Data modyfikacji:

Buty do golfa, czyli jak wybrać buty golfowe?


Buty do golfa mają swoje określone zadania, tak aby zarówno noszący je gracz, jak i otoczenie byli w pełni bezpieczni. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie obuwia spełniającego pewne specyficzne warunki, niepokrywające się z innego rodzaju butami sportowymi – takimi jak np. buty do gry w piłkę nożną. Czym należy się kierować podczas zakupów?
golf

Czym są buty golfowe?


Podstawową cechą butów golfowych jest przyczepność do podłoża na bardzo wysokim poziomie. Muszą one zapewniać odpowiednią amortyzację podczas odbijania piłki. Gracz stoi wtedy bokiem, rozkładając ciężar ciało w specyficzny sposób. Dodatkowo należy pamiętać, że grając w golfa, często konieczne jest poruszanie się po trawie, która niejednokrotnie bywa wilgotna. Tym samym, buty do gry w golfa muszą zapewniać również stabilność i przyczepność. Nie należy również zapominać o wygodnie. W końcu gracz może spędzić w nich nawet kilka godzin, głównie stojąc i chodząc. But musi maksymalnie dobrze pasować do stopy i zapewniać komfort noszenia. Nikt nie chce wędrować między dołkami z pokaleczonymi nogami.

Czy można zastąpić buty golfowe obuwiem sportowym?


Uniwersalne obuwie sportowe nie może zastąpić profesjonalnych butów do golfa. Głównie ze względu na specyficzne potrzeby, jakie mają gracze, ale również sam sport. Buty do golfa damskie oraz męskie cechują się wyjątkową elastycznością, znacznie przewyższającą innego rodzaju obuwie sportowe. Choć oferują mniejszą amortyzację niż buty do biegania, bywają wyposażone w gumowe lub metalowe kolce, dzięki którym lepiej sprawdzają się na wilgotnej powierzchni trawy. Profesjonalne obuwie golfowe jest również zabezpieczone, tak aby nie niszczyło nawierzchni pola. Niezależnie od tego, czy chodzi o buty golfowe męskie, czy damskie, warto zwrócić uwagę również na wodoodporność. Ani rosa, ani deszcz nie stanowi przeszkody do gry w golfa, szczególnie gdy są to zaplanowane rozgrywki. Dlatego profesjonalne buty golfowe powinny stanowić barierę chroniącą stopy przed wilgocią, ale jednocześnie muszą umożliwiać odprowadzanie pary wodnej. Podczas całodziennej gry, zwłaszcza rozpoczętej wczesnym rankiem, pogoda może być zmienna, a buty muszą zapewnić komfort na takim samym poziomie zarówno w deszczu, jak i w cieple.

Styl na polu golfowym – czy jest ważny?


Strój do gry w golfa jest wyjątkowo istotnym elementem całego rytuału. Pełni on nie tylko funkcje praktyczne, ale również dodaje uroku rozgrywce i stanowi część tradycji. Zasady dotyczące zarówno męskiego, jak i damskiego stroju są jasno określone i łamanie ich jest niezbyt dobrze widziane. Panowie grający nawet hobbystycznie w golfa, nie powinni robić tego w bawełnianej koszulce i dresach. Nie wolno zakładać również dżinsów. Odpowiednim strojem jest bluzka typu polo z kołnierzykiem. Zgodnie z zasadami powinna być ona włożona w materiałowe spodnie z paskiem. Najlepiej, żeby były to klasyczne, długie spodnie, lecz niekiedy dopuszczalne są te sięgające kolan.

Damski strój również zawiera koszulkę z kołnierzykiem, na tyle długą, żeby nie było widać brzucha. Podobnie jak w przypadku panów, kobiety mogą grać w długich lub krótkich materiałowych spodniach, lecz niewskazane są dżinsy. Dbając o bezpieczeństwo, warto zminimalizować również noszoną biżuterię – wyjątek stanowi obrączka i zegarek.

Buty do golfa męskie oraz damskie powinny być zakryte i muszą mieć płaski obcas. Również w przypadku pań – wszelkie szpilki są niedopuszczalne.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar butów do golfa?


Buty do golfa, choć cechują się specyficznymi parametrami, pozostają użytkową częścią garderoby. Co to oznacza? Muszą pozostać wygodne oraz bezpieczne. Powinny stabilnie trzymać nogę gracza na wysokości pięty oraz śródstopia i nie uciskać palców. Znając swój standardowy rozmiar buta, warto przymierzyć przynajmniej o pół centymetra większe. Spowodowane jest to zwyczajem noszenia grubszych skarpet. Wybierając buty golfowe, dobrze jest wziąć ze sobą konkretną parę skarpetek, którą będzie się nosiło podczas gry. Dzięki temu wybrane obuwie na pewno będzie odpowiednio dopasowane. Jeśli gracz planuje korzystać z uroków tego sportu również późną jesienią, oprócz wodoodpornych i wentylowanych butów, warto rozważyć dodatkową, ocieplaną parę.

Gdzie najlepiej kupić buty do gry w golfa?


Ze względu na konieczność maksymalnego dopasowania obuwia do stopy, warto kupić je w sklepie stacjonarnym lub internetowym oferującym szeroki wybór i łatwe zwroty. Dzięki temu wybrane buty golf uczynią przyjemnym sportem. Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie obuwia na trawie, tak aby w pełni świadomie ocenić poziom przyczepności, komfort noszenia i stabilność. Szukając wymarzonych butów golfowych, warto odwiedzić sklepy mające w swojej ofercie modele na różne pory roku, skórzane, ocieplane oraz wodoodporne. Ale również te wyposażone w kolce – zarówno miękkie, jak i twarde. Dzięki temu można dopasować buty nie tylko do anatomii swojej stopy, ale również konkretnych potrzeb. Niektóre firmy oferują modele wyposażone w miękkie wkładki wykonane z pianki EVA. Dzięki temu mogą zapewnić znacznie wyższy komfort noszenia oraz dopasowania.

Czym różnią się buty golfowe damskie od męskich?


Wśród pasjonatów golfa występuje znaczna przewaga mężczyzn. Z tego powodu producenci sprzętu, a w tym oczywiście obuwia, kierują znacznie bardziej rozbudowana ofertę do panów. Konstrukcyjnie nie powinny się one różnić w zależności od płci odbiorcy, ale męskie buty występują zwykle w kilku podstawowych kolorach – brązowym, czarnym oraz białym. Niekiedy można spotkać również buty w kolorze czerwonym. Damskie natomiast bywają zwykle pastelowe. Dostępne są warianty różowe, błękitne i w innych jasnych odcieniach. Jednak kolor obuwia nie powinien być najważniejszą kwestią. Istotniejszy pozostaje komfort oraz bezpieczeństwo.
Autor: Ewa Malinowska