Skating, czyli rolki, deski i hulajnogi

Czym jest skating? My rozumiemy go jako wszystkie rodzaje rekreacji, które można uprawiać "na ulicy". Do tego grona zaliczamy najpopularniejsze rolki (lub wrotki), jazdę na hulajnodze, ale także slackline i snowboard. Mało? Nie zapominamy też o deskorolkach i longboardach.

Poniżej znajdziecie nasze teksty związane z tą odmianą sportu. Przede wszystkim podpowiadamy w nich, jak wybrać odpowiedni sprzęt. Nie zapominamy także o bezpieczeństwie - ochraniacze i kaski to podstawa!
Skating to nie tylko forma rekreacyjnej i wyczynowej jazdy na rolkach, deskach lub hulajnodze, ale dla wielu osób styl życia, determinujący noszone ubrania, fryzurę oraz słuchaną muzykę. Skating dawno przestał być już jednak hobby wąskiej grupy osób, stając się jedną z popularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu, a także alternatywą dla miejskiego transportu.

Deskorolki

Jazda na desce narodziła się w Kalifornii w latach 50. Pierwsze deski, przypominające dzisiejsze longboardy, wykorzystywali znudzeni surferzy, którzy poza sezonem lub w złą pogodę nie mogli uprawiać swojego ulubionego sportu, decydując się zamiast tego na „surfowanie na chodniku”. Oryginalne deskorolki budowane był naprędce z przyciętych starych desek surfingowych lub drewnianych płyt, do których przyczepiane były kółka wrotek. Wkrótce te dziwne konstrukcje przykuły uwagę wielu innych osób, zdobywając miłośników w innych amerykańskich miastach.

Podobnie jak surferzy, także deskorolkarze wytworzyli swoją własną , unikalną,  podziemną kulturę, która powoli przeniknęła do mainstreamu w latach 80. Skateboarding stał się wówczas znacznie bardziej akceptowalny i przestał być postrzegany jako chuligańskie wybryki. W różnych miejscach świata zaczęły powstawać także pierwsze skate parki. Sport ten uległ również profesjonalizacji. Zawodnicy otrzymali możliwość wzięcia udziału w dużych zawodach i turniejach, które przyciągały uwagę mediów i sponsorów. Dziś na desce jeżdżą nie tylko poszukiwacze adrenaliny, starający się wykonywać niebezpieczne triki wykonywane przez zawodowców, ale osoby w każdym wieku, dopasowujące styl jazdy do swoich umiejętności.

Rolki

Pierwsze wrotki pojawiły się już w XVIII wieku i zostały opatentowane przez belgijskiego wynalazcę Johna Josepha Merlina. Co ciekawe,  jego działo przypominało bardziej dzisiejsze rolki, bowiem były to łyżwy, w których ostrze zastąpiły niewielkie kółeczka. Czterokołowy model pojawił się w USA w 1863 roku, nie tylko oferował większą stabilność, ale też ułatwiał manewrowanie i hamowanie. Od tamtego czasu wrotki błyskawicznie zyskiwały na popularności na całym świecie.

Prawdziwy boom i moda na wrotki przypadły  jednak na lata 70. XX wieku, wówczas odnotowano również szczyt zainteresowania sportową jazdą na czterech kółkach. W kolejnych dekadach klasyczne wrotki zostały przyćmione przez rolki, które oficjalnie trafiły do sprzedaży pod koniec lat 80., choć nieco wcześniej wykorzystywano je również w ograniczonej formie jako narzędzie treningowe dla łyżwiarzy.

Dzięki kampaniom reklamowym i obecności w filmach i seriach telewizyjnych , konsumenci postrzegali rolki jako futurystyczny oraz niezwykle atrakcyjny i przykuwający wzrok gadżet. Moda na rolki trwa nieprzewianie do dziś .

Hulajnogi

Jeszcze do niedawna widok hulajnóg w polskich miastach należał do rzadkości. Dziś zobaczymy jej jednak zarówno w dużych metropoliach, wakacyjnych kurortach,  jak i w mniejszych miejscowościach. Pierwsze naprędce budowane hulajnogi pojawiały się na początku XX wieku w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Były  budowane przez dzieci i nastolatków, zbijających ze sobą kółeczka wrotek oraz stare deski lub pudła.
Współczesna hulajnoga narodziła się kilkadziesiąt la później. W latach 80. i 90. na hulajnogach zaczęli jeździć fani sportów ekstremalnych, opracowując nowe triki i sztuczki, podobne do skateboardzistów. Zachęciło to producentów do eksperymentowania z formą pojazdu i wykorzystania w nim nowych materiałów oraz patentów. Bardzo szybko w sprzedaży zaczęły pojawiać się więc różnego rodzaju warianty hulajnóg, korzystające np. z trzech lub czterech kółek, przystosowane do jazdy po nierównym terenie, a także lekkie składane miejskiej modele łatwe do  przenoszenia.

Na początku lat 2000. powstały pierwsze hulajnogi elektryczne. Rozwój technologii oraz pojawienie się nowych typów baterii sprawił, że po kilkunastu latach stały się one idealnym i czystym środkiem transportu, który zdominował krajobraz wielu miast, będąc alternatywą dla samochodów .
Autor: Michał Kułakowski
skating