Data modyfikacji:

Sumo – co to jest? Jak przygotować się na trening sumo?

Sumo jest sportem nierozerwalnie powiązanym z symboliką i kulturą japońską. To właśnie z tego kraju pochodzi i tylko tam jest uprawiany zawodowo. Początkowo sumo było formą modlitwy, odprawianą w okresie zasiewów, aby przyniosły one obfite zbiory. Później nabrało bardziej politycznego wydźwięku. Obecnie walkom sumo wciąż towarzyszom rytualne gesty: sypnięcie solą oczyszcza, a charakterystyczne stąpanie naprzemiennie lewą i prawą nogą przegania złe moce. Na czym właściwie polega sumo, jak wygląda trening i jak się na niego przygotować – odpowiadamy.
Sumo – co to jest? Jak przygotować się na trening sumo?

Na czym polega sumo?

Sumo jest japońskim sportem narodowym i stanowi odmianę zapasów. Podczas walki zawodnicy stają naprzeciw siebie na ringu zwanym dohyō. Ma on formę kwadratowego podwyższenia o boku długości 6,7 metra, na którym za pomocą słomy ryżowej wytyczono okrąg o średnicy 4,55 metra. To właśnie ten okrąg stanowi pole walki. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, sumo jest sportem bardzo dynamicznym. Walki mogą trwać zaledwie kilkanaście sekund, a podczas tego czasu zawodnicy mogą kilkukrotnie zmieniać swoją taktykę.
Sama walka sumo polega na wykorzystaniu odpowiednich chwytów, celem wypchnięcia przeciwnika z ringu lub wymuszenia na nim dotknięcia podłoża innym fragmentem ciała niż spód stopy. Zalicza się do tego nawet podparcie dłonią, chroniące przed upadkiem. Ciosy pięściami, kopnięcia, podduszanie, drapanie czy chwytanie za włosy są zabronione. Wolno z kolei stosować chwyty na poziomie pasa oraz rzucanie przeciwnikiem. Łączna liczba technik, z których mogą korzystać zawodnicy sumo, wynosi około 70.
Sumo jest rozpowszechnione poza Japonią jako sport amatorski. Regularnie odbywają się zawody rangi krajowej, kontynentalnej czy nawet mistrzostwa świata. Swoich reprezentantów i reprezentantki w sumo ma także Polska.

Ile waży zawodnik sumo?

Sumo automatycznie budzi skojarzenia z zawodnikami o bardzo wysokiej wadze. Jest to skojarzenie w dużej mierze słuszne. O ile nie ma górnej granicy wagowej w tym sporcie, federacja japońska dolną ustawiła na 67 kilogramach. Wysoka waga zawodników wynika z charakteru sumo. Muszą być ciężcy, aby jak najtrudniej było ich wypchnąć z pola walki. Wysoka waga zawodników nie oznacza jednak, że są oni powolni i niezborni, jak mogłoby się wydawać. Sumoka musi być zwinny, szybki i mieć bardzo dobrą koordynację ruchową.
Amatorskie kategorie wagowe prezentują się następująco:
  • kategoria lekka – mężczyźni poniżej 85 kg, kobiety poniżej 65 kg,
  • kategoria średnia – mężczyźni poniżej 115 kg, kobiety poniżej 80 kg,
  • kategoria ciężka – mężczyźni powyżej 115 kg, kobiety powyżej 80 kg.

Jaki jest strój do sumo?

Strój do sumo wykorzystywany w czasie zawodów jest bardzo charakterystyczny. Każdy, kto choć raz widział ten sport, z pewnością kojarzy przepaskę, którą noszą na biodrach zawodnicy. Jest ona wykonana z grubego i sztywnego materiału o długości około 7–8 metrów. Nazywa się ją pasem mawashi i chwytanie za jej pionową część podczas walki jest niedozwolone.
Zawodnicy sumo noszą także szczególne fryzury, przypominające gładko zaczesany kucyk lub koczek. Te upięcia włosów nazywają się chonmage. Przejście zawodnika na emeryturę wiąże się z rytualną zmianą uczesania i obcięciem włosów.

Jak wygląda trening sumo?

Trening sumo może, ale nie musi, być powiązany z tym sportem walki. Sprawdzi się także jako ćwiczenie ogólnorozwojowe, a nawet świetna zabawa dla dzieci, dająca możliwość spróbowania czegoś zupełnie nowego. W pierwszej kolejności zawsze musi mieć miejsce odpowiednia rozgrzewka, przygotowująca mięśnie, ścięgna i stawy na nadchodzącą aktywność fizyczną. Tego etapu nie można pomijać na żadnym treningu, niezależnie od jego rodzaju.
Właściwy trening sumo rozpoczyna się wykonaniem przez zawodników niewielkiego ukłonu. Postępowanie zgodne z rytuałem zakłada także klaśnięcie w dłonie, które pełni funkcję zawiadomienia bogów o tym, że będzie miała miejsce walka. Klaśnięcie wykonuje się w pozycji głębokiego przysiadu na szeroko rozstawionych nogach. Następnie ma miejsce pokazanie przeciwnikowi wnętrza dłoni, na dowód, że są czyste i pozbawione oręża.
Po rytuale rozpoczynającym trening zawodnicy zajmują miejsca na środku maty i ponownie przyjmują pozycję przysiadu z odwiedzionymi na boki kolanami. Następnie opierają się pięściami o matę i na sygnał trenera rozpoczynają zapasy. Po zakończonej walce zawodnicy wykonują ukłon, a przegrany schodzi z maty.

Jak przygotować się na trening sumo?

Treningi sumo wymagają bardzo dużej mobilności kolan. Stawy te są szczególnie obciążone podczas charakterystycznej pozycji przysiadu. Z tego względu warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające. Świetnie sprawdzą się ćwiczenia z wykorzystaniem gum i ekspanderów. Przed treningiem obowiązkową procedurą jest porządna rozgrzewka, minimalizująca ryzyko wystąpienia kontuzji. Niektóre ćwiczenia sumo wykonywane są także poza tym sportem.
Przysiad sumo jest fantastycznym ćwiczeniem polecanym nie tylko zawodnikom. Wykonywanie go wzmacnia mięśnie pośladków, ud i łydek. Angażowane są także mięśnie pleców i brzucha. Efekty przysiadów sumo widać bardzo szybko. Czym te ćwiczenia różnią się od zwykłych przysiadów? Przede wszystkim ułożeniem nóg. Stopy stawiane są znacznie szerzej, a palce kierowane na zewnątrz. Taka pozycja angażuje więcej grup mięśniowych. Nie zaleca się jednak wykonywania wyłącznie tego ćwiczenia. Najlepsze efekty dają przysiady sumo łączone z klasycznymi.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!