być trudne i drogie. Relatywnie tanie miejsca na wakacje w Azji to na przykład Wietnam, Nepal czy Bhutan. Ceny za jedzenie i noclegi są niewielkie, a widoki i zabytki zapierają dech w piersiach, odbiegając mocno od tego, do czego przyzwyczaiła nas Europa. 
  W Wietnamie poznasz niezwykłe zwyczaje i kulturę życzliwych ludzi, którzy chętnie poczęstują Cię swoją pyszną kuchnią. Zobaczysz wyjątkowe tarasy ryżowe, odwiedzisz kolorowe targi żywnościowe i rajskie wysepki. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą: zatoka Ha Long wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyspa Phu Quoc oraz prowincje Hoi An, Ha Giang czy Ninh Binh. 
  Nepal to w przeważającej części tereny górzyste (wśród których znajduje się Mount Everest), jest to więc kraj, który szczególnie chętnie wybierają himalaiści. Pozostałych turystów zachwycić może Katmandu i jego liczne świątynie, dżungla w Parku Narodowym Chittwan czy miasteczko Namche. Nie biorąc pod uwagę górskich wspinaczek i cen lotów, Nepal jest tanim miejscem na wakacje. Dobry obiad kosztuje około 5 zł, a za nocleg dla dwóch osób można zapłacić 10 zł. 
  Bhutan, a właściwie Królestwo Bhutanu, to górzysty kraj z ogromną ilością lasów, które rząd mocno chroni. To dość tanie miejsce na wakacje za granicą, choć trzeba trafić na bilety lotnicze w dobrej cenie. Za jedzenie podczas całego dnia nie zapłacisz tu więcej niż 30 zł, a nocleg w dobrym hotelu dla dwóch osób to koszt około 80 zł.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Rita Turbiarz
  Rita Turbiarz

  Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!